Řešit budoucnost? Teď nemůžu udělat dva kroky, říká Štěpánek

Australian Open

20:31aktualizováno  21:08
PAŘÍŽ (od našeho zpravodaje) - Poslední dva ročníky Davis Cupu končil jako hrdina, který vybojoval rozhodující bod ve finále. Ten letošní tenista Radek Štěpánek opouštěl zlomený. Kvůli bolavým zádům jen se sebezapřením dohrál proti Francii čtyřhru, už dlouho před koncem ale věděl, že výhry dosáhnout nemůže. „Lidé na mě bučeli, ale nevěděli, čím si procházím,“ řekl.

Radek Štěpánek se po zranění teprve vrací do tréninkového zápřahu. foto: ČTK/AP

Nevoli publika pocítil ve druhém setu za stavu 4:5, když zmizel s fyzioterapeutem Michalem Novotným z dvorce. Francouzští diváci zřejmě mysleli, že jde pouze o taktický manévr, jak vyvést deblový pár Tsonga, Gasquet z rytmu - zrovna se totiž chystal podávat na výhru v setu.

Časem však poznali, že Štěpánkovy potíže jsou vážné. „Kdyby to bylo na turnaji, tak zmiznu, ale tady jsem neměl srdce z kurtu odejít,“ vykládal 35letý tenista. Ani nemohl sedět, jen se v předklonu opíral o stůl s mikrofonem.

ČTĚTE VÍCE

Co přesně se stalo?
Problémem byla moje spodní záda. Ve druhém setu jsem na pravé straně při servisu ucítil bolest. Nevěnoval jsem tomu pozornost, ale čím déle jsem byl na kurtu, tím to bylo horší. Vzal jsem si na konci druhé sady ošetření, to už jsme věděl, že je to špatné. Lidi na mě bučeli, ale nevěděli, čím si procházím. Musel jsem zažádat o pomoc, ale bohužel časem to bylo horší a horší, až jsem se skoro nemohl pohnout.

Je mi líto Toma, byl tam pro mě. Normálně bych z kurtu zmizel, ale tady z respektu k fanouškům a k týmu jsem to chtěl nějak dohrát. Bohužel se mi těžko hledají slova. Není to příjemné.

Od stavu 0:3 ve třetí sadě jsem nevěřil, říká kapitán Navrátil

V Davis Cupu zažil sérii 11 vyhraných zápasů v řadě včetně dvou triumfů. V pařížském semifinále však letos jízda týmu Jaroslava Navrátila skončila. „Prohráli jsme s výborným týmem,“ uznal 57letý kapitán české tenisové reprezentace.

Jak byste zhodnotil čtyřhru?
Myslím, že to byl zábavný zápas na sledování. Kluci to chtěli zkusit. Připadalo mi, že Berdych hrál míč od míče lépe, vypadal uvolněně. Ale nemá cenu spekulovat, je to 0:3, prohráli jsme. S výborným, dobře připraveným a také perspektivním týmem.

Dokdy jste věřil, že by to mohlo vyjít?
Věřil jsem do stavu 0:3 ve třetí sadě. Tam Radek přišel s tím, že to je nehratelné, takže jsem věděl, že je konec. I kdyby vyhráli třetí set, bylo mi jasné, že dál by to nešlo. A i kdyby náhodou... Představoval jsem si dvouhry a stejně jsem neviděl naději.

Čtyřhra se tedy dala zvládnout jedině ve třech setech?
Kluci byli horší v prvním setu, ale vyhráli ho. Pak měli šest brejkbolů, které nevyužili. To bylo hodně důležité, tam ještě Radek byl v pořádku. Ve třetí sadě už byli po stavu 0:3 oba uvolnění. Byl tam jeden sporný míč, ale ten by to neovlivnil, Radek už opravdu nemohl. Jediné, co ještě dokázal, bylo, že to za stavu 1:1 na sety a 0:3 neskrečoval, to by všude jinde udělal. Tady, jelikož jsme byli na centrkurtu, tak to pro fanoušky dohrál. Měl čím dál větší bolesti, podle mě má podezření zase na problémy s ploténkou.

Gasquet s Tsongou nejsou debloví specialisté. Jak jste viděl jejich výkon?
Nejsou specialisté na debla, ale jsou skvělí singlisté. Pro daviscupový zápas je dobré, když máte hodně dobrých singlistů. Navíc Tsonga odehrál už hodně deblů.

Zamrzí asi, že skvělá éra končí kombinací porážky a zranění, že?
Příjemné to není. Kdyby se prohrálo 0:3 na zápasy, všechna utkání 0:3 na sety a Radek by byl v pořádku, tak by to bylo úplně v pohodě. Tohle je horší, je mu 36 let a ta zranění se můžou opakovat.

Vyhlížíte čtvrteční los ročníku 2015?
Určitě ho budu sledovat. Nejhorší by bylo letět někam daleko na antuku. Bude po Australian Open, hráči budou zvyklí na tvrdý povrch. Ale nemyslím si, že budeme mít štěstí a hrát doma. Je tam plno týmů, s kterými jsme ještě nehráli.

Mrzí to tím spíš, že čtyřhra nebyla rozehraná špatně?
Ano, prohrávali jsme v prvním setu, ale vrátili jsme se, vyhráli tie-break. Ve třetím setu jsme se taky vrátili z 0:3 a 0-40. Byl jsem limitovaný, ale nějak jsme se uvolnili. Tom začal neskutečně returnovat, mě vynechali ze hry a hráli jen s ním, což bylo pro nás výborné. Pak přišla dramatická koncovka třetího setu, ale i kdybychom ji vyhráli, tak si nejsem jistý, jestli by to změnilo výsledek. Doopravdy jsem se nemohl pohnout.

Souvisí tyto potíže s vašimi předchozími zdravotními trablemi?
Jednou jsem měl krční páteř, ale tohle je něco jiného. To, že se nemůžu hnout, jsem ještě neměl. Podívá se na mě profesor Kolář a budeme hledat příčinu.

Semifinále Davisova poháru Česko-Francie.

Smutek z prohry to asi moc nezmírní, přesto: když už někde musela vítězná šňůra skončit, tak aspoň proti silné Francii na Roland Garros?
Člověk nikdy nechce prohrát. Ale ano, je to výjimečné místo, i tak jsme chtěli utkání zdramatizovat, urvat bod a rvát se i v neděli. Musíme pogratulovat soupeřům, kteří hráli výborně.

Ptát se na budoucnost v Davis Cupu je asi nyní předčasné, že?
Budoucnost teď vypadá tak, že nemůžu udělat dva kroky.