Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Revoluce je připravená: česká fotbalová liga bude od ledna testovat videorozhodčího

Sport

  16:05
PRAHA - Ligová fotbalová asociace (LFA) podepsala smlouvu s FIFA a pravidlovou komisí IFAB a od ledna se zapojí do testování videorozhodčích. Video se zatím bude v české lize využívat jen v testovacím režimu a nebude mít vliv na zápasy, než jeho zavedení definitivně na základě testů odsouhlasí IFAB. Očekává se, že se tak stane nejdříve v roce 2018.

Pierluigi Collina při prvním testování videa ve fotbale. foto: Facebook FIFA

O snaze připojit se do projektu videorozhodčích LFA uvažovala už od ledna, kdy IFAB dala zelenou testování. V tomto týdnu její představitelé podepsali smlouvu, kterou se LFA k testování zavazuje.

„LFA patří k prvním asociacím a je vůbec první východoevropskou, které se k tomu přihlásily,“ řekl předseda LFA Dušan Svoboda na dnešní přednášce k budoucnosti českého profesionálního fotbalu.

„Neznamená to okamžité zavedení videa, ale znamená to spolupráci na vývoji s ostatními účastníky projektu za účelem možného zavedení videorozhodčích v budoucnosti,“ upozornil ředitel LFA Tomáš Bárta, který má projekt na starosti.

„Po testování IFAB s FIFA a UEFA vyhodnotí, zda bude video přínosem. Pokud se tak stane, tak bude mít česká liga výrazný náskok oproti jiným zemím, které se nepřihlásily,“ doplnil Svoboda.

Česká liga bude novinku využívat pouze v off-line režimu a hlavní sudí nebude s videorozhodčím propojený komunikačním zařízením. Cílem bude sběr dat, která se odešlou na technickou univerzitu v belgické Lovani, kde bude projekt vyhodnocován.

On-line režim, kdy bude video zapojeno do řízení zápasu, se využije pouze ve vybraných přípravných zápasech. Stát by se tak mohlo už v zimní přípravě.

Video ve fotbale FIFA dlouho odmítala. V lednu však došlo k převratnému rozhodnutí a IFAB dala technice zelenou. Od března dochází k testování, ke kterému se postupně připojuje stále více asociací.

Zkušební provoz videa běží například v ligových soutěžích v Austrálii, Německu, Portugalsku, Itálii a v zámořské MLS. Ve třetí americké lize dokonce došlo ve čtyřech zápasech i na zkušební on-line zapojení rozhodčího. V zámoří mají s videem největší zkušenosti, jelikož je běžnou součástí většiny tamních profesionálních soutěží.

Zatím nejsledovanějším pokusem bylo zářijové přípravné utkání mezi Itálií a Francií v Bari, kdy hlavní sudí Björn Kuipers sice neměl k videu přímý přístup, ale byl propojený komunikátorem s videorozhodčím v přenosovém vozu.

Vše sledoval osobně i šéf rozhodčích UEFA Pierluigi Collina. Test si tehdy chválil i prezident FIFA Gianni Infantino, který doufá, že by se video mohlo oficiálně využít už na mistrovství světa v roce 2018 v Rusku.

Video se má používat jen při sporných situací při vstřelení gólu, penaltách a udělení červené karty. „Neočekává se stoprocentní odstranění chyb, ale odstranění jasných chyb, které mají vliv na vývoj hry,“ řekl Bárta.

Autor: