Kreuziger se po další horské etapě posunul na 5. místo

20:04aktualizováno  20:50
PAIN DEI RESINELLI (Itálie) - Roman Kreuziger dojel osmý v horské 15. etapě Gira d'Italia a v průběžném pořadí se posunul o jednu příčku na pátou pozici. Před volným dnem se do vedení vrátil Španěl Joaquím Rodríguez, na něhož český cyklista ztrácí 1:27 minuty.

Giro (vlevo Kreuziger) foto: Reuters

Hrdinou etapy se čtyřmi náročnými stoupáními včetně závěrečného do cíle Pian dei Resinelli byl Matteo Rabottini. Čtyřiadvacetiletý Ital byl v úniku od 18. kilometru, a i když ho několik set metrů před cílem dostihl a předstihl Rodríguez, člen týmu Farnese se Španěla udržel a díky závěrečnému útoku slavil po 172 km největší úspěch kariéry.

"Když mě Rodríguez dojel tak blízko cíle, málem jsem ztratil naději. Ale nějak se mi podařilo vydolovat zbytky sil a dokázal jsem se před něj opět dostat," radoval se cyklista, jenž v jednom ze sjezdů upadl. "Naštěstí jsem měl poblíž týmového manažera, který mi dal rady a uklidnil mě," dodal Rabottini.

Rodríguezovi stačilo druhé místo k tomu, aby získal zpět růžový trikot od Kanaďana Rydera Hesjedala, jenž ho o něj připravil v sobotu. Španělský lídr týmu Kaťuša ujel ostatním favoritům zhruba kilometr před cílem a vede před Hesjedalem o 30 sekund.

"Překvapilo mě, že se mi tak dařilo, protože byla zima a vůbec děsivé počasí. Myslel jsem, že to bude den, na který bych nejraději zapomněl," uvedl Rodríguez, jenž odmítl, že by nakonec outsiderovi Rabottinimu daroval vítězství. "Nenechávám lidi vyhrávat a nenechal jsem ani Rabottiniho." Na třetí místo se dostal Ital Ivan Basso, jenž dojel společně s obhájcem loňského vítězství a svým krajanem Michelem Scarponim 25 sekund po Rabottinim. Kreuziger, který původně ve stoupání útok Italů nezachytil, se na ně dokázal na posledních stovkách metrů dotáhnout a ztratil na ně čtyři sekundy.

Kreuziger nechtěl vytuhnout

"Jelo se mi líp než v sobotu. Byl to sice hodně vlhký den, lilo od startu do cíle, ale přečkal jsem ho docela dobře. Proti Rodríguezovi jsem něco ztratil, ale na Bassa nebo Scarponiho prakticky nic," uvedl na svém webu Kreuziger. "Nechtěl jsem na jejich nástupy odpovídat, abych nevytuhnul. Radši jsem jel sám a rozvrhnul jsem si síly. Nejdřív jsem tam měl větší díru, ale nebláznil jsem a rovnoměrným tempem jsem si je skoro docvakl. Bylo to dobré rozhodnutí," dodal český cyklista, jenž obsadil páté místo loni.

Mezi Bassem, jenž má odstup 1:22, a Kreuzigrem je v průběžném pořadí ještě kolega českého cyklisty z týmu Astana Paolo Tiralongo. Šestý Scarponi je devět sekund za Kreuzigrem.

Druhý český účastník Gira Jan Bárta po sobotním heroickém výkonu, při němž mu jen těsně uteklo etapové vítězství, dnes dojel mezi v poslední skupině na 148. místě více než půl hodiny za vítězem. Celkově mu patří 56. pozice.

Giro nedokončí Fränk Schleck, jemuž před startem etapy patřilo celkové 15. místo. Lucemburčan, který si při pádu v jedenácté etapě poranil rameno, dnes po 28 kilometrech odstoupil.

Závěrečný rozhodující týden Gira začne v pondělí druhým volným dnem.