Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nedopoval jsem, dokazuje Kreuziger. Cyklista prošel na detektoru lži

Sport

  6:45
PRAHA - Roman Kreuziger vynesl další trumf, s nímž chce očistit své jméno. Cyklista, kterého Mezinárodní cyklistická unie UCI obviňuje z dopingu, se dobrovolně nechal otestovat na detektoru lži. A prošel s čistým štítem.

PODIVNÝ DOPING. Nesrovnalosti v biologickém pasu zastavily kariéru Romana Kreuzigera. Cyklista se usilovně brání, za nitky však tahají jiní. foto: MAFRA - Michal Sváček

Tři klíčové otázky už potřetí zazněly. A tři odpovědi byly znovu krátké, jasné a stejné.

„Dopoval jsi někdy?“

„Ne.“

„Podstoupil jsi někdy krevní transfuzi, abys tak zvýšil svou výkonnost?“

„Ne.“

„Užil jsi někdy EPO?“

„Ne.“

Šlo o velmi neobvyklý rozhovor. Roman Kreuziger při něm totiž v Praze seděl v pozici dotazovaného v křesle, k němuž byl připojen takzvaný detektor lži.

Mužem, který se ho ptal, byl Terry Mullins, nezávislý odborník a člen Britské i Americké asociace detektoru lži. Angličan platí za uznávaného experta, jehož služeb využívají soudy, vlády i vojenské organizace po celém světě.

Český cyklista Roman Kreuziger
Zleva: Nairo Quintana, Alberto Contador a Roman Kreuziger.
Český cyklista Roman Kreuziger na Tour de France
Český cyklista Roman Kreuziger

„Pracoval jsem pro vlády ve 28 zemích včetně imigračního úřadu Spojených států,“ říká o sobě.

Když Mullins vyhodnocoval Kreuzigerovy odpovědi, dospěl k jednoznačnému výsledku: Není to lež.

Veškerou dokumentaci i vyhodnocení hodlají předložit u sportovní arbitráže v Lausanne.

„Pan Mullins mi sdělil, že podle výsledků je nemožné, že bych na tři stěžejní otázky zalhal,“ tvrdí český cyklista v rozhovoru pro MF DNES.

„Věděl jsem, že říkám pravdu, přesto mě výsledek potěšil. Ten test je docela stresující. Netušil jsem, co od něj mám očekávat a co se v mém těle bude odehrávat. Kontrolují vám tlak, sledují, jak se vám rozšiřuje nos, jak dýcháte. I když pohnete třeba jen malíčkem na noze, znamená to, že jste znervózněli.“

Impulz, aby tento test podstoupil, dal Kreuzigerovi australský týmový kolega Michael Rogers. Trojnásobný mistr světa v časovce, žijící trvale ve Švýcarsku, byl předloni při závodech v Číně pozitivně testován na clenbuterol, ale loni na jaře dosáhl omilostnění s odůvodněním na časté používání clenbuterolu na čínských farmách.

ČTĚTE TAKÉ

„Při soustředění na Gran Canarii mi v prosinci Michael řekl, že mu výsledky testu na detektoru lži hodně pomohly u švýcarského soudu,“ vypráví Kreuziger. „Dal mi kontakt na Terryho Mullinse a ten za mnou přiletěl do Prahy.“

Pro soudy v mnoha zemích včetně Česka nejsou výsledky z detektoru jednoznačným důkazem.

„V anglosaských zemích se mu však přikládá stále větší váha,“ poukazuje Kreuziger. „Zpočátku nebyl detektor zcela důvěryhodný, ale v posledních letech platí pravý opak, přístroj výrazně zdokonalili. Pro soudy to samozřejmě není hlavní důkaz, ale může jít o jeden z faktorů, k němuž přihlédnou.“

Arbitráž v kauze biologický pas jej čeká patrně ve druhé polovině března.

Autor: