Rozhodl uragán po přestávce. Sevilla vyhrála potřetí za sebou Evropskou ligu

22:42aktualizováno  23:14
BASILEJ - Fotbalisté Sevilly jako první v historii vyhráli Evropskou ligu potřetí za sebou a celkově popáté. Španělský rekordman v Basileji otočil finále s Liverpoolem a zvítězil 3:1. Svěřenci Unaie Emeryho uspěli i ve svém pátém finálovém zápase EL a navázali na triumfy z let 2006, 2007, 2014 a 2015.

Sevilla slaví obhajobu v Evropské lize foto: Reuters

Pelta smutní. Boleslav získala domácí pohár a do Evropy tak jde z ligy Slavia

Na stadionu St. Jakob-Park, kde roli delegáta plnil generální sekretář FAČR Rudolf Řepka, se jako první prosadil ve 35. minutě Daniel Sturridge. Okamžitě po pauze ale vyrovnal Kévin Gameiro a obrat dokonal kapitán Coke dvěma góly v 64. a 70. minutě.

Liverpool, který Evropskou ligu ovládl v letech 1973, 1976 a 2001, ve čtvrtém finále poprvé neuspěl. Svěřenci Jürgena Kloppa v této sezoně navíc nezvládli závěrečný duel už ve druhé soutěži; v únorovém vyvrcholení Ligového poháru nestačili na Manchester City. Sevilla si jako vítěz EL opět zajistila místo ve skupině příštího ročníku Ligy mistrů.

Finále fotbalové Evropské ligy:

FC Liverpool - FC Sevilla 1:3 (1:0)
Branky: 35. Sturridge - 64. a 70. Coke, 46. Gameiro. Rozhodčí: Eriksson - Klasenius, Wärnmark (všichni Švéd.). ŽK: Lovren, Origi, Clyne - Vitolo, Banega, Rami, Mariano. Diváci: 38.500 (vyprodáno).

“Tohle finále jsme si protrpěli, stejně jako celou sezonu. Ztratili jsme hodně zraněných hráčů a dnes jsme za ně bojovali. Když to vypadalo nejhůř, ukázali jsme, že máme odvahu a bojovného ducha,“ citoval web UEFA.com Cokeho.

Liverpool, jehož fanoušci měli v hledišti velkou převahu, si vypracoval první šance. Canovu dalekonosnou střelu vyrazil gólman Soria, který pak zneškodnil i pokus Sturridge z úhlu. Po půlhodině hry zahrozila také Sevilla a po rohu Gameiro akrobatickým kopem přes hlavu těsně minul.

Ve 35. minutě anglické mužstvo otevřelo skóre, když Sturridge povedenou „šajtlí“ z hranice šestnáctky obstřelil Soriu. Po rohovém kopu dal gól hlavou Lovren, ale branka nebyla uznána kvůli Sturridgeovu ofsajdu.
Seville dokonale vyšel vstup do druhé půle a hned po několika vteřinách srovnala. Mariano po rychlém průniku našel před brankou Gameira, jenž snadno vstřelil osmý gól v sezoně Evropské ligy.

“Věděli jsme, že to bude těžké. V prvním poločase jsme inkasovali, ale nepanikařili jsme. Trenér nám řekl, abychom zůstali klidní a čekali na svou chvíli. Hodně nám pomohl rychlý gól,“ uvedl Gameiro.

Francouzský útočník mohl záhy opět skórovat, ale nezvládl samostatný únik a obránce Touré v rozhodující chvíli míč odkopl. Po hodině hry Gameiro znovu selhal a v jasné pozici napálil jen brankáře Mignoleta.

Finále Evropské ligy Liverpool - Sevilla (utkání hostila Basilej)
Finále Evropské ligy Liverpool - Sevilla (gólová radost Liverpoolu)

Obhájci trofeje soupeře jednoznačně přehrávali a v 64. minutě se dočkali druhého gólu. Po sérii rychlých narážeček se trefil přesně k tyči Coke. Záložník Sevilly navíc už za šest minut přidal pojistku. Pomezní rozhodčí sice nejprve signalizoval ofsajd, ale hlavní sudí jeho výrok správně opravil, protože se míč ke Cokemu odrazil od hráče Liverpoolu.

Kloppův tým se ještě pokusil o závěrečný tlak, ale Coutinho zamířil nad břevno a Sturridgeovu slabou střelu chytil brankář Soria. Hráči Sevilly si náskok pohlídali a navíc ještě nevyužili dva slibné protiútoky.

“Ve druhém poločase jsme vůbec nezačali hrát. Největší zklamání je, že jsme neukázali vše, co v nás je. Po tom hloupém gólu už jsme se do zápasu nevrátili,“ litoval kapitán Liverpoolu James Milner. „Je to pro nás dvojitá rána, protože nebudeme hrát v příští sezoně poháry,“ dodal anglický reprezentant.