Rozjetá Plzeň padla. Překvapivě s Vítkovicemi

21:01aktualizováno  21:44
OSTRAVA - Hokejisté Vítkovic zdolali ve 41. kole extraligy Plzeň 5:3 a dokázali přerušit sérii Indiánů, kteří předtím osmnáct zápasů v řadě bodovali. Dvěma góly se na tom podílel kanonýr Viktor Ujčík.

Vítkovičtí hráč (zleva) Jaroslav Kasík a Ctirad Ovčačík foto: ČTK

Úvodních sedm minut se na ostravském ledě nic moc nedělo. Soupeři jakoby testovali, s čím soupeř vyrukuje. Osmá a devátá minuta a v nich dva rychlé góly v plzeňské brance ale ráz utkání zcela změnily. Prvním, kdo dokázal rozsvítit červené světlo za Adamem Svobodou, byl tečující Štefanka. Za 46 vteřin lovil puk z branky plzeňský Svoboda podruhé, když ho střelou mezi betony překonal Ujčík.

Plzeň s odpovědí přispěchala hned v první přesilové hře. Nejproduktivnější hráč extraligy Duda vybídl ke skórování Pletku. Také Vítkovice ale dokázaly využít svou úvodní početní výhodu. Ranou od modré čáry se prosadil obránce Kasík. To už hostující gólman Svoboda nevydržel a vztekle utekl na střídačku. V brance jej nahradil Mazanec.

Vítkovice - Plzeň 5:3

Branky a nahrávky: 8. Štefanka (Voráček), 9. Ujčík (Klimek, Burger), 12. Kasík (Ovčačík, J. Káňa), 21. Burger (Kudělka), 54. Ujčík (Burger) - 11. Pletka (Duda, Vykoukal), 37. Dvořák (Jeřábek), 41. Jan Kovář (Duda).

Rozhodčí: Minář, Polák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 9:8, navíc Malík 10 min. - Johnson 10 min. a do konce utkání. Využití: 3:1. Diváci: 4547.

Pokud se v první části čekalo na gól téměř osm minut, v té druhé na to domácím stačila necelá minuta. Vítkovice hrály podruhé přesilovku a zvládly ji perfektně. Nejprve Ujčík napálil puk do tyče, domácí ale u puku zůstali.

Následnou střelu Kudělky dorazil za Mazance Burger. Domácí pak dokázali hrozit i v početní nevýhodě. Obrovské šance Slováků Húževky a Štefanky ale k navýšení skóre nevedly. Brankou neskončily ani další dvě obrovské příležitosti domácího týmu. Po akci Ujčíka předvedl Mazanec vynikající zákrok proti Kudělkovi. A když už byl Mazanec překonaný, netrefil Burger prázdnou branku.

Plzeňský brankář Marek Mazanec (vlevo)
Vítkovice - Plzeň

Neproměněné šance Vítkovice jakoby rozhodily a od poloviny utkání se začali stále více prosazovat Plzeňští. A v závěru třetiny se dočkali i snížení.

Přihrávku Jakuba Jeřábka zpoza branky poslal z voleje nad Málkovu lapačku Dvořák. Ze třetí části uběhlo pouhých 18 vteřin a už to bylo jen o jeden gól. Domácí si špatně rozebrali soupeře a Kovář po přihrávce Dudy snížil. Na vítkovickém ledě se rozpoutalo peklo. A horko bylo především domácím, kteří usilovně bránili těsné vedení. Po střele Hanzlíka jim pomohlo i břevno. Při velké příležitosti Petrušky se blýskl Málek.

Rozhodujícím se nakonec ukázalo vyloučení Kaberleho šest a půl minuty před koncem třetí třetiny. Ujčíkovi stačily dvě vteřiny k tomu, aby převzal od Burgra puk po buly a propálil Mazance. Na skóre pak už nic nezměnila ani hromadná potyčka ani odvolání Mazance z branky.

Další výsledky 41. kola extraligy

PSG Zlín - BK Mladá Boleslav 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 10. Kubiš (Roman Vlach) - 2. Pabiška (Balaštík), 24. Mozík (Stieler, Jiránek), 42. Podkonický (Balaštík), 56. Bahenský (Balaštík). Rozhodčí: Hrubý, Mikula - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:4. Využití: 0:1. Diváci: 6169.

HC Kometa Brno - HC Oceláři Třinec 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka a nahrávka: 22. L. Čermák (Holec). Rozhodčí: Konc, Kubuš (oba SR) - Bláha, Čech. Vyloučení: 3:7, navíc Varaďa (Třinec) 10 min. Bez využití. Diváci: 7200 (vyprodáno).

HC Energie Karlovy Vary - HC Slavia Praha 4:3 v prodl. (1:1, 2:1, 0:1 - 1:0)
Branky a nahrávky
: 19. Mikeska (Lučka, Dej), 28. Kumstát (Zaťovič, Pech), 35. Pech (Skladaný), 63. Gřegořek (Pech) - 9. Jaškin (Roth, Krenželok), 25. Dresler (V. Růžička ml., Kůrka), 59. Vondrka (Kadlec). Rozhodčí: Smitka, Šindler - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:8. Využití: 2:1. Diváci: 2643.

HC Sparta Praha - Rytíři Kladno 1:0 v prodl.
Branka a nahrávka
: 63. Milam (Tenkrát). Rozhodčí: Blecha, Jeřábek - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. Diváci: 10.690.

Branka a nahrávky: 63. Milam (Tenkrát, Ton). Rozhodčí: Blecha, Jeřábek - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. Diváci: 10.690.