Rosický proti Dortmundu zazářil. Reus: Chtěl jsem hrát jako on

12:15
Zdá se, že Tomáš Rosický je opět fit a ve formě. Kapitán české reprezentace, který nedávno vynechal závěr kvalifikace o mistrovství světa na Maltě a v Bulharsku, protože se necítil po zranění lýtka úplně v pořádku, sehrál v úterý večer za Arsenal v Lize mistrů parádní zápas proti Dortmundu. Ten ale i přesto v Londýně vyhrál 2:1.

Radost fotbalistů Arsenalu Tomáš Rosického (vlevo) a Thea Walcotta foto: Reuters

Bylo to pro Rosického zvláštní utkání: za Dortmund šest let hrál, před mistrovstvím světa 2006 z něj pak přešel právě do Arsenalu. Teď proti němu poprvé nastoupil jako soupeř. Ve vestfálském klubu zanechal výraznou stopu, což dokazují i slova opory německého klubu Marca Reuse. "Chtěl jsem hrát jako on, snažil jsem se být jako Rosický. Kvůli němu jsem nosil i potítko na ruce," vyznal se Reus.

Tenhle duel zastínil i souběžně hraný zápas AC Milán - Barcelona (1:1). Diváci se těšili na ofenzivní show. Aby ne. Arsenal je v pohodě, sezonu odstartoval nejlépe za poslední roky a do utkání s Dortmundem šel se sérii 12 zápasů bez porážky jako vedoucí celek anglické Premier League.

U finalisty Ligy mistrů z minulé sezony ale narazil. "Dortmund hrál velmi organizovaně. První gól jsme mu sami nabídli a při druhém byli vyloženě naivní," řekl Arséne Wenger, kouč Arsenalu. "Byl to zápas ve vysokém tempu s minimem šancí. Musím ale přiznat, že jsme neměli takovou kvalitu v ofenzivě."

Tahle slova ale neplatila pro Rosického. Český záložník, který vydržel do 89. minuty, patřil k nejlepším mužům na trávníku. Zahrál výborně a byl velmi blízko gólu. Ve 38. minutě, kdy už Arsenal prohrával po gólu Mchitarjana, byl kousek od vyrovnání.

Za pokutovým územím si sklepl odražený míč a prásknul do něj levačkou. Brankář Weidenfeller byl bez šance, balon mířil k tyči a ruce příznivců Arsenalu se už třepotaly nad hlavami. Jenže v tu chvíli se na brankové čáře zjevil obránce Hummels a míč vykopl. Rosického čekání na gól za Arsenal tak pokračuje - naposledy se trefil na začátku dubna...

Přesto Arsenal ještě do poločasu vyrovnal díky Giroudovi. Po pauze ovládl střed hřiště, ale maximem byla nádherná rána Cazorly do spojnice. Osm minut před koncem tak rozhodl po povedeném brejku hostující snajpr Lewandowski.

"Když nejsme takový zápas schopní vyhrát, neměli bysme ho po takovém průběhu prohrát," měl jasno Wenger. "Zkomplikovali jsme si situaci, ale pořád to není nic neřešitelného. Jen musíme uhrát dobré výsledky u našich největších soupeřů. Máme na to."

Klopp pokazil oslavu

Ve skupině F jsou Dortmund, Arsenal i Neapol po třech kolech srovnaní na 6 bodech. Londýnský celek hraje ještě doma s poslední Marseille. S Dortmundem i Neapolí se utká na jejich hřištích. A budou to důležité boje.

Ve hře je udržení famózní série Arsenalu: tým usiluje o čtrnáctý postup za sebou mezi nejlepších 16 týmů v Lize mistrů. Ten je po porážce s Dortmundem lehce ohrožen. Kouč Wenger v úterý zažil smutný večer, ač právě v úterý měl 64. narozeniny.

"Omlouvám se, že jsem vám pokazil oslavu," usmál se na tiskové konferenci Jürgen Klopp, trenér Dortmundu, který zápas strávil kvůli disciplinárnímu trestu na tribuně. "Já tyhle problémy nemám. Narozeniny slavím v červnu, kdy se nehrají fotbalové zápasy a mám dovolenou."