Real slaví titul v LM. Atlético přišlo o vítězství v poslední minutě

20:39aktualizováno  23:47
LISABON/PRAHA - Fotbalisté Realu Madrid porazili ve finále Ligy mistrů v Lisabonu městského rivala Atlético 4:1 a připsali si desátý triumf v soutěži. "Bílý balet" sice dnes od 36. minuty prohrával po brance Diega Godína, ve třetí minutě nastavení ale vyrovnal Sergio Ramos a v prodloužení skóre otočili Gareth Bale, Marcelo a Cristiano Ronaldo z penalty.

Fotbalisté Realu Madrid vyhráli Ligu mistrů foto: Reuters

Začátek finále, ve kterém poprvé nastoupily dva celky z jednoho města, byl z obou stran opatrný. Jedinou zásadní událostí na dlouho bylo střídání Diega Costy. Nejlepší střelec Atlética sice nastoupil v základní sestavě, přestože si před týdnem natrhl stehenní sval, zranění ale zjevně zcela nedoléčil a ze hřiště musel už v deváté minutě.

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE

K první střele na branku se dostal až v 28. minutě Ronaldo, s jeho pokusem z přímého kopu si však Courtois poradil. Ještě větší šanci měl krátce nato Bale, který pronikl po chybné přihrávce Tiaga středem obrany Atlética, ale mířil vedle.

Atlético zahrozilo až v 36. minutě a hned šlo do vedení. Prosadil se Diego Godín, jehož hlavičku trestuhodně podběhl brankář Realu Casillas. Uruguayský obránce si tak připsal další důležitý gól - přesně před týdnem zařídil remízu 1:1 s Barcelonou a zajistil Atléticu mistrovský titul.

Ve druhé půli se k přímému kopu dostal opět Ronaldo, jeho střelu pod břevno ale Courtois vyrazil na roh. Po něm se nejlepší střelec soutěže dostal k hlavičce, kterou ale poslal mimo.

Minuta od porážky

Trenér Realu Ancelotti poté na hřiště poslal Marcela s Iscem a rekordman Ligy mistrů začal mít znatelně navrch, dlouho ale bez výsledku. Do šance se sice dostal Bale, únik však zakončil nepřesnou střelou šajtlí.

Real pak z tlaku vytěžil několik závarů, ale vyrovnání se dočkal až ve třetí minutě nastavení. Hlavou po rohu se o to postaral Sergio Ramos a zaznamenal šestou branku v posledních sedmi soutěžních zápasech. V Lize mistrů navázal na dvougólový výkon z odvety semifinále proti Bayernu Mnichov.

V prodloužení se dlouho hrálo opatrně a zejména Atléticu viditelně docházely síly. Ve 110. minutě ale unikl po levé straně Di María, jeho střelu Courtois vyrazil, k míči se však dostal Bale a poslal Real do vedení. V závěru dokonali obrat Marcelo s Ronaldem, který z penalty přidal 17. gól v soutěži a ještě vylepšil svůj střelecký rekord v jedné sezoně Ligy mistrů.

Real připravil Atléticu první prohru v tomto ročníku soutěže a sám se v ní dočkal prvního úspěchu od roku 2002. Kouč Ancelotti se třetím triumfem vyrovnal trenérskému rekordmanovi Bobu Paisleymu.

Finále fotbalové Ligy mistrů v Lisabonu:

Real Madrid - Atlético Madrid 4:1 po prodl. (1:1, 0:1)
Branky
: 90.+3 Ramos, 110. Bale, 118. Marcelo, 120. Ronaldo z pen. - 36. Godín.

Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). ŽK: Ramos, Khedira, Marcelo, Ronaldo, Varane - Raúl García, Miranda, Villa, Koke, Godín, Gabi. Diváci: 60.976.

Real: Casillas - Carvajal, Ramos, Varane, Contreao (59. Marcelo) - Modrič, Khedira (59. Isco), Di María - Bale, Benzema (79. Benzema), Ronaldo. Trenér: Ancelotti.

Atlético: Courtois - Juanfran, Miranda, Godín, Filipe Luís (83. Alderweireld) - Raúl García (66. Sosa), Tiago, Gabi, Koke - Diego Costa (9. López), Villa. Trenér: Simeone.

Počet vítězství v Lize mistrů: 10 - Real Madrid, 7 - AC Milán, 5 - FC Liverpool, Bayern Mnichov, 4 - Ajax Amsterdam, FC Barcelona, 3 - Manchester United, Inter Milán, 2 - Benfica Lisabon, Juventus Turín, Nottingham Forest, FC Porto, 1 - Celtic Glasgow, Hamburger SV, Steaua Bukurešť, Olympique Marseille, Feyenoord Rotterdam, Aston Villa, PSV Eindhoven, CZ Bělehrad, Borussia Dortmund, FC Chelsea.