Začalo Euro. Poláci v dramatickém duelu remizovali s Řeky

17:50
VARŠAVA - Fotbalisté Polska na úvod mistrovství Evropy remizovali ve Varšavě s Řeckem 1:1. Oba týmy z "české" skupiny A dohrávaly dnešní zápas bez jednoho vyloučeného. Domácí tým poslal v prvním poločase do vedení Lewandowski. Řekové po přestávce i bez vyloučeného obránce Papastathopulose vyrovnali díky Salpingidisovi. Po červené kartě domácího brankáře Szczesného jeho náhradník Tytoń chytil penaltu Karagunisovi.

Fotbalisté Řecka oslavují bod foto: Reuters

Zatímco polský kouč Franciszek Smuda postavil totožnou základní sestavu jako v posledním přípravném utkání s Andorrou, jeho protějšek Fernando Santos udělal od generálky proti Arménii čtyři změny. Pouze na lavičce například zůstali brankář Michail Sifakis, obránce Kyriakos Papadopulos nebo útočník Dimitris Salpingidis.

Do zápasu vstoupili aktivněji podle očekávání Poláci. Už ve čtvrté minutě se k odraženému míči dostal Murawski, ale svým technickým pokusem doprostřed branky nenadělal nejstaršímu hráči turnaje Chalkiasovi moc práce. Řekové pak málem zahrozili svou silnou zbraní - standardní situací, útočník Gekas ale v pokutovém území na dlouhý míč nedosáhl.

Ve dvanácté minutě Piszczekův centr z pravé strany jen těsně nenašel Lewandowského, ale pět minut nato si už sehraní spoluhráči z Dortmundu poradili. Po Cholevasově chybě zakončil domácí protiútok Lewandowski přesnou hlavičkou do horního růžku a na varšavském Národním stadionu odstartoval vlnu euforie.

Hvězdá zápasu

Za hvězdu úvodního zápasu vybral server lidovky.cz brankáře Tytona. V soutěži Trenér týmu na Euru bude bodově ohodnocen.

Deset minut před koncem poločasu vystřídal zraněného řeckého stopera Avraam Papadopulos jeho jmenovec Kyriakos a po polské standardce si málem připsal nechtěnou asistenci. Ke štěstí hostů však obránce Perquis ze značky pokutového kopu přestřelil. Krátce před přestávkou přišla další rána pro řecké mistry Evropy z roku 2004. Stoper Papastathopulos dostal druhou žlutou kartu během devíti minut a předčasně musel do šaten.

Do druhé půle nevýrazného Ninise vystřídal na řecké straně Salpingidis a hned po šesti minutách se trenérovi odvděčil vyrovnávacím gólem. Po centru z pravé strany sice domácí defenziva ubránila nabíhajícího Gekase, ale volný Salpingidis odražený míč pohodlně dopravil do odkryté branky. Smudovi svěřenci inkasovali po pěti utkáních a 512 minutách.

Řekové pak ožili. V 69. minutě další čerstvý náhradník Fortunis našel ve vápně přesným centrem osamoceného Salpingidise, polský brankář Szczesny ho tváří v tvář fauloval a dostal druhou červenou kartu zápasu. Jeho náhradník Tytoń však k radosti domácích diváků Karagunisovův pokutový kop vyrazil. O několik okamžiků později Salpingidisovu radost z druhého gólu uťalo ofsajdové postavení.

V druhém dnešním utkání skupiny A hrají od 20:45 ve Vratislavi čeští fotbalisté s Ruskem.

Mistrovství Evropy ve fotbale, skupina A (Varšava):

Polsko - Řecko 1:1 (1:0)
Branky
: 17. Lewandowski - 51. Salpingidis. Rozhodčí: Velasco Carballo - Fernández, Jiménez (všichni Šp.). ŽK: Papastathopulos, Cholevas, Karagunis (všichni Řec.). ČK: 69. Szczesny - 44. Papastathopulos. Diváci: 56.070.

Polsko: Szczesny - Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch - Blaszczykowski, Murawski, Polanski, Obraniak, Rybus (70. Tytoń) - Lewandowski. Trenér: Smuda.

Řecko: Chalkias - Torosidis, Papastathopulos, A. Papadopulos (37. K. Papadopulos), Cholevas - Maniatis, Katsuranis, Karagunis - Ninis (46. Salpingidis), Gekas (68. Fortunis), Samaras. Trenér: Santos.