Rossi po téměř třech letech vyhrál, Abraham v Assenu dojel 15.

17:11
ASSEN (Nizozemsko) - Italský motocyklista Valentino Rossi vyhrál Velkou cenu Nizozemska a ukončil téměř tříleté čekání na jubilejní 80. vítězství v MotoGP. Český jezdec Karel Abraham obsadil v královské kubatuře 15. místo. Jakub Kornfeil byl v Moto3 šestnáctý a potřetí za sebou nebodoval.

Valentino Rossi vyhrál Velkou cenu Nizozemska. foto: ČTK

Devítinásobný mistr světa Rossi vyhrál s dvouvteřinovým náskokem před Španělem Markem Márquezem, třetí Brit Cal Crutchlow už zaostal o čtyři sekundy. Čtyřiatřicetiletý Ital se dočkal první vítězné Velké ceny od triumfu v Malajsii v roce 2010.

Na páté příčce dojel Jorge Lorenzo, který startoval navzdory tomu, že si při čtvrtečním tréninku zlomil klíční kost. Španělský jezdec se v pátek v Barceloně podrobil operaci, při které mu lékaři kost zpevnili osmi šrouby, a vzápětí se vrátil do Assenu.

Abraham na Rossiho ztratil přes minutu a bodoval potřetí v sezoně. Stejně jako při Velkých cenách ve Francii a Itálii získal jeden bod a v průběžné klasifikaci mu patří 22. příčka. V čele je stále Španěl Dani Pedrosa, který vede o devět bodů před Lorenzem.

Pro druhého českého jezdce v MotoGP Lukáše Peška skončil závod po 16 kolech, kdy odstoupil kvůli technickým problémům.

Kornfeil, který v předchozích dvou Grand Prix nedojel, tentokrát za bodovanou patnáctkou jezdců zaostal o 62 tisícin. Po startu se přitom z osmnácté pozice dostal až na třináctou příčku, pak se ale ve skupině třinácti jezdců postupně propadal.

"Body byly na dosah, protože ta skupina byla fakt strašně velká. V posledních dvou kolech jsem se snažil jet trošku na krev, abych alespoň někoho předjel a dovezl ten poslední bod za patnácté místo. Ani to se ale nepodařilo," uvedl Kornfeil v tiskové zprávě.

"V podstatě vše, na co jsme tento víkend sáhli, se nepovedlo. Příště na Sachsenringu s námi v boxech budou technici Kalexu, aby nám pomohli řešit ty obrovské problémy s podvozkem. Teď už si nemůžeme dovolit žádná zaváhání, protože mě už nebaví pořád psát, že za to může tuhle technika, tuhle to a tuhle ono," přidal.

Závod Moto3 vyhrál Španěl Luis Salom, který se do čela dostal po chybě krajana Mavericka Viňalese v závěru posledního kola. Díky vítězství ve třetí Velké ceně za sebou a celkově čtvrtém v sezoně zvýšil svůj náskok v pořadí šampionátu. Před Viňalesem vede o deset bodů; Kornfeil v průběžné klasifikaci klesl na 14. pozici.

Výsledky Velké ceny Nizozemska silničních motocyklů

• Moto3: 1. Salom 38:20,086, 2. M. Viňales -0,122, 3. Rins (všichni Šp./Kalex) -0,282, 4. Oliveira (Portug./Mahindra) -0,378, 5. Á. Márquez (Šp.) (Šp./KTM) -0,416, 6. Folger (Něm./Kalex KTM) -19,646, ...16. Kornfeil (ČR/Kalex KTM) -35,948.
    Průběžné pořadí MS (po 7 ze 17 závodů): 1. Salom 152 b., 2. M. Viňales 142, 3. Rins 117, 4. Folger 73, 5. Á. Márquez 59, 6. Oliveira 56, ...14. Kornfeil 27.
  • Moto2: 1. P. Espargaró (Šp./Kalex) 39:51,883, 2. Redding (Brit./Kalex) -0,117, 3. Aegerter (Švýc./Suter) -3,509, 4. Kallio (Fin./Kalex) -3,656, 5. Rabat (Šp./Kalex) -3,993, 6. Zarco (Fr./Suter) -4,073.
    Průběžné pořadí MS (po 7 ze 17 závodů): 1. Redding 134, 2. P. Espargaró 104, 3. Rabat 86, 4. Kallio 78, 5. Aegerter 77, 6. Zarco 63.
  • MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 41:25,202, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -2,170, 3. Crutchlow (Brit./Yamaha) -4,073, 4. Pedrosa (Šp./Honda) -7,832, 5. Lorenzo (Šp./Yamaha) -15,510, 6. Bradl (Něm./Honda) -27,519, ...15. Abraham (ČR/ART) -1:04,426, Pešek (ČR/Ioda-Suter) nedokončil.
    Průběžné pořadí MS (po 7 z 18 závodů): 1. Pedrosa 136, 2. Lorenzo 127, 3. M. Márquez 113, 4. Crutchlow 87, 5. Rossi 85, 6. Dovizioso (It./Yamaha) 65, ...22. Abraham 3.