Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Real vyřadil oslabený Manchester Utd., Nani byl sporně vyloučen

22:38aktualizováno  23:00
MANCHESTER/PRAHA - Fotbalisté Realu Madrid postoupili do čtvrtfinále Ligy mistrů na úkor jiného giganta Manchesteru United. Španělský tým vyhrál v dramatické osmifinálové odvetě na hřišti oslabeného soupeře 2:1 a po domácí remíze 1:1 v elitní soutěži pokračuje. Stejně jako v prvním duelu se proti svému bývalému klubu prosadil hvězdný útočník "Bílého baletu" Cristiano Ronaldo, který pomohl šlágr otočit.

Radost Luky Modriče. foto: Reuters

Účast mezi osmičkou nejlepších si dnes zajistil i Dortmund po domácí výhře 3:0 nad Šachtarem Doněck s Tomášem Hübschmanemem v sestavě. Na Ukrajině skončil duel remízou 2:2.

Pouze na lavičce Manchesteru začali útočník Wayne Rooney i autor hattricku ze sobotního ligového zápasu s Norwichem Šinži Kagawa. Od začátku naopak dostal šanci devětatřicetiletý záložník Ryan Giggs, který zasáhl do svého tisícího soutěžního duelu v profesionální kariéře.

FOTOGALERIE

Vyloučený Nani.

První gólovou šanci na stadionu Old Trafford měli po dvaceti minutách domácí, když Vidič hlavou po rohovém kopu nastřelil tyč Lópezovy branky. Náhradník zraněné jedničky Casillase poté vychytal v dobrých šancích Van Persieho a Welbecka. Krátce předtím se na druhé straně blýskl jeho krajan v brance United De Gea, jenž vyrazil střelu Higuaína.

Lídrovi anglické ligy vyšel úvod druhého poločasu a po několika nepřesnostech v pokutovém území Realu si Naniho přihrávku ve 48. minutě nešťastně srazil do vlastní branky kapitán Ramos. Za devět minut si však Manchester dobře rozehraný zápas zkomplikoval, protože Nani dostal za nebezpečný šlapák na Arbelou od rozhodčího Cakira červenou kartu. Její udělení je však sporné.

Madridští početní výhodu rychle využili. V 66. minutě nejprve vyrovnal povedenou střelou o tyčku střídající Modrič a tři minuty po něm se po Higuaínově přihrávce zblízka prosadil Ronaldo. Portugalský útočník, jenž v dresu United strávil šest sezon a v roce 2008 s anglickým klubem vyhrál Ligu mistrů, svůj osmý gól v soutěži z úcty k domácím fanouškům neslavil.

Oslabený Manchester se v závěru vzepjal k velkému tlaku, ale pokusy Van Persieho, náhradníka Rooneyho i Vidiče zlikvidoval pozorný López. Svěřenci Josého Mourinha tak navázali na poslední dvě výhry nad Barcelonou a zůstávají ve hře o jubilejní desátou trofej v Lize mistrů.

Dortmund měl převahu

Dortmund měl na svém stadionu od prvních minut převahu. Po půlhodině hry ho poslal do vedení stoper Felipe Santana, který tvrdou hlavičkou do horního růžku zužitkoval rohový kop Götzeho. Německý reprezentant se sám zapsal mezi střelce už za šest minut po přesné přihrávce Lewandowského.

Němečtí šampioni z posledních dvou let pokračovali v převaze i po přestávce. Třetí branku, která prakticky definitivně poslala Borussii do dalšího kola, vstřelil v 59. minutě dorážející Blaszczykowski.

Dortmund postoupil do čtvrtfinále LM poprvé od roku 1997, kdy elitní soutěž vyhrál. Vestfálský tým si po vyřazení z německého poháru a bundesligové ztrátě 17 bodů na vedoucí Bayern zachoval šanci na trofej v této sezoně.

Osmifinálové odvety

• Manchester United - Real Madrid 1:2 (0:0)
    Branky: 48. vlastní Ramos - 66. Modrič, 69. Ronaldo. Rozhodčí: Cakir (Tur.). ČK: 57. Nani (Manchester). První zápas: 1:1, postoupil Real.
    Sestavy: Manchester: De Gea - Rafael (87. Valencia), Ferdinand, Vidič, Evra - Carrick, Cleverley (73. Rooney) - Nani, Welbeck (81. Young), Giggs - Van Persie.
    Real: López - Arbeloa (59. Modrič), Ramos, Varane, Coentrao - Khedira, Xabi Alonso - Di María (45. Kaká), Özil (71. Pepe), Ronaldo - Higuaín.
  • Borussia Dortmund - Šachtar Doněck 3:0 (2:0)
    Branky: 31. Felipe Santana, 37. Götze, 59. Blaszczykowski. Rozhodčí: Skomina (Slovin.). První zápas: 2:2, postoupil Dortmund.
    Sestavy: Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotič, Felipe Santana, Schmelzer - Gündogan (82. Sahin), Bender (46. Kehl) - Blaszczykowski (70. Grosskreutz), Götze, Reus - Lewandowski.
    Šachtar: Pjatov - Srna, Rakickij, Kucher, Rat - Fernandinho, Hübschman (82. Stěpaněnko) - Alex Teixeira, Mchitarjan, Taison (46. Douglas Costa) - Luiz Adriano.