Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Reklama před OH? Soči měli biatlonisté plné zuby

Sport

  6:00
SOČI/PRAHA - Málo lidí. Příliš mnoho byrokracie. Nepříjemní celníci a moc teplo. Zmatek i deprese, zloději v obchodech a rozmoklá, nadmíru obtížná trať, možná nejtěžší, nikoliv nejlepší v historii biatlonu. Tak popisují situaci v jihoruském letovisku Soči, které se už v příštím roce stane místem konání zimních olympijských her, účastníci předolympijského klání Světového poháru v biatlonu.

Ilja Averbuch a Taťjana Navková představili motiv pro olympijskou pochodeň do Soči 2014 foto: ČTK

A místní obyvatelstvo přitakává: to, co zjišťuje světová veřejnost až nyní, oni už vědí dávno. Vystěhovali je z jejich domů kvůli stadionům, jsou obtěžováni ve dne v noci oblaky prachu, hučením stavebních strojů a panenská příroda jim mizí před očima.

„Během dvou dnů se nás pokusili okrást ve třech obchodech,“ konstatovala odevzdaně běloruská sportovkyně Naděžda Skardinová. Vzápětí politovala soupeřky ze zahraničí, které se stávají lehkou kořistí místních obchodníků. Ve spojení s byrokraty, celníky a dalšími představiteli ruského státu připravili pro světovou biatlonovou špičku poněkud podivné uvítání.

Navíc Soči pokazili reputaci ještě před tím, než se sem sjel na olympiádu celý sportovní svět. „Jsme poprvé v Rusku, a už ho mám plné zuby,“ konstatoval švédský biatlonista Ted Armgren.

Sportoviště v Soči

Celní kontrola na letišti trvala skoro pět hodin. „Všude je špína a bláto. Jako na obří stavbě. Kousek dál ale pokračuje běžný ruský život: rozbité silnice, bloumající dělníci, kteří nesmyslně přecházejí od jednoho stroje ke druhému a zdá se, že nevědí, co mají dělat,“ napsala novinářka ruského listu Sport-Express Taťána Pomelnikovová.

Na rozdíl od cizinců ji neudivil kontrast mezi novými domy s pyšnými fasádami a až megalomanským architektonickým pojetím a nedaleko stojícími chudičkými domky. „Kolem sebe vidím jen zbytečně utracené peníze. Vůbec se mi nezdá, že by tady panovala olympijská atmosféra,“ tvrdí Francouzka Marie Dorin Habertová.

Ruští úředníci zodpovědní za přeměnu letoviska v centrum světového zimního sportu namítají, že do olympiády zbývá ještě rok. Obvinění pokládají za nespravedlivá. Soči má díky olympiádě šanci stát se „třetí metropolí Ruska“.

Nedávno zde byl na inspekční cestě i prezident Vladimir Putin, který konání olympiády na jihu Ruska prosadil. Tomu, aby sportovní klání překonalo to, co lidská historie doposud zná, podřídil naprosto vše. Vystěhoval 1500 rodin z jejich domů, které překážely obřím stadionům. Některé dokonce nedostaly vůbec žádnou kompenzaci, neboť úřady jejich dokumenty na dům označily za „pochybné“.

Malé a velké peníze

Putin také donutil oligarchy, kteří se mu snaží ve všem vyhovět, aby si zajistili beztrestnost a privilegia pro své podnikání, investovat obrovské peníze do projektů, jejichž budoucnost je krajně nejistá. Sportovní arény, které vznikají v Soči, nebudou mít po skončení olympiády využití.

Navíc už nejen ekologové, ale i sportovci, kteří sem přijíždějí závodit, se hrozí, jak obrovský zásah do panenské přírody Rusové učinili. Snaží se z města prý vybudovat ruskou Dubaj. Proti tomu vytrvale protestují například obyvatelé vesnice Kudepsta. Každý den se shromažďují u řeky, aby v případě nutnosti vytvořili živý štít a zabránili tak těžké technice ve stavbě termální elektrárny. Podle ruského serveru Korrupcii.net si firmy v řadě případů fakturují daleko víc, než předpokládal původní rozpočet.

Rozdíl zatím činí skoro 16 miliard rublů. I to je důvodem, že z původních 12,3 miliardy dolarů se výdaje na přípravu olympiády podle nezávislých ekonomů vyšplhají až na 50 miliard dolarů. Žádná dražší olympiáda se nikdy nekonala.

Grafika - zimní olympiáda v Soči

Všudypřítomná korupce možná ovlivnila i stavbu 48 kilometrů dlouhé automobilové a železniční trasy z letiště Adler do lyžařského střediska Krásnaja Poljana. Hlavní komunikace celé olympiády přišla na více než devět miliard dolarů. Jde i o několik mostů, nádraží či tunelů. I tak ale opoziční ekonom Boris Němcov pokládá takovou sumu za neadekvátní. Stejně jako přestavbu sanatoria „Rossija“, oblíbeného stranickou elitou „Jednotného Ruska“, na Grand Hotel & Spa, kde noc přijde na 650 až 5500 dolarů.

Důchodci v Soči s penzí 170 dolarů měsíčně si nebudou moci dát v takovém hotelu ani kávu, natož si koupit vstupenku na některý ze závodů. Reptali nejen ekonomové a sportovci, ale i novináři. Nejvíce kvůli chudičkým pirožkům v kantýně za 50 rublů. Ale také kvůli počasí, za které organizátoři skutečně nemohou.

Jak se ale někteří západní reportéři nechali slyšet, výběr lokality se teprve může ukázat fatálním. Už při závodě biatlonistů tekla po tratích voda a chvíli byla taková mlha, že nebylo vidět opravdu ani na špičku lyže. Ruští novináři jen s pokrčením ramen konstatovali: Co byste chtěli od jižně položeného přímořského letoviska.