Rozjetá Plzeň válí v pohárech i v lize. Ostravu rozdrtila 4:0

20:07
PLZEŇ - Fotbalisté Plzně nadále pokračují v letních suverénních výkonech. Ve 3. kole první ligy doma porazili Baník Ostrava 4:0 zásluhou trefy Kovaříka z přímého kopu a gólů Wágnera, Hořavy a Ďuriše.

Radost hráčů Plzně z prvního gólu foto: ČTK

Obhájce titulu dal v úvodních třech kolech už 13 branek, na čemž se podílelo deset různých hráčů. Plzeň tak prožívá střelecky nejlepší start do sezony v historii ligy.

"První kola ukazují, že jsme v pohodě, ale jde o to, jestli to dokážeme udržet. Rozhodující zkoušky nás ještě čekají," řekl trenér Plzně Pavel Vrba. "Určitě je dobře, že se střelecky daří více hráčům, protože jsme pak méně čitelnější než třeba Dukla, u které dává góly v podstatě jen Pospěch," dodal.

Plzeň - Ostrava 4:0

Branky: 26. Kovařík, 28. Wágner, 45. Hořava, 56. Ďuriš.

Rozhodčí: Franěk - T. Kovařík, Vlasjuk. ŽK: Hejda - Vomáčka, Kukec. Diváci: 11.108.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Procházka, Limberský (74. Petržela) - Darida (77. Horváth), Hořava - Rajtoral, Ďuriš, Kovařík - Wágner (63. Tecl). Trenér: Vrba.

Ostrava: Bárta - Zawada, Frydrych, Vomáčka, Dedič - Lukeš, Droppa, Kukec (67. Holzer), Engelmann (46. Milosavljev) - Fantiš, Rolinc. Trenér: Svědík.

Viktoria nastoupila bez obvyklých členů základní sestavy Čišovského, Horvátha, Petržely a Koláře, přesto Ostravu jednoznačně přehrávala.

Wágnerovu hlavičku po Hejdově centru sice ještě brankář Bárta skvělým zákrokem zlikvidoval, ale ve 26. minutě už inkasoval. Po faulu Vomáčky na Ďuriše si k přímému kopu stoupl Kovařík a střelou na vzdálenější tyč překvapil Bártu, který čekal spíše technický pokus přes zeď.

"Byli tam dva exekutoři, takže to mohlo jít na obě strany. Trefil to moc dobře, ale je pravda, že brankář by z přímáku neměl dostávat góly na svou stranu," připustil Bárta.

Od rozehrávky po gólu uteklo jen 38 vteřin a Ostrava prohrávala už o dvě branky. Postaral se o to Wágner, který nejprve vybojoval míč, následně po Rajtoralově přihrávce trefil tyč a sám míč dorazil do branky. Prosadil se tak i ve třetím ligovém utkání sezony.

Plzeň bavila fanoušky

Hosty dva rychlé góly rozhodily a Plzeň si chvílemi na hřišti dělala, co chtěla. Navíc jí těsně před přestávkou pomohl ostravský brankář Bárta, který za záda pustil nepříliš důraznou, i když skákavou střelu Hořavy. Defenzivně laděný záložník dal první ligový gól od října 2011 a po 33 zápasech.

"Zápas jsme rozhodli v první půli. Kontrovali jsme hru, byli jsme výrazně lepší. Ve druhé půli už to bylo spíše udržovací, chtěli jsme šetřit síly. Celkově to bylo zasloužené vítězství a snad jsme znovu potěšili naše fanoušky," řekl Vrba.

Hned po změně stran mohl snížit Rolinc, ale v dobré šanci netrefil. Naopak na druhé straně si naběhl na kolmý pas Ďuriš a dloubáčkem přes gólmana skóroval počtvrté. Navázal tak na svůj gól z úterního duelu 3. předkola Ligy mistrů, ve kterém ukončil deset měsíců čekání na soutěžní zásah.

Utkání se pak už jen dohrávalo a trenér Plzně Vrba si mohl dovolit pošetřit síly opor Limberského a Daridy na středeční odvetu s Kalju. Ostrava se v závěru mohla alespoň dočkat čestného úspěchu, ale Lukeše vychytal Kozáčik a Fantiš hlavičkoval nad.

"Abychom v Plzni uspěli, museli bychom podat maximální výkon s minimem chyb. To se nestalo a ztráceli jsme jednoduché míče, čímž jsme se dostali pod tlak. Také dvě branky byly hodně laciné. Druhá půle už se dohrávala, protože s takto silným týmem se to těžko otáčí," řekl ostravský kouč Martin Svědík.