Řepkův trest za vulgární gesta: dva zápasy

15:26
PRAHA - Kapitán fotbalistů pražské Sparty Tomáš Řepka dostal dvouzápasový trest od disciplinární komise za vulgární gesta při utkání v Jablonci. Řepka, který na diváky v poločase utkání dvakrát ukázal vztyčený prostředníček, si už polovinu trestu odpykal, když vynechal pondělní utkání se Slavií. V neděli tak ještě nemůže nastoupit proti Mladé Boleslavi.

Prostředníček Tomáše Řepky. foto: Repro: ČT4.

Řepka dnes v sídle fotbalového svazu na pražském Strahově verdikt komise odmítl komentovat s tím, že trest přijímá. Podle mluvčího Sparty Ondřeje Kasíka se proti trestu odvolávat nebude.

Mluvčí disciplinárky Jaroslav Kolář řekl, že komise klasifikovala Řepkovo provinění jako nesportovní chování vůči divákům, za což mu hrozilo zakázání činnosti od jednoho do čtyř utkání. Komise tak nakonec Řepkovi udělila trest na dolní hranici sazby. Jako polehčující okolnost prý Řepkovi posloužilo, že se před disciplinární komisí ke svému činu doznal a při šetření případu s ní pak spolupracoval.

Komise také přijala Řepkovo vysvětlení jeho zkratovité reakce. Řepka se i dnes hájil tím, že vztyčený prostředníček ukázal do hlediště proto, že některý z diváků prý vyhrožoval smrtí jeho synovi a také vulgárně urážel jeho partnerku.

"Jeho argumenty komise respektovala a Tomášovi Řepkovi uvěřila, byla to další z polehčujících okolností. Hráč byl vyprovokován, slyšel urážky vůči svému synovi a rodině. V té chvíli se prý na hřišti cítil bezmocný a to gesto podle něj bylo jediné, co mohl dělat proti tomu, co jej zranilo," uvedl Kolář. Řepkovi, který už za incident dostal od Sparty nespecifikovanou pokutu, naopak uškodilo, že před disciplinárkou stanul už loni v červenci. Tehdy to bylo kvůli tomu, že v utkání se Slováckem plivl na protihráče Ladislava Volešáka, za což vzápětí dostal třízápasový distanc.

Pokud se hráč před disciplinárkou během dvou let objeví vícekrát, je na něj pohlíženo jako na "recidivistu" a komise pak automaticky tresty zpřísňuje. I proto nyní Řepka nedostal trest na jeden zápas, což také podle sazebníku přicházelo do úvahy. "Tomáš Řepka trest na dva zápasy ale přijal," řekl Kolář.

Řepkův seznam prohřešků

Listopad 1992 - Za hrubou urážku rozhodčího Mádla v zápase Hradec Králové - Baník Ostrava dostal tehdy osmnáctiletý Řepka trest na pět zápasů nepodmíněně.

Březen 1996 - Ve čtvrtfinálovém utkání ME hráčů do 21 let České republiky se Španělskem dostal červenou kartu za tvrdý faul na Raúla. Po druhé čtvrtfinálové porážce Češi nepostoupili na OH v Atlantě a Řepka se kvůli následnému dvouzápasovému trestu připravil o nominaci na mistrovství Evropy 1996 v Anglii.

Březen 1999 - Po podzimním přestupu ze Sparty do Fiorentiny viděl svou první červenou kartu v italské nejvyšší soutěži v zápase proti Piacenze. Předčasně do kabin odešel za to, že po sporném verdiktu vyrukoval na hlavního rozhodčího.

Říjen 2000 - V 53. minutě kvalifikačního utkání o účast na MS 2002 na Maltě se ohnal po protihráči a byl vyloučen. Oslabený tým pouze remizoval 0:0 a i kvůli této bodové ztrátě nakonec zamířil z druhého místa do baráže.

Září 2001 - Svůj nástup v prvoligovém anglickém West Hamu United, kam přestoupil o měsíc dříve, "ozdobil" vyloučením hned při své premiéře v utkání na hřišti Middlesbrough. Z hřiště byl vykázán po druhé žluté kartě deset minut před koncem zápasu.

Listopad 2001 - V prvním utkání baráže o MS s Belgií v závěru prvního poločasu Řepka udeřil protihráče Goora loktem do obličeje. Oslabený tým už nedokázal vyrovnat a zklamal i v odvetě, před kterou Řepku kvůli jeho nevhodným výrokům trenér Jozef Chovanec z mužstva vyřadil. Za vyloučení dostal čtyřzápasový trest a reprezentační dres od té doby už neoblékl.

Březen 2003 - V druholigovém zápase West Hamu v Prestonu těsně před koncem první půle dostal červenou kartu, protože podle rozhodčího udeřil hlavou jednoho z protivníků.

Květen 2006 - První Řepkův incident po návratu do české ligy na začátku roku. V průběhu duelu Sparty v Jihlavě urážel domácího trenéra Karla Večeřu a od disciplinární komise ČMFS odešel s pokutou 50.000 korun.

Září 2006 - Vulgární chování předvedl Řepka i v zápase v Teplicích, kdy v reakci na pokřiky domácích fandů ukázal směrem k tribunám vztyčený prostředník, což zachytily televizní kamery. Musel zaplatit pokutu 80.000 korun.

Září 2007 - V nastaveném čase ligového zápasu v Teplicích byl sparťanský kapitán po hádce s rozhodčími a potyčce s domácím pořadatelem vyloučen. Při odchodu ze hřiště posléze vztekle praštil do kamery České televize. Disciplinární komise ho potrestala zastavením činnosti na sedm soutěžních utkání a zákazem výkonu funkce kapitána na 15 měsíců, od Sparty dostal pokutu 150.000 korun.

Květen 2008 - V druhé minutě ligového utkání proti Brnu byl Řepka vyloučen poté, co praštil míčem do obličeje protihráče Aleše Bestu, který chtěl házet aut. Obdržel trest na dva zápasy nepodmíněně a od Sparty pokutu 200.000 korun.

Červenec 2010 - V ligovém zápase proti Slovácku plivl Řepka na Ladislava Volešáka, který jej krátce předtím fauloval. Toho si všiml delegát zápasu, incident zachytily i televizní kamery. Disciplinární komise Řepkovi udělila třízápasový trest a do konce roku mu byl zastaven výkon funkce kapitána.

Srpen 2010 - Vedení Sparty potrestalo Řepku blíže nespecifikovanou pokutou za porušení disciplinárního řádu klubu. Aféru odstartoval článek v bulvárním deníku Aha!, podle kterého se Řepka tři dny před ligovým zápasem s Plzní opil, což hráč popřel.

Duben 2011 - Řepka dnes dostal dvouzápasový trest od disciplinární komise za vulgární gesta při utkání v Jablonci. Obránce ukázal divákům v poločase při odchodu do šaten zdvižený prostředníček. Již dříve dostal od vedení Sparty nespecifikovanou pokutu.