Reparát: Španělé přejeli Honduras 2:0, k postupu mají ale stále daleko

21:21aktualizováno  22:41
JOHANNESBURG/PRAHA - V zemi úřadujících evropských šampionů si mohou oddychnout. Španělé první duel na MS v Jihoafircké republice prohráli se Švýcarskem a proti Hondurasu si museli připsat jednoznačně tři body. Svou misi zvládli, zásluhou kanonýra Davida Villy porazili středoamerického trpaslíka 2:0 a připsali si první tři body do skupiny H. K jistotě postupu ale musí v poslední zápase skupiny porazit silné Chile.

Španělsko - Honduras. foto: Reuters

V nelehké pozici se nacházeli fotbaloví vládci starého kontinentu. V případě šokujícího zakopnutí o balvan jménem Honduras by jejich pouť světovým šampionátem skončila na 99% již v základní skupině. Motto do zápasu s Hondurasem tak znělo jasně: vyhrát a co nejvíce si vylepšit skóre.

HVĚZDA DNE PODLE LN

Tiago Mendés (29 let, záložník Portugalska): Neviditelný, ale také nepostradatelný. Pro defenzivní činnost portugalské zálohy rozhodně. Hráč, kterého si dokonce do Chelsea přivedl sám José Mourinho v roce 2004, navíc umí také nebezpečně podpořit ofenzivu. Doteď ale většinou své parťáky spíše zásoboval přesnými pasy a nahrávkami. Vždyť v reprezentaci vstřelil v 52 zápasech jediný gól, před třemi lety do sítě Srbska. Při kanonádě proti KLDR (7:0), ale ukázal, že by se měl do zakončení tlačit více. Dvěma góly se stal střelcem zápasu a hráčem dne podle Lidových novin.

První z cílů splnili Španělé již po sedmnácti minutách hry, když se nádhernou individuální akcí prosadil David Villa. Jeden z nejlepších útočníků planety si i dělal na levé straně španělského útoku s obranou Hondurasu, co chtěl. Beci středoamerické země mu navíc "baštili" i jeho oblíbenou kličku do středu hřiště a poté křižnou střelu na zadní tyč. Dvakrát se Villa svou pravačkou zastřeloval, potřetí - v již zmíněné 17. minutě - udeřil.

Další dvě obrovské šance šance zahodili na španělské straně Sergio Ramos a Fernando Torres, kterého kouč zařadil do základní sestavy na turnaji spolu Jesúsem Navasem poprvé. Kanonýr Liverpoolu ale očividně ještě nebyl v první půli po delší pauze zaviněnou zraněním úplně ve své kůži.

Druhá půle? Ta se příliš s tou první nelišila. Na hráčích Hondurasu byl znát až příliš velký respekt a tak se hrálo převážně před brankou zkušeného Noela Valladarese. Ten ale už po šesti minutách druhé půle kapituloval, když je podruhé v zápase překonal Villa. Osmadvacetiletý gólový zabiják mohl několikrát dosáhnout i na hattrick, leč marně.

Španělsko - Honduras.

Nejblíže měl ke třetímu gólu v zápase v 62. minutě, kdy byl za faul na Navase v pokutovém území nařízen pokutový kop. Villa sice poslal gólmana na druhou stranu, míč po jeho střele ale olíznul tyč pouze ze vnější strany. Chvíli po něm se mohl mezi střelce zapsat také Fábregas, jeden z obránců Hondurasu, který Jabulani vykopával z prázdné branky, byl ale proti.

Poté si již Španělé větší gólovou šanci nevypracovali především příliš velké laxnosti ve finální fázi útoku. I přesto si dokráčeli k pohodlnému vítězství 2:0 a jistotě, že pokud v posledním duelu skupiny porazí Chile, osmifinále je nemine.

MS ve fotbale - skupina H

Španělsko - Honduras 2:0 (1:0)
Branky: 17. a 51. Villa. Rozhodčí: Nišimura - Sagara (oba Jap.), He Sang Čong (Korea). ŽK: Turcios, Izaguirre (oba Hond.). Diváci: 54.386.

Španělsko: Casillas - Ramos (77. Arbeloa), Piqué, Puyol, Capdevila - Jesus Navas, Busquets, Xabi Alonso, Xavi (66. Fábregas) - Villa, Torres (70. Mata). Trenér: Del Bosque.

Honduras: Valladares - Mendoza, Chávez, Figueroa, Izaguirre - Turcios (63. Núněz), W. Palacios, Guevara, Martinez, Espinoza (46. Welcome) - Suazo (83. J. Palacios). Trenér: Rueda.