Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Ronaldo lámal v Lize mistrů rekordy: Tlak mě dělá lepším hráčem

12:17
LISABON - V sobotním finále Ligy mistrů v Lisabonu se dlouho trápil a nepatřil k nejlepším hráčům. Přesto se nakonec Cristiano Ronaldo v závěru prodloužení zápasu s Atléticem prosadil z penalty, ze které uzavřel obrat a výhru Realu Madrid 4:1. Stal se tak prvním fotbalistou v historii soutěže, který dokázal ve finále skórovat za dva různé vítězné kluby.

Cristiano Ronaldo proměňuje pokutový kop foto: Reuters

"Od chvíle, co jsem přišel do klubu, jsem byl na tenhle moment připravený," citovala Ronalda agentura Reuters. "Byla na mě obrovský tlak, ale právě ten ze mě dělá lepšího hráče. Real na cestě za desátým triumfem v Lize mistrů získal i několik rekordů a to je prostě parádní," dodal.

Jeden rekord soutěže zlomil i Ronaldo, když ještě před finále překonal čtrnáctibrankové maximum Lionela Messiho ze sezony 2011/2012 a Josého Altafiniho z ročníku 1962/1963. Portugalský kanonýr se nakonec zastavil na 17 gólech.

Celkem dal nejlepší fotbalista světa za loňský rok v Lize mistrů už 67 gólů a vyrovnal bilanci svého velkého rivala Argentince Lionela Messiho z Barcelony. Před nimi je v historické tabulce pouze někdejší hvězda Realu Madrid Španěl Raúl s 71 zásahy.

Brankou proti Atléticu devětadvacetiletý Ronaldo navázal na finále z roku 2008. Tehdy se v Moskvě trefil za Manchester United a přispěl k remíze 1:1 s Chelsea po 90 minutách a prodloužení. V následném rozstřelu sice Ronaldo neproměnil, nakonec ale slavil vítězství 6:5 na penalty.

Druhý triumf přidal o šest let později, přitom v sobotu proti Atléticu vůbec nemusel nastoupit. Před finále ho totiž trápilo zranění lýtka. "Byl to risk, ale nakonec to stálo za to. Vyhráli jsme," řekl Ronaldo, který v Lisabonu prožil zcela jiné finále než v roce 2004, kdy na mistrovství Evropy s Portugalskem nečekaně prohrál s Řeckem.