Sparťanská euforie pokračuje. Lafata a spol. otočili derby a slaví triumf 3:1

18:30
PRAHA - Fotbalisté Sparty se i nadále vezou na vítězné vlně. Ve 22. kole sice prohrávali v derby pražských „S“ po gólu Milana Škody se Slavií 0:1, třemi góly v rozmezí 56. a 77. minuty ale vývoj duelu otočili ve svůj prospěch. Za vítěze se prosadili Lafata, Costa a Zahustel. Sparta se opět dotáhla na rozdíl šesti bodů za vedoucí Plzeň, navíc má zápas k dobru, Slavia zůstala pátá.

David Lafata slaví. foto:  Dan Materna, MAFRA

Letenští doma pražského rivala porazili v posledních šesti duelech, v této sezoně navíc mají svěřenci Zdeňka Ščasného na svém stadionu stoprocentní bilanci, když vyhráli všech deset dosavadních zápasů.

„Je to skvělý pocit konečně vyhrát derby. V prvním poločase jsme se trochu hledali, v přestávce jsem se snažil kluky zklidnit, dařilo se nám daleko více v kombinaci a dokázali jsme zápas otočit. Jsem rád, že jsme potvrdili dobrou formu posledních dnů,“ řekl pro O2 Sport kouč domácích.

DERBY PRAŽSKÝCH „S“ SLEDUJTE V ON-LINE REPORTÁŽI ZDE!

Na vyprodané Letné ale začali daleko lépe hosté, kteří vyhráli na podzim doma 1:0. Slavii poslal do vedení po rohovém kopu v 6. minutě kanonýr Milan Škoda, který se dokázal na hranici malého vápna zbavit Brabce a přízemní střelou k tyči překonal Bičíka.

Milan Škoda otevírá brankový účet derby.

Domácí následně zamknuli soupeře před jeho pokutovým územím, k přímému ohrožení Berkovce se ale sparťané i přes celou řadu náznaků dostat nedokázali. S centry si slávistický brankář věděl rady, rány zpoza vápna od Frýdka i Marečka „zařízení“ nenašly. Podobně si vedl na druhé straně také „přeběhlík“ Hušbauer.

Fanoušci Slavie dorazili na Letnou. Kromě pyrotechniky bez incidentů

„Je škoda, že jsme nedokázali z vedení vytěžit více. Přijeli jsme sem hlavně poctivě bránit, což se nám ale nepovedlo. Nemůžeme dostávat tak laciné branky. Mrzí mě to i s ohledem na skvělé fanoušky, kteří nás podporovali až do závěrečného hvizdu,“ okomentoval svoje první derby v sešívaném dresu bývalý záložník Sparty.

Plzeň dobyla Liberec a dál vládne, Boleslav zůstane i po víkendu třetí

Letenští navíc už v 19. minutě po souboji Holka se Škodou přišli o prvně jmenovaného, jelikož lékaři nedokázali zastavit krvácení z nosu sparťanského stopera. Na trávník tak musel Mazuch, který tak zažívá skutečný křesť ohněm. Dosud totiž sbíral starty po minutách v závěrech zápasů.

Sparta Praha - Slavia Praha 3:1 (0:1)

Branky: 56. Lafata, 74. Costa, 77. Zahustel - 6. Škoda. Rozhodčí: Kocourek - Nádvorník, Paták - Ardeleánu, Jílek. ŽK: Frýdek - Hušbauer, Deli, Štohanzl, Latka, Jablonský, Kenija, Bořil. Diváci: 18.684 (vyprodáno).

Sparta: Bičík - Zahustel, Brabec, Holek (20. Mazuch), Costa - Mareček - Šural, Dočkal, Frýdek (84. Matějovský), Krejčí - Lafata (79. Juliš). Trenér: Ščasný.

Slavia: Berkovec - Bořil, Latka, Deli, Jablonský - Železník (76. Mešanovič), Hušbauer, Souček, Štohanzl (65. Kenija) - Vukadinovič, Škoda. Trenér: Uhrin ml.

Sparťané ale dokázali krátce po přestávce vyrovnat. Třicetimetrový aut Frýdka našel hlavu Lafaty, který absolutně nehlídaný mohl v 56. minutě opakovanou hlavičkou překonat bezmocného Berkovce - 1:1.

Lafata slaví vyrovnávající branku.

„Bylo to trochu se štěstím. Hlavičkoval jsem míč po dlouhém autu Frýdka do tyče, ten se ke mě navíc odrazil, byla to klika,“ okomentoval svoji 13. trefu v letošní ligové sezoně sparťanský kapitán, který tentokrát vydržel na hřišti až do 79. minuty.

Ani s tímto skórem se svěřenci Zdeňka Ščasného nespokojili, dál soupeře tlačili a když přežili velkou šanci Škody, kterého parádně vychytal Bičík, udeřili v 74. minutě podruhé. Na rohový kop Dočkala si naskočil Šural, na jehož hlavičku Berkovec nedosáhl a míč doklepl do sítě zcela osamocený Costa. Na toho se hostující obránci pouze dívali.

Costa a Mazuch slaví gól na 2:1.

To ale ze strany domácích nebylo všechno - o pár desítek vteřin později se dostal do brejku Krejčí, který nezazmatkoval tak, jako o zhruba deset minut dříve, ve vápně poslal míč pod sebe, kde našel na druhém křídle zcela volného Zahustela a ten i za pomoci teče slávistického obránce poslal míč potřetí za Berkovce. Pro bývalého hráče Mladé Boleslavi šlo o premiérovou ligovou trefu ve sparťanském dresu.

Ondřej Zahustel slaví premiérovou trefu v dresu Sparty.

Domácí od té chvíle zápasu dominovali, čtvrtou branku mohl přidal ještě agilní Dočkal, Berkovcovy rukavice ale byly proti. Sparťany to už příliš mrzet nemuselo, vítězství v 285. derby pražských „S“ jim už nikdo sebrat nemohl.