Koudelka opustí Falun bez světové medaile. Na velkém můstku byl osmý

18:49
FALUN (od našeho zpravodaje) - Ani druhý útok na medaili skokanu na lyžích Romanu Koudelkovi na mistrovství světa ve Falunu nevyšel. Na velkém můstku skončil osmý. Ideálně se mu nepovedlo první kolo, až zlepšení ve druhém ho posunulo do první desítky. Jan Matura se umístil šestnáctý.

Český skokan Roman Koudelka. foto: Reuters

Před Turné čtyř můstků vyhrál závod v Engelbergu, na tradičním klání na přelomu roku však nezářil, skončil devátý.

V posledním závodu před světovým šampionátem byl lomnický skokan třetí, jenže na MS znovu útočil na medaile marně. Na středním můstku skončil těsně pod stupni vítězů, čtvrtý, ve čtvrtek na velkém byla medaile ještě dál - Koudelka doplachtil na osmé místo.

Pořád ještě může v sezoně dobýt významné triumfy. Čekají ho další závody Světového poháru. Může útočit na přední umístění v celkovém pořadí.

Nevydařené vrcholy však zamrzí.

Ze skoků nemám radost, říkal Koudelka. Nakonec se smál

Koudelka už před závodem na velkém můstku snižoval očekávání. „Jsou tu jiní favorité, kteří jsou na tom o dost líp než já. Na malém můstku šance byla, na tom velkém bych řekl, že do top šestky by to bylo výborné,“ vykládal.

Necítil se dobře. Nenaplňoval svůj obvyklý cíl - skoky si užívat. „Skoky nejsou uvolněné, nemám z nich vůbec radost. Je to takové znuděné. Musíme se kouknout, jak to vypadá na kameře, ale těch chyb tam asi bude hodně,“ přemítal.

Německý mistr světa Severin Freund.
Český skokan Roman Koudelka.

Zároveň však den před vrcholným kláním doufal: „Věřím, že se probudím do lepšího dne, budu od rána trošku optimističtější a že to na můstku pak bude vidět.“

V prvním kole však bohužel nebylo. Zatímco krátce před ním nadchl skokem ke 130 metrům 42letý veterán Noriaki Kasai, Koudelkovi skok tolik nevyšel. Letěl na 123,5 metru, věděl, že bude rád, když bude v první desítce.

Nakonec byl po prvním kole jedenáctý. Znovu však ukázal povahu bojovníka. Před druhým skokem si bušil do prsou - a dole se už zase šťastně usmíval a zatínal pěst. Skok mu vyšel lépe, 124,5 metru ho posunulo na první místo a zpět do první desítky.

Švédský král Carl Gustaf pozoruje ve Falunu soutěž skokanů na mistrovství světa.

Skončil osmý. Z vítězství se radoval suverénně Němec Severin Freund, který triumfoval s jasným náskokem 22,3 bodu. Druhý byl překvapivě Rakušan Gregor Schlierenzauer, jemuž se dosud v sezoně tolik nedařilo. Bronz získal vítěz ze středního můstku Nor Rune Velta.

Se závodem může být spokojený i Jan Matura. Pětatřicetiletý skokan potvrdil dobrou formu ze zkušebního kola, kde měl druhý nejdelší skok, a skončil šestnáctý. Jakub Janda do druhého kola nepostoupil.

Mistrovství světa v klasickém lyžování ve Falunu (Švédsko):

Skok na lyžích - velký můstek: 1. Freund (Něm.) 268,7 b. (134+135,5 m), 2. Schlierenzauer (Rak.) 246,4 (128+130), 3. Velta (Nor.) 242,9 (125,5+128,5), 4. Prevc (Slovin.) 241,8 (134+125,5), 5. Kraft (Rak.) 237,7 (125+125,5), 6. Bardal 236,5 (131,5+122), 7. Fannemel (oba Nor.) 233,9 (129+127), 8. Koudelka 233,6 (123,5+124,5), 9. Žyla (Pol.) 229,8 (123+121,5), 10. Eisenbichler (Něm.) 227,9 (122,5+127,5), ...16. Matura 215,3 (122,5+120), 33. Janda a ČR) 90,8 (112).