Rory McIlroy vyhrál golfové British Open a má třetí major

US Open

19:38aktualizováno  20:49
PRAHA - Severoirský golfista Rory McIlroy vyhrál poprvé British Open a získal třetí titul kategorie major v kariéře. Pětadvacetiletý domácí hráč zvítězil na hřišti v Hoylake o dvě rány před dvojicí Sergio García, Rickie Fowler, jež se podělila o druhé místo.

Rory McIlroy. Další krok k vysněnému titulu z British Open. foto: Reuters

McIlroy přiřadil dnešní triumf k vítězstvím z US Open 2011 a PGA Championship 2012. Tři různé turnaje major do 25 let věku dosud vyhrály pouze legendy Jack Nicklaus a Tiger Woods.

"Nebylo to dnes lehké, musel jsem být soustředěný a udržet si koncentraci," uvedl McIlroy, jenž za vítězství získal šek na 975 000 liber (33,8 milionu korun). "Mít splněné tři díly grand slamu je dost dobrý výkon a úžasný pocit," dodal.

To nebyl povedený odpal...

Peníze vydělal McIlroy také svému otci Gerrymu, který si před deseti lety vsadil, že syn do 26. narozenin prestižní turnaj vyhraje. Na budoucí úspěch svého tehdy patnáctiletého syna vložil společně s třemi kamarády 400 liber (téměř 14 tisíc korun). Při kurzu 500:1 tak nyní čtveřice inkasuje 200.000 liber (6,9 milionu korun).

ČTĚTE VÍCE

Bývalá světová jednička McIlroy získal cenný klaretový džbán díky výsledku 17 pod par. Severní Ir vedl před dnešním závěrečným kolem o šest úderů a náskok si relativně v poklidu hlídal. Ohrožovali ho pouze Američan Fowler a především Španěl García, jenž dnes zahrál své nejlepší kolo na turnaji (66), ale bogey na patnácté jamce ho prakticky o šanci na triumf připravilo.

"Každý bere druhé místo jako něco negativního, ale já udělal téměř maximum, co se dalo," uvedl García, jenž byl druhý na British Open už v roce 2007 a dvakrát zůstal těsně pod vrcholem také na PGA Championship.

Rory McIlroy s matkou Rosie.

Druhý start po březnové operaci zad se vůbec nevydařil Woodsovi. Američan turnaj uzavřel s celkovou bilancí +6 a obsadil 69. místo. Jeho dosud nejhorším umístěním na turnaji major bylo dělené 40. místo na loňském PGA Championship a Masters 2012.

Bývalý první hráč světa porazil jen tři soupeře, mezi nimi byl i vítěz druhého majoru v sezoně US Open Martin Kaymer z Německa (+8). "Udělal jsem prostě moc chyb. Hodně moc chyb," řekl Woods.

Loňský vítěz Phil Mickelson ze Spojených států obsadil dělenou 23. pozici.

British Open, golfový turnaj kategorie major v Hoylake (dotace 6,83 mil. eur, par 72):

1. McIlroy (Sev. Ir.) 271 (66+66+68+71), 2. Fowler (USA) 273 (69+69+68+67), García (Šp.) 273 (68+70+69+66), 4. Furyk (USA) 275 (68+71+71+65), 5. Scott 276 (68+73+69+66), Leishman (oba Austr.) 276 (69+72+70+65), 7. E. Molinari (It.) 277 (68+73+68+68), Schwartzel (JAR) 277 (71+67+72+67).

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.