Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Razým zazářil i ve sprintu, po druhém dnu Tour de Ski je osmý

17:17
Skvělý výkon podal v kvalifikaci sprintu při 2. etapě Tour de Ski český reprezentant Aleš Razým. V konkurenci 106 lyžařů v ní vybojoval třetí místo. Úspěšně pak prošel i přes nástrahy čtvrtfinále, až semifinále pro něj bylo konečnou.

Aleš Razým foto: ČTK

Razým tak navázal na své povedené vystoupení v sobotním prologu, v němž obsadil 15. místo. V celkovém pořadí Tour de Ski je nyní na osmé příčce nejlepším z Čechů.

Sprintům, které se konaly volnou technikou, dominovali Švédové Calle Halfvarsson a Hanna Erikssonová.

Šestým místem ve finále dal alespoň částečně vzpomenout na své lepší časy Nor Petter Northug, v této sezoně zatím nevýrazný. Jeho krajanka Marit Björgenová, největší favoritka ženské části Tour, obsadila mezi ženami 5. místo.

V kvalifikaci Razým zazářil, když zaostal o 2,39 vteřiny za vítězným Kanaďanem Harveym a pouhých 5 setin za druhým Švédem Erikssonem. Až za ním se srovnaly takové osobnosti jako Rus Legkov či Northug.

V pátém čtvrtfinálovém běhu se za polovinou trati prosmýkl do čela smečky běžců a ve finiši uhájil druhé, postupové místo, které znamenalo vstupenku mezi 12 nejlepších.

Semifinále však už bylo nad jeho síly. Nečekaně brzy se ocitl na chvostu pole a ztráta mezi ním a zbývající pěticí narůstala. To znamenalo konečné 12. místo.

Zůstal jediným českým mužem, který postoupil z kvalifikace. Martin Jakš, dvanáctý muž prologu Tour, v ní obsadil s odstupem 12,59 vteřiny 43. místo, nikdo další se nevešel ani do první padesátky. Lukáš Bauer skončil s odstupem téměř 24 vteřin až čtyřiadevadesátý.

Dobrou formu potvrdila i Vrabcová

V závodě žen potvrdila Eva Vrabcová, že závěr prosince ji zastihl v dobré formě. Po 10. místě při Světovém poháru v Davosu a 12. příčce v prologu Tour de Ski se tentokrát probila do postupující třicítky sprinterek, když kvalifikaci dokončila na 27. místě o 9,01 vteřiny za vítěznou Norku Oestbergovou.

Další cesta jí už zůstala uzavřena. Ve druhé čtvrtfinálové jízdě, které dominovala Norka Björgenová, obsadila Vrabcová pátou příčku s odstupem 4,81 vteřiny. V pořadí sprintu skončila čtyřiadvacátá.

V postup z kvalifikace mohla chvíli doufat také Eva Nováková, nakonec jí na 38. místě chyběly necelé 4 vteřiny.

Závod ve sprintu byl náhradou za původně plánované distanční závody klasickou technikou, které znemožnil v Oberhofu nedostatek sněhu.

Tour de Ski nyní bude pokračovat na Silvestra dalším sprintem volnou technikou ve švýcarském Lenzerheide.

Tour de Ski v Oberhofu - sprint 1,5 km volně

Muži:

1. Halfvarsson (Švéd.) 3:08,6, 2. Pellegrino (It.) -0,3, 3. Sundby (Nor.) -1,8, 4. Eriksson (Švéd.) -5,5, 5. Wenzl (Něm.) -8,6, 6. Northug (Nor.) -32,3, ...12. Razým vyřazen v semifinále, 43. Jakš, 52. Kožíšek, 74. Horyna, 94. Bauer, 104. Magál (všichni ČR) všichni vyřazeni v kvalifikaci.
Průběžné pořadí Tour (po 2 ze 7 závodů): 1. Harvey (Kan.) 11:26,1, 2. Halfvarsson -20,2, 3. Kershaw (Kan.) -21,8, 4. Eriksson (Švéd.) -21,9, 5. Sundby -26,8, 6. Northug -34,0, ...8. Razým -38,1, 24. Jakš -57,5, 50. Kožíšek -1:17,3, 71. Horyna -1:23,1, 81. Bauer -1:26,3, 98. Magál -1:49,5.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 28 závodů): 1. Sundby 428 b., 2. Legkov 294, 3. Jespersen (Nor.) 274, 4. Manificat (Fr.) 266, 5. Poltoranin (Kaz.) 259, 6. Halfvarsson 237, ...15. Bauer 119, 39. Razým 68, 59. Jakš 30, 84. Magál 14.

Ženy:

1. Eriksonová (Švéd.) 3:25,7, 2. Herrmannová (Něm.) -0,8, 3. Östbergová (Nor.) -4,3, 4. Fesselová (Něm.) -4,4, 5. Björgenová (Nor.) -4,8, 6. Angerová (Něm.) -9,3, ...24. Vrabcová-Nývltová vyřazena ve čtvrtfinále, 38. Nováková, 66. Grohová (všechny ČR) obě vyřazeny v kvalifikaci.

Průběžné pořadí Tour (po 2 ze 7 závodů): 1. Björgenová 9:08,7, 2. Herrmannová -18,7, 3. Östbergová -25,8, 4. Jacobsenová (Nor.) -28,2, 5. Kyllönenová (Fin.) -29,0, 6. Jaškowiecová (Pol.) -34,3, ...19. Vrabcová-Nývltová -55,3, 43. Nováková -1:15,0, 63. Grohová -1:36,2.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 28 závodů): 1. Björgenová 656, 2. Kowalczyková (Pol.) 444, 3. Johaugová (Nor.) 406, 4. Kallaová (Švéd.) 401, 5. Herrmannová 330, 6. Randallová (USA) 303, ...22. Vrabcová-Nývltová 91.