Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Rozehnal: Jde o hodně vysokou částku – zvlášť za obránce.

Sport

  16:56aktualizováno  31. července 10:38
HAMBURK - Ani David Rozehnal možná netušil, jak vysokou cenu má na fotbalovém trhu. Po uzavření přestupu osmadvacetiletého obránce z Lazia Řím do Hamburku se dozvěděl, že rozhodně není zadarmo.

Český reprezentant David Rozehnal foto: ČTK

Bundesligový klub z něj udělal nejdražšího českého fotbalistu za poslední tři roky. Podle neoficiálních údajů musel za reprezentačního zadáka zaplatit 8 milionů eur (zhruba 210 milionů korun).

Nejvyšší suma za poslední 3 roky

Podle spekulací Hamburk zaplatí Laziu Řím za Davida Rozehnala 8 milionů eur (zhruba 210 milionů korun). Vyšší částka za českého fotbalistu padla naposledy v­květnu 2006, kdy Arsenal vykoupil Tomáše Rosického z ­Dortmundu za 312 milionů korun. V čele žebříčku rekordních transferů se drží Pavel Nedvěd. Za něj Lazio Řím od Juventusu Turín inkasovalo v roce 2001 1,6 miliardykorun.

Jednání se táhla několik dní a chvílemi to vypadalo, že z vašeho přestupu sejde. V čem byl problém?

Částečně jsem se jednání zúčastnil a chvílemi bylo opravdu vypjaté. Nevěděl jsem, na čem jsem, vypadalo to trochu jako na houpačce. Prostě nepříjemná situace. Teď si troufám tvrdit, že jsou všichni spokojení – v Hamburku i Laziu.

Překvapilo vás, že nabídka přišla zrovna z Hamburku?

To se nedá říct, ale určitě mi to zalichotilo. Uplynulá sezona nepatřila k mým nejlepším, v lize jsme s Laziem šlapali chvíli nahoru a pak zase dolů. Zápasů jsem neodehrál tolik jako v minulých sezonách. I proto jsem byl rád, že se o mě Hamburk zajímal.

Hamburk za vás měl údajně zaplatit osm milionů eur. Ohromila vás taková suma?

Nevím, jestli je to úplně pravda. Tu částku vlastně ani přesně neznám. Pokud je to pravda, jde o hodně vysokou částku – zvlášť za obránce.

Vnímáte to jako výjimečný závazek?
Tu sumu si radši nechci připouštět. I kdyby byla čtvrtinová, udělal bych pro klub stejně všechno, co bude v mých silách, a pokusil se alespoň částečně vrátit náklady, které kvůli mně vynaložil.

Německá bundesliga je už pátá zahraniční soutěž, v níž si zahrajete. Co od ní očekáváte?
Bundesliga patří do nejkvalitnější evropské kategorie. Do méně kvalitní soutěže, než je italská liga, bych ani nešel. Za posledních pět let se hodně zvedla. Spousta lidí mi říká, že by mi mohl její styl vyhovovat.

Stal se z vás kvůli množství zemí, kterými jste prošel, všestrannější fotbalista?
Něco na tom bude. V Belgii to byla první zahraniční štace, ve Francii jsem vylepšil rychlost a důraz, anglická liga je tvrdá a nekompromisní, v Itálii se zase hodně dá na taktiku. Věřím, že i díky těmto zkušenostem to se mnou dopadne v Hamburku dobře.

Berete Hamburk jako nejambicióznější klub, v jakém jste zatím hrál?
V každé zemi jsem šel do ambiciózního klubu. Hamburk do té řady zapadá. Nevím, jestli je to štěstí, že mám takovou příležitost.

Po francouzštině, angličtině a italštině teď budete muset začít s němčinou. Nevadí vám se stále učit nové jazyky?
Jsem trochu zvláštní jazykový expert. Jakmile přestanu mluvit, zapomínám slovíčka. Ve francouzštině bych porozuměl někomu, kdo by mluvil hodně pomalu. Angličtinu jsem si zdokonalil už v Belgii a vylepšil v Anglii. Italštinu jsem se naučil částečně z odposlechu, zvládl jsem mluvit se spoluhráči i trenérem. I němčinu mám uloženou v hlavě z gymnázia. Bude to ale chvíli trvat, než na ni přepnu.

V Evropě už jste prošel všechny prestižní soutěže, zbývá jen Španělsko. Lákalo by vás výhledově si tam zahrát?
Teď jsem v Hamburku, takže to neřeším. Je ale důležité mít sny a tohle je jeden z nich, i kdyby třeba nevyšel.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...