Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Soukalová má opět bramborovou medaili, cenný kov letos z MS nezískala

12:30aktualizováno  13:45
OSLO/PRAHA - České biatlonistky z letošního světového šampionátu v Oslo odjedou bez medaile, v závěrečném závodu s hromadným startem dojela Gabriela Soukalová s jednou chybou na střelnici na čtvrtém místě, dvakrát chybující Veronika Vítková pak skončila šestá. Titul mistryně světa vybojovala Francouzka Marie Dorinová-Habertová, stříbro bere Němka Laura Dahlmeierová, bronz Finka Kaisa Mäkäräinenová.

Gabriela Soukalová. foto: Petr Slavík/český biatlon

Soukalová vyrazila do závodu s číslem šest, Vítková pak s devítkou na svém dresu. „Dneska jsem se necítila, byla jsem hrozně unavená, proto jsem se snažila soustředit na střelbu, ale bohužel to mám asi v kartách, abych byla čtvrtá. Možná bych dneska byla raději za poslední místo než tu bramboru,“ řekla pro Českou televizi v cíli Soukalová.

Veronika Vítková s Gabrielou Soukalovou.
Veronika Vítková.

Na Holmenkollenu byla vedoucí žena Světového poháru dosud čtvrtá ve sprintu, potom ale pokazila stíhací závod a problém se střelbou si přenesla i do individuálního závodu. Chuť si trochu spravila v páteční štafetě, v níž byla ze všech biatlonistek nejlepší. Její dosavadní bilance z Osla čítá čtvrté, páté a dvě šestá místa, cenný kov chybí.

A na první střelbě založila na změnu této bilance solidně, když trefila všech pět terčů, zároveň ale opět ztratila hůlku, kterou musela dostat až při následném stoupání od českého servisu. Vítková na první střelbě jednou chybovala a musela na trestný okruh.

Zbývá poslední den, medaili v něm někdo mít bude, věří trenér biatlonistů Rybář

„Raději jsem jela dál bez hůlky, protože to byla moje chyba, neměla jsem ji dostatečně pevně chycenou, a nechtěla jsem případným zastavením ohrozit soupeřky a také sama sebe, proto jsem jela dále a počkala jsem si na hůlku od servisu,“ přidala jablonecká závodnice ke ztrátě hůlky.

Na druhé střelbě vleže ale vedoucí žena Světového poháru chybovala a tak tentokrát musela pro změnu na okruh ona a propadla se až na 18. příčku. Naopak Vítková se díky čisté střelbě posunula na 12. místo dvacet vteřin za čelo.

SLEDUJTE ON-LINE REPORTÁŽ ZE ZÁVODU MS S HROMADNÝM STARTEM ŽEN ZDE!

Třetí okruh ale české závodnice zvládly skvěle, odstřílely čistě a střelnici opustily společně na třetím a čtvrtém místě 20 vteřin za vedoucí bezchybně střílející Francouzky Marii Dorinové-Habertové. Na druhém místě odjela ze střelnice Ruska Jekatěrina Jurlovová.

Závěrečnou střelbu vedoucí Francouzka zvládla skvěle a potvrdila druhý titul mistryně světa z letošního šampionátu, hned za ní ale vyrazily v rozmezí šesti vteřin Soukalová, Laura Dahlmeierová a Kaisa Mäkäräinenová. Vítková jednou minula a z boje o medaile vypadla.

Marie Dorinová-Habertová slaví vítězství v závodě s hromadným startem na MS v biatlonu.

„Nechala jsem se nejspíše unést atmosférou, protože jinak si žádnou chybu na té poslední střelbě neuvědomuji. Na úvod okruhu jsem necítila dobře, nakonec jsem chytila druhý dech a podařilo se mi předjet několik soupeřek. Ze závodu mám rozpačité pocity, škoda, že se mi nepovedlo získat medaili, protože jinak mohu být se šampionátem spokojená,“ řekla pro Českou televizi Vítková.

Němka s Finkou se během pár desítek metrů na českou soupeřku dotáhly a hned v prvním stoupání ji dokázaly urvat. Soukalová se pokusila rivalky dorazit v následném dlouhém sjezdu a nástupu do posledního kopce před cílem, když se ji ale ztrátu na obě nepovedlo dotáhnout, byla nucená boj o medaili vzdát.

Marie Dorinová-Habertová se svojí sbírkou medailí.

Pro celkově pátý titul mistryně světa si s přehledem dojela Francouzka Dorinová-Habertová, spurt o stříbro zvládla nakonec lépe Němka Dahlmeierová, na Mäkäräinenovou zbyl „jen“ bronz. Soukalová dojela do cíle čtvrtá se ztrátou zhruba 30 vteřin na vítězku, Vítková skončila šestá.

MS v biatlonu v Oslu

Ženy - závod s hromadným startem na 12,5 km: 1. Dorinová Habertová (Fr.) 35:28,5 min. (0 tr. okruhů), 2. Dahlmeierová (Něm.) -7,3 (1), 3. Mäkäräinenová (Fin.) -8,1 (1), 4. Soukalová (ČR) -30,9 (1), 5. Bescondová (Fr.) -39,2 (2), 6. Vítková (ČR) -42,7 (2), 7. Olsbuová (Nor.) -43,9 (3), 8. Preussová (Něm.) -44,2 (2), 9. Birkelandová (Nor.) -51,1 (2), 10. Skardinová (Běl.) -52,0 (0).

Průběžné pořadí SP (po 23 z 26 závodů): 1. Soukalová 1039 b., 2. Dorinová Habertová 970, 3. Wiererová (It.) 889, 4. Mäkäräinenová 785, 5. Dahlmeierová 756, 6. Hildebrandová (Něm.) 735, 7. Vítková 703, ...25. Puskarčíková 292, 32. Charvátová 213, 77. Landová 22, 90. J. Jislová (všechny ČR) 7.