Real zabral pozdě a výhra 2:0 mu nestačila. Ve finále je Dortmund

22:56aktualizováno  23:48
MADRID - Fotbalisté Dortmundu jsou prvním finalistou Ligy mistrů. V odvetném semifinále na hřišti Realu Madrid sice utrpěli první porážku v soutěži v poměru 0:2, ale postup po výhře 4:1 v domácím duelu těsně uhájili. Real zdramatizoval zápas až v poslední desetiminutovce brankami Karima Benzemy a Sergia Ramose, třetí - postupový - gól už přidat nestihl.

Zklamaný Ronaldo foto: ČTK/AP

Německý tým se 25. května na londýnském stadionu Wembley střetne s lepším z dvojice FC Barcelona - Bayern Mnichov.

Borussia si zahraje o nejcennější evropskou klubovou trofej podruhé v historii a poprvé od roku 1997, kdy uspěla nad Juventusem Turín. Real vypadl potřetí za sebou v semifinále a opět se nedočká jubilejního desátého triumfu v "milionářské" soutěži.

Domácí před osmdesátitisícovou návštěvou na stadionu Santiaga Bernabéua soupeře od začátku zatlačili a ve čtvrté minutě si vypracovali první gólovou šanci, Higuaína však zblízka vychytal gólman Weidenfeller. Na druhé straně se poprvé připomněl autor čtyř branek z prvního zápasu Lewandowski, jenže zamířil do náručí připraveného brankáře Lopéze.

Real byl mnohem aktivnější. Weidenfeller se musel činit i ve 13. minutě, když vyrazil Ronaldův volej doprostřed branky. Krátce nato po slibném samostatném úniku nemířil přesně domácí Özil.

Götze se Borussi zranil

Dortmund už ve 14. minutě přišel o zraněného Götzeho, který si natrhl sval. Hosté se z rychlého nástupu "Bílého baletu" vzpamatovali a v dalším průběhu prvního poločasu ho už do větších příležitostí nepustili.

Pět minut po přestávce mohl Lewandowski hosty ještě více přiblížit finále, ale po Reusově přistrčení napálil tvrdou střelou jen břevno. Španělské mužstvo pak udržel ve hře brankář López, jenž ve stoprocentní šanci vychytal Gündogana.

Hráči Realu "vykřesali" naději až v 83. minutě, kdy se trefil ranou pod břevno střídající Benzema. Real důležitý gól povzbudil a zaskočenou Borussii sevřel v její šestnáctce.

Dvě minuty před koncem ještě Benzemu vychytal dalším výborným zákrokem Weidenfeller. Druhý gól domácí přidali o necelou minutu později po další tvrdé ráně Ramose z bezprostřední blízkosti, Dortmund však v dramatickém nastavení postupový výsledek udržel.

"Hráli jsme jako tým s charakterem a touhou a mohli jsme to dokázat. Pořád mám v hlavě první zápas, ve kterém jsme hráli velmi špatně a teď za to pykáme," uvedl kouč Realu José Mourinho.

Litoval, že rozhodčí nevyloučil Matse Hummelse za ruku v pokutovém území. "Měl dostat rovnou červenou kartu, pak bychom hráli dvacet minut v početní převaze a utkání by nabralo jiný směr," prohlásil Mourinho. "Zklamal mě můj oblíbený rozhodčí, Howard Webb. Nezachoval se jako sudí, ale jako človek. Protože kdyby mu dal červenou, Hummels by zmeškal finále," dodal portugalský kouč.

"Už v Dortmundu jsme měli hrát jako dnes. Cítíme s fanoušky. Je to škoda, byli jsme tak blízko. Zaplatili jsme za neproměněné šance z prvního poločasu," litoval obránce Sergio Ramos.

Borussia brala i přes porážku postup za naprosto zasloužený. "Na konci to bylo těsné, ale předtím jsme mohli skórovat a rozhodnout. Dosáhli jsme celkového výsledku 4:3 a zaslouženě jsme ve finále," řekl kouč Dortmundu Jürgen Klopp. "O Wembley jsem ještě nepřemýšlel. Teď pojďme slavit a na finále můžeme myslet zítra," doplnil záložník Kevin Grosskreutz.

Real Madrid - Borussia Dortmund 2:0 (0:0)

Branky: 83. Benzema, 88. Ramos. Rozhodčí: Webb (Angl.). ŽK: Coentrao, Higuaín, Ramos, Khedira - Gündogan, Bender, Weidenfeller. Diváci: 80.350. První zápas: 1:4, postoupil Dortmund.

Real: López - Essien, Varane, Ramos, Coentrao (57. Kaká) - Modrič, Alonso (67. Khedira) - Di María, Özil, Ronaldo - Higuaín (57. Benzema). Trenér: Mourinho.

Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotič, Hummels, Schmelzer - Gündogan, Bender (90.+1 Santana) - Blaszczykowski, Götze (14. Grosskreutz), Reus - Lewandowski (87. Kehl). Trenér: Klopp.