Raskova premiéra v Plzni: Spartě nestačily ani 4 góly

17:06
PLZEŇ - Hokejisté Plzně porazili v 7. kole extraligy Spartu 5:4 a vyhráli tak třetí utkání za sebou. Pražané naopak padli popáté za sebou a hrozí jim, že klesnou na poslední místo tabulky. Indiáni si po celý zápas drželi vedení a přes zlepšený výkon Sparty ve třetí třetině podpořený třemi brankami si výhru za tři body vzít nenechali.

Plzeň (Rask) foto: ČTK

V plzeňské brance se poprvé představila finská posila z Bostonu Tuukka Rask a divákům v ČEZ areně se ukázal již ve druhé minutě, kdy lapačkou pohotově zachytil Hlinkovu svižnou střelu z mezikruží. Více práce měl ale jeho protějšek Schwarz, který při přesilové hře domácích musel vyrážečkou zastavit volej Straky do polokryté branky. Do vedení se však dostala Sparta, když v 6. minutě propadlo Raskovi za brankovou čáru nahození Gawryletze.

Plzeň - Sparta 5:4

Branky a nahrávky: 7. Vlasák (Slovák, Martin Straka), 16. Martin Straka (Vlasák, Jan Kovář), 22. Dvořák (Balej), 23. Hollweg (Lev), 45. Balej (Heřman) - 6. Gawryletz (Forman), 41. Pacovský (I. Rachůnek), 45. Bahenský (Luňák, Vallin), 58. Foster (Tenkrát, Milam). Rozhodčí: Souček, Turčan - Lhotský, Jiří Svoboda. Vyloučení: 7:8, navíc Hollweg - D. Kočí oba 5 min. do konce utkání, Krstev 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 5613.

Plzeň: Rask - Slovák, Jiří Hanzlík, Dan Růžička, J. Jeřábek, Marušák, Ševc - Gulaš, Martin Straka, Vlasák - Kratěna, Jan Kovář, Pletka - Balej, M. Heřman, Dvořák - Hollweg, Pitule, Lev. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar.

Sparta: Schwarz (23. Neuvirth) - Philipp, Milam, Gawryletz, Krstev, Vallin, Husák (29. D. Sobotka), D. Kočí - Ton, Bahenský, I. Rachůnek - Tenkrát, J. Hlinka, Pacovský - Jánský, Foster, S. Treille - Simon, Luňák, Forman.

Hosté ale vedli jen 22 sekund, Vlasák totiž dokázal rychle vyrovnat. Sparta poté nevyužila téměř minutou dvojnásobnou početní výhodu a tempo hry díky několika trestům na obou stranách opadlo. Až čtyři minuty před první přestávkou potrestala vyloučení Tona speciální přesilovková formace Indiánů, když po krásné kombinaci zakončil do opuštěné sparťanské branky Straka.

Domácím vyšel skvěle vstup do prostřední části. Nejprve si od zadního mantinelu vybruslil mezi kruhy Dvořák a z otočky přidal ve 22. minutě třetí gól. O 28 vteřin na to se prosadil z dorážky Američan Hollweg a svojí první trefou za Škodu zvýšil na 4:1. To už nevydržel Schwarz a přepustil své místo Neuvirthovi.

Posilu z Washingtonu rozjetí domácí přivítali sérii střel při přesilové hře. Proti největší plzeňské příležitosti nemusel Neuvirth zasahovat, protože Kratěna ve 25. minutě tečoval kotouč těsně vedle. Západočeši svého soupeře přehrávali, ovšem při přesilovkách hráli až příliš na krásu. Naopak dvě minuty před druhou sirénou mohl Spartu vrátit do hry Jánský, v početní výhodě ale trefil ranou zápěstím jen horní tyč a za chvíli hosté podruhé během utkání nezužitkovali přesilovku pět na tři.

Svěřenci kouče Žemličky se prosadili až krátce po zahájení závěrečné třetiny, kdy Pacovský zblízka tečoval Rachůnkovu přihrávku za záda Raska.

Střetly se Hollwegovy a Kočího pěsti

Po snížení na 4:2 Sparta ožila a hrozila z brejků, po jednom z nich nedokázal v dobré pozici přesně zakončit Treille. Ve 43. minutě ale po krásné individuální akci objel Balej dva protihráče a bekhendem zvýšil na 5:2.

O dvě minuty později diváci viděli pravou bitku, když se jim v pěstním souboji předvedli zamořím ostřílení Hollweg s Kočím. Úspěšnější byl obránce hostů a vzápětí navíc Bahenský ranou přesně do levého horního rohu opět přiblížil Spartu na dvoubrankový rozdíl. V poslední desetiminutovce hosté Plzeň zatlačili do obranného pásma, ale z náporu vytěžili jen branku Fostera z dorážky tři minuty před koncem. Díky vyloučením v samotném závěru se poté Pražané nedostali ani k power play.