Rekordman Nadal. Jako první tenista vyhrál podesáté na jednom grandslamu

17:25
PAŘÍŽ - Žádnému tenistovi v historii se dosud nepodařilo ovládnout jeden z grandslamových turnajů hned desetkrát. Teď však této bájné mety docílil Španěl Rafael Nadal, který si připsal desátý triumf na French Open Open. Ve finále porazil Švýcara Stana Wawrinku 6:2, 6:3 a 6:1 a v jednatřiceti letech získal patnáctý grandslamový titul.

Rafael Nadal neprohrál za celý turnaj ani set. foto: ČTK/AP

Šafářová vyhrála třetí grandslamový titul v řadě. Spolu s Mattekovou už celkem pátý

O jeden titul tak předčil Američana Peteho Samprase. Opět už jen tři vavříny mu pak schází k tomu, aby vyrovnal rekord Švýcara Rogera Federera.

Jeden titul z Paříže mu pak schází k tomu, aby vyrovnal absolutní rekord ženské rekordmanky Australanky Margaret Courtové, která slavila jedenáctkrát na Australian Open.

Nadal se na Roland Garros radoval z triumfu po třech letech. Poprvé zde zvítězil v roce 2005, další tituly přidal v letech 2006 až 2008 a 2010 až 2014.

Je to tam. Rafael Nadal po třech letech slaví triumf na French Open.
Rafael Nadal padá únavou k zemi. Desátým titulem z French Open se zapsal do...

„Hraji co nejlépe všude, ale tady jsou moje pocity nepopsatelné a nesrovnatelné s ničím jiným. Tenhle turnaj je nejdůležitější v mé kariéře,“ řekl Španěl na kurtu.

Celý turnaj navíc ovládl už potřetí bez ztráty setu a posunul se tak na druhou příčku žebříčku ATP za Brita Andyho Murrayho.

Za triumf získal prémii 2,1 milionu eur, což je v přepočtu přes 55 milionů korun.

„Hrál jedinečně. Je na antuce nejlepší z nejlepších. Čelil jsem Rafovi, kterého jsem čekal - byl fit, agresivní a na neuvěřitelné úrovni,“ řekl Wawrinka.

Nadal po celý zápas dominoval

Jen v úvodu utkání nemohl spolehnout na svůj forhend a ve třetí hře odvracel brejkbol. Wawrinka ale returnoval do kurtu a víc šancí už mu Nadal v zápase nenabídl. Na dvorci Philippa Chatriera pak duelu jasně dominoval.

Od stavu 2:2 v prvním setu získal Nadal sedm her v řadě. V celém zápase výborně podával a z forhendu i bekhendu Wawrinku, pařížského šampiona z roku 2015, doslova rozebíral.

Byl tradičně skvělý v obraně, ale dokázal si dojít sám pro bod, což dokazuje statistika: rodák z Mallorky měl 27 vítězných míčů a udělala jen 12 chyb.

Zápas ukončil při druhém mečbolu už po dvou hodinách a pěti minutách. Tradičně pustil raketu a lehl si na záda na svůj milovaný antukový povrch.

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...