Řezáčovi obhajoba v Norsku nevyšla

15:16
LILLEHAMMER (Norsko) - Obhajoba vítězství v norském závodu Birkebeinerrennet dálkovému běžci na lyžích Stanislavu Řezáčovi nevyšla. Už jistý vítěz FIS Marathon Cupu skončil po problémech se špatně namazanými lyžemi na 35. místě a zaznamenal nejhorší výsledek v sezoně.

Stanislav Řezáč foto: ČTK

Do cíle maratonu na 54 km klasickou technikou v Lillehammeru doběhl deset minut za vítězným Norem Andersem Auklandem, který ho časem 2:21:34 připravil o traťový rekord. Řezáčův výkon z roku 2008 vylepšil téměř o tři minuty.

Řezáč nezvykle svěřil přípravu lyží norským servismanům. "Při rozjíždění tam byla jakž takž sůl a stoupalo to. Jenže na umrzlé stopě pak už ne. A když tady nestoupají lyže, nemáš šanci. Věřil jsem servisu a nevyplatilo se mi to, bohužel," uvedl v tiskové zprávě po závodu, v němž lyžaři běží s batohem se zátěží 3,5 kg. Ostatní favorité Řezáčovi brzy ujeli. "Já se umlátil, jak mi to smekalo, a ztratil jsem příliš mnoho sil na to, abych je stahoval. Psychicky už na to nebylo," uvedl trojnásobný vítěz závodu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Z českých lyžařů bodoval jen Petr Novák, který obsadil 26. místo. Martin Koukal závod nedokončil. "Zážitek nemusí být pěkný, hlavně když je silný.

To se stává," konstatoval. "Na poslední chvíli se přemazalo na klistry. Ani nahoru to nebyla žádná hitparáda, pak to nejelo už vůbec. Na Sjusjönu jsem to na pokyn servisu zabalil. Nebyl jsem na to dnes dostatečně psychicky silný," uvedl.

Řezáč si udržel vedení v sérii Ski Classics. Před posledním závodem, kterým bude za dva týdny další norský běh Norefjelrrennet, má před Andersem Auklandem náskok 98 bodů. V závěrečném maratonu mu stačí čtvrté místo k tomu, aby měl jisté celkové prvenství.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...