Rekordman Nadal vyhrál pošesté Roland Garros

15:18aktualizováno  21:06
PAŘÍŽ/PRAHA - Udržel se na trůnu světového tenistu. Navíc Rafael Nadal po finálové výhře nad Rogerem Federerem vyrovnal rekord Björna Borga. Oba získali šest titulů na French Open.

Během French Open neměl osud ve svých rukou. Rafael Nadal musel spoléhat na to, že se Novak Djokovič nedostane ve finále, čímž by Španěl přišel o post světové jedničky.

Srba po jedenačtyřiceti výhrách v řadě porazil v semifinále Roland Garros Roger Federer.

VÍCE O ROLAND GARROS

Naopak Nadal postupoval turnajem bez zaváhání. A ve finále se střetl s rivalem na kurtu, v soukromí s přítelem - Federerem.

Oba soupeři se v pařížském finále potkali celkem čtyřikrát a vždycky slavil Nadal. "Je neuvěřitelné, co se mi povedlo. Tohle je srdeční záležitost. Není to obyčejný turnaj," řekl Nadal po finále.

"Rogeri, vedl jsi si výborně. Hráli jsme skvělý zápas a promiň," dodal "antukový" král.

"Jak už bývá zvykem, Rafa je na antuce nejlepší," poklonil se Federer svému přemožiteli. "Hrál super a dokázal znovu, že je králem antuky," doplnil.

Ovšem samotný úvod finálového utkání patřil Federerovi. Hned ve druhé hře získal brejk, následně ho při svém podání potvrdil a rázem vedl 3:0.

Dlouho to vypadalo, že si Švýcar dokráčí pro zisk prvního setu, měl dokonce i jeden setbol, ale Nadal se nevzdal a úvodní sadu otočil. Pěti vítěznými gamy v řadě odvrátil hrozbu ztráty setu a po dvaašedesátiminutové bitvě se po výhře 7:5 ujal vedení.

Nadal a Federer.

Ztráta sady měla na Federera negativní účinek. Ve druhém setu daroval při svém podání bod soupeři a Nadal byl od úvodu "na koni".

Zápletka v závěru druhého setu dospěla až do tie-breaku. V důležitých situacích zachoval chladnou hlavu Nadal, zatímco na Federerovi byla citelná nervozita či frustrace. Poměrem 7:3 tie-break vyhrál Nadal a dostal se do slibného vedení 2:0.

Třetí set byl dlouho vyrovnaný. Soupeřovo podání prolomil Federer až v jedenáctém gamu. Poté začal předvádět úchvatný tenis a snížil na 1:2.

V rozhodujícím čtvrtém setu už Federer téměř rezignoval. Sada skončila po pouhých sedmi gamech a Nadal se tak mohl radovat z šestého titulu na Roland Garros.

"Porazil jsem ve finále jednoho z nejlepších hráčů světa i historie, což je z mého pohledu fantastické. Splnil jsem si jeden ze svých nejkrásnějších snů," řekl Nadal, který má nyní na Roland Garros bilanci 45 výher a jedné porážky.

Finále French Open:

Nadal (1-Šp.) - Federer (3-Švýc.) 7:5, 7:6 (7:3), 5:7, 6:1

Statistika: Esa: 4:11. Dvojchyby: 3:1. Využité brejkboly: 7/15 - 5/15. Vítězné míče: 39:53. Nevynucené chyby: 27:56. Úspěšnost prvního podání: 72 procent - 63 procent. Celkem získané míče: 143:130. Čas: 3:40.