Ronaldo se opět trefil a Portugalsko je společně s Mexikem v semifinále Poháru FIFA

19:09
KAZAŇ/PETROHRAD - Do semifinále Poháru FIFA postoupili ze skupiny A po dnešních výhrách fotbalisté Portugalska a Mexika. Portugalci porazili Nový Zéland jasně 4:0 a o skóre skupinu vyhráli, Mexiko si s hostitelskou ruskou reprezentací poradilo 2:1. O postupujících ze skupiny B se rozhodne v neděli, Chile i Německu stačí získat bod.

Portugalec Cristiano Ronaldo proměňuje penaltu v souboji s Novým Zélandu na Poháru FIFA. foto: ČTK/AP

V šesté minutě zápasu s Mexikem žádali ruští fotbalisté penaltu, zákrok na Žirkova ale rozhodčí Al Mirdásí jako faul neposoudil. Stejně dopadli domácí také v 19. minutě, kdy Smolovův pád ve vápně rozhodčí zkontrolovali na videu, ale pokutový kop nenařídili.

Portugalec Cristiano Ronaldo slaví gól v síti Nového Zélandu.
Novozélandský brankář Stefan Marinovic v zápase proti Portugalsku na Poháru...

Fotbalový Pohár FIFA v Rusku - Skupina A

Kazaň: Mexiko - Rusko 2:1 (1:1)

Branky: 30. Araujo, 52. Lozano - 25. Samedov. Rozhodčí: Al Mirdásí (Saúd. Ar.). ŽK: Guardado, Alanís - Žirkov, Kudrjašov, Vasin, Golovin. ČK: 68. Žirkov (Rusko). Diváci: 41.585.

Mexiko: Ochoa - D. Reyes (39. L. Reyes), Araujo, Moreno, Layún - J. Dos Santos, Herrera, Guardado (70. Alanís) - Lozano, Hernández, Vela (46. Aquino). Trenér: Osorio.

Rusko: Akinfejev - Samedov, Džikija, Vasin, Kudrjašov, Žirkov - Jerochin (70. Smolnikov), Glušakov, Golovin - Smolov (78. Kanunnikov), Bucharov (64. Poloz). Trenér: Čerčešov.

Petrohrad: Nový Zéland - Portugalsko 0:4 (0:2)

Branky: 33. Ronaldo z pen., 37. B. Silva, 80. André Silva, 90.+1 Nani. Rozhodčí: Geiger (USA). ŽK: Lewis, Ingham - Semedo, Pepe. Diváci: 56.290.

Nový Zéland: Marinovic - Ingham, Boxall, Durante (74. Smeltz), Smith, Doyle - Lewis (65. Barbarouses), McGlinchey (37. Tuiloma), Thomas - Rojas, Wood. Trenér: Hudson.

Portugalsko: Patrício - Semedo, Pepe, Alves, Eliseu - Quaresma (83. Martins), Danilo, Moutinho, B. Silva (46. Pizzi) - André Silva, Ronaldo (67. Nani). Trenér: Santos.

V polovině prvního dějství ruská reprezentace soupeře zatlačila a otevřela skóre. Fjodor Smolov nastřelil tyč, pokus Alexandra Samedova už ale skončil za zády brankáře Guillerma Ochoy. Za pět minut Mexiko z první příležitosti vyrovnalo. Guardadův přímý kop gólman Igor Akinfejev vyrazil, po následném dalekonosném centru jej ale hlavou překonal stoper Néstor Araujo.

Krátce po přestávce Samedov znovu rozvlnil mexickou síť, gól však neplatil kvůli ofsajdu. Na druhé straně ale posléze otálel s odkopem Akinfejev, čehož využil Hirving Lozano a otočil skóre. O chvíli později ruského brankáře překonal také Héctor Moreno, video ale prokázalo, že gólu předcházel ofsajd.

V 68. minutě zkomplikoval domácím situaci Jurij Žirkov, který dostal za faul loktem druhou žlutou kartu. Přesto mohli Rusové vyrovnat, střídající Dmitrij Poloz nacentroval na dalšího čerstvého hráče Igora Smolnikova, ten však přestřelil branku. Po 16 letech tak hostitelský tým nepostoupil ze skupiny, v roce 2001 se to nepovedlo Jižní Koreji.

Nový Zéland držel v první půlhodině s favorizovaným Portugalskem krok, přestál i šanci Cristiana Ronalda, který trefil hlavou břevno. Pak ale portugalský kapitán proměnil penaltu po zákroku na Danila Pereiru a vstřelil 75. gól za národní tým. Vzápětí přidal druhý gól po Eliseuově přihrávce Bernardo Silva.

V druhé půli Jihoevropané drželi náskok, Novozélanďany několikrát zachránil gólman Stefan Marinovic, deset minut před koncem už ale nestačil na střelu Andrého Silvy. V nastavení zkompletoval skóre na 4:0 střídající Nani. Záložník Joao Moutinho tak prožil povedený jubilejní 100. zápas za reprezentaci.