7. března 2010 13:32 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Řezáč byl ve slavném Vasově běhu stejně jako loni třetí

Stanislav Řezáč. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanislav Řezáč. | foto: ČTK
Mora Český běžec na lyžích Stanislav Řezáč obsadil stejně jako loni třetí místo ve slavném Vasově běhu ve Švédsku. Po 90 kilometrech klasickou technikou rozhodovaly o vítězství centimetry, o něž porazil ve spurtu domácí Jörgen Brink svého krajana a trojnásobného vítěze Daniela Tynella. Třetí Řezáč ztratil tři sekundy.

Šestatřicetiletý Řezáč, který se marně snažil prosadit do reprezentačního týmu pro olympijské hry ve Vancouveru, skončil třetí potřetí v kariéře.

Poprvé byl na stupních vítězů v roce 2003.

Řezáč usiloval v nejdelším a nejstarším závodě světa o premiérové vítězství, toho se však nakonec dočkal Brink. Domácí běžec byl nejrychlejší ze čtyřčlenné skupiny, do níž patřil ještě Nor Jörgen Aukland a která se odpoutala od zbytku pole zhruba pět kilometrů před cílem.

Brink se před Tynella, který většinu závodu odtáhl, dostal těsně před cílovou čarou a zvítězil v čase 4:02:59. Vítěz z roku 2008 Aukland byl z celé skupiny nejpomalejší a dojel ještě čtyři sekundy za Řezáčem.

Legendárního závodu ze Sälenu do Mory, jenž je zařazen do seriálu FIS Marathon Cup, se zúčastnilo zhruba 16.000 běžkařů. Vasaloppet se koná od roku 1922 na počest Gustava Vasy, jenž touto trasou 400 let předtím prchal, když se snažil získat posily k povstání proti okupujícím Dánům. Ty později porazil a položil tak základy švédské suverenity.