Maslák a Helcelet skončili na HMS pátí, Rosolová šestá

18:12aktualizováno  20:46
ISTANBUL - Dvě pátá místa dnes vybojovali čeští atleti na halovém mistrovství světa v Istanbulu zásluhou jednadvacetiletého čtvrtkaře Pavla Masláka a o rok mladšího sedmibojaře Adama Sebastiana Helceleta. Šestá v závodu na 400 metrů skončila Denisa Rosolová. Do finále osmistovky postoupil z prvního místa Jakub Holuša.

Denisa Rosolová (vpravo) foto: ČTK

Na šampionátu padl už druhý světový rekord, postaral se o něj Američan Ashton Eaton v sedmiboji výkonem 6645 bodů. Vlastní maximum z loňského Tallinnu překonal o 77 bodů. Zaznamenal už třetí světový rekord v halovém sedmiboji a jako první překonal hranici 6600 bodů. Za rekord dostal 90.000 dolarů, celkem téměř dva miliony korun. Helcelet nasbíral 5878 bodů. Pokud by se nezranil Roman Šebrle, jeho výkon z únorového domácího šampionátu (6105 bodů) by v Istanbulu znamenal stříbro.

Eaton má svůj první globální titul. "Byl to dobrý závod, byl jsem zdravý, tušil jsem, že rekord mohu překonat. Všechno šlo podle plánu, i když ideální to úplně nebylo," tvrdil. "Ale to neznamená, že mám jasnou účast na olympiádě, ještě si ji musím vybojovat," upozornil na neúprosnou americkou kvalifikaci.

Helcelet byl spokojený

Helcelet si účast na HMS pochvaloval. "Jsem strašně rád, že jsem tady mohl být, byla to pro mě obrovská zkušenost. Taková soutěž je přeci jen něco ještě úplně jiného, než ty, které jsem absolvoval doposud," prohlásil. "Na medaili jsem vůbec nepomýšlel, bylo by to ode mě troufalé. A že stačilo málo? To mě možná bude mrzet později, ale teď ne," dodal.

Nejrychlejším mužem mistrovství se stal Američan Justin Gatlin, který hravě vyhrál šedesátku za 6,46 sekundy a vybojoval svůj první titul po čtyřletém dopingovém trestu. Ten si odpykával v letech 2006 až 2010 za užití testosteronu. Ve finále o osm setin porazil Jamajčana Nestu Cartera. Třetí skončil obhájce titulu Brit Dwain Chambers, další bývalý dopingový hříšník.

Maslák časem 46,19 sekundy zaostal jen o pět setin za nedávným vlastním českým rekordem. Připustil, že už mu trochu chyběly síly. "Myslel jsem si, že se mi z druhé dráhy poběží lépe, ale bylo to docela složité. Síly nebyly, ale jinak byl závod takticky dobře zvládnutý," řekl. Chtěl si běh užít. "Ještě musím získat další zkušenosti, potřebuji pár let vyzrát." Rosolová proběhla cílem za 52,48 sekundy a za osobním rekordem z loňského HME v Paříži, kterým by v Istanbulu brala stříbro, zaostala o 75 setin.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Předchozí dvě rychlé čtvrtky v nohách byly znát, navíc mi neprospěla první dráha," řekla serveru atletika.cz Rosolová. "V závěru mi docházely síly. Jednoduše nejsem v takové formě jako loni," uznala. Za finále byla ráda, neboť loni po sezoně měla pauzu kvůli zdravotním problémů. "Doufám, že si vše vynahradím v létě," prohlásila.

Holuša semifinále vyhrál, i když závod vypustil. "Bylo zbytečné plýtvat silami," řekl. "Tak snadný průběh jsem opravdu nečekal. Asi je to důkaz velké formy," dodal. Šanci na medaili má, neboť ve finále budou chybět dva velcí favorité - Keňan Kiplagat Lalang a Polák Marcin Lewandowski. "Člověk musí mít velké cíle, když chce něco dokázat," uvedl obhájce pátého místa.

Do semifinále šedesátky proklouzla Kateřina Čechová, naopak už v kvalifikaci nečekaně vypadl halový vicemistr Evropy ve skoku do výšky Jaroslav Bába. Semifinále se stalo konečnou pro překážkářku Lucii Škrobákovou a v rozběhu skončila mužská štafeta ve složení Josef Prorok, Petr Lichý, Václav Barák a Theodor Jareš.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.