Fantastická Sparta dobyla Řím. Po výhře 3:0 si zahraje čtvrtfinále Evropské ligy

18:30aktualizováno  22:42
ŘÍM - Historického úspěchu dosáhli fotbalisté pražské Sparty, kteří dokázali vyhrát v odvetném osmifinále Evropské ligy na půdě Lazia Řím 3:0 a po remíze 1:1 v prvním zápase s přehledem postoupili do čtvrtfinále druhé nejprestižnější soutěže starého kontinentu. O góly vítězů, kteří dobyli italskou půdu poprvé v historii, se postarali už v prvním poločase Dočkal, Krejčí a Juliš.

Sparťané se radují z jedné ze tří branek v síti Lazia. foto: ČTK/AP

Lazio v letošním ročníku Evropské ligy na domácí půdě vždy vstřelilo tři branky, Spartu navíc čeká v neděli v rámci Synot ligy derby se Slavií, ve Věčném městě se ale ve čtvrtek večer hrálo dle not hostí.

„Pro mě je to určitě největší úspěch dosavadní kariéry. Jsem šťastný, že jsme zápas takto zvládli, zvláště, když jsme přežili první šanci soupeře po nekoncentrovanosti Costy,“ zhodnotil senzační vítězství kouč Sparty Zdeněk Ščasný.

ZÁPAS SLEDUJTE V PODROBNÉ REPORTÁŽI ZDE!

A měl pravdu, nejen jemu po pár vteřinách zatrnulo, když chyboval zmíněný Costa a Candreva z úhlu otestoval reflexy Bičíka. Ten ale obstál a tak mohlo nečekaně, ale o důrazněji udeřit na straně druhé.

Lazio Řím vs. AC Sparta Praha, Zahustel proti Keitovi.

V 10. minutě pomohlo stehno Biševace ke zpracování míče ve vápně pro Ladislava Krejčího, který jej poslal proti noze Bořka Dočkala a ten netradičně levou nohou překonal Marchettiho - 0:1.

Lazio Řím vs. AC Sparta - Bořek Dočkal slaví svojí trefu.

Jenže to nebylo ze strany hostí všechno, o dvě minuty později se dostal ve vápně k míči opět Krejčí, který nenápadnou a na první pohled slabou střelou na zadní tyč poslal míč za Marchettiho podruhé.

Lazio Řím vs. AC Sparta Praha - Ladislav Krejčí slaví svoji trefu do sítě Lazia.

Poté, co se domácí oklepali z úvodního šoku, začalo se hrát především před Bičíkem. A ve 26. minutě byli domácí blízko vyrovnání, Mauri se ocitl na penaltě úplně sám před sparťanským brankářem, leč přízemní střelou jej nepropálil.

A když byl následně stejně nepřesný v zakončení také Candreva, udeřili Letenští potřetí. Hráči Lazia se vraceli hodně pomalu do obrany, první centr Dočkala sice adresáta nenašel, jenže na zadní tyči jistil situace Frýdek, který jej vrátil zpět do ohně, odkud jej poslal do sítě mladík Juliš.

„Je to neskutečný pocit. Vést tady o tři branky o poločase, určitě životní zážitek. Koukají se skrze nás, pro nás je to dobře, nejsme alespoň pod takovým tlakem. Uvidíme, kam to nakonec dotáhneme. Neskutečně si to užívám, před půl rokem jsem byl ještě v juniorce,“ řekl šťastný Juliš, který se v Evropské lize trefil už potřetí.

Juliš slaví svoji branku v síti Lazia.

Odvetné utkání osmifinále fotbalové Evropské ligy

Lazio Řím - Sparta Praha 0:3 (0:3)

Branky: 10. Dočkal, 12. Krejčí, 44. Juliš. Rozhodčí: Buquet - Gringore, Debart (všichni Fr.). ŽK: Frýdek (Sparta). Diváci: 20.000. První zápas 1:1, postoupila Sparta.

Lazio: Marchetti - Konko (67. Mauricio), Biševac, Hoedt, Lulič - Candreva, Biglia, Mauri (57. Felipe Anderson), Parolo, Keita - Klose (57. Matri). Trenér: Pioli.

Sparta: Bičík - Zahustel, Brabec, Holek, Costa - Dočkal, Mareček, Vácha (69. Matějovský), Frýdek, Krejčí (82. Fatai) - Juliš (57. Konaté). Trenér: Ščasný.

Domácí vstoupili do druhého poločasu hodně aktivně, snažili se zvrátit běh dějin, jenže obrana hostí byla pozorná. A když už něco prošlo až před Bičíka, sparťanský brankář si věděl rady, tak jako při hlavičce Mauriho v 52. minutě.

Při svěřencích kouče Zdeňka Ščasného navíc stálo i štěstí, to když o necelou minutu později strčil Klose kopačku do střely Candrevy z pětadvaceti metrů. Míč sice plachtil na opačnou stranu než Bičík, ovšem mimo tři tyče.

Tlak Lazia s postupujícím časem slábl a hosté už si dokázali zkušeně postup pohlídat. Zároveň prodloužili svoji neporazitelnost v letošním ročníku Evropské ligy.

Pro Spartu jde o největší úspěch od přejmenování bývalého Poháru UEFA na Evropskou ligu. Ve čtvrtfinále právě této soutěže byla naposledy z českých klubů Slavia v sezoně 1999/2000, Letenští si o semifinále Poháru UEFA zahráli poprvé a naposledy v sezoně 1983/84.

Další výsledky osmifinále

Leverkusen - Villarreal 0:0

První zápas 0:2, postoupil Villarreal.

Valencie - Bilbao 2:1 (2:0)

Branky: 13. Santi Mina, 37. Santos - 76. Aduriz. První zápas 0:1, postoupilo Bilbao.

Manchester United - Liverpool 1:1 (1:1)

Branky: 32. Martial z pen - 45. Coutinho. První zápas 0:2, postoupil Liverpool.

Anderlecht - Šachtar Doněck 0:1 (0:0)

Branka: 90.+3 Eduardo. ČK: 86. Mbodji - 84. Kučer. První zápas 1:3, postoupil Šachtar.

FC Sevilla - Basilej 3:0 (3:0)

Branky: 44. a 45. Gameiro, 35. Rami. První zápas 0:0, postoupila Sevilla.

Tottenham - Dortmund 1:2 (0:1)

Branky: 74. Son Hung-min - 24. a 71. Aubameyang. První zápas 0:3, postoupil Dortmund.

Braga - Fenerbahce Istanbul 4:1 (1:1)

Branky: 11. Hassan, 69. Josué z pen., 74. Stojiljkovič, 83. Rafa Silva - 45.+3 Potuk. ČK: 66. Topal, 87. Potuk, 90.+7 Sen (všichni Fenerbahce). První zápas 0:1, postoupila Braga.