Rangers znovu vyhráli v Montrealu. Kraloval gólman Lundqvist

8:16aktualizováno  10:46
NEW YORK - Hokejisté New Yorku Rangers vyhráli ve finále Východní konference play off NHL i druhý zápas na ledě Montrealu a po vítězství 3:1 vedou v sérii už 2:0. Zatímco v sobotním úvodním duelu (2:7) zářila zejména ofenziva Rangers, tentokrát byl hlavním strůjcem brankář Henrik Lundqvist. Připsal si 40 úspěšných zákroků.

Gólman Lundqvist, hvězda zápasu, při zákroku. foto: ČTK

Canadiens přitom měli nadějný vstup do utkání a v 7. minutě se ujali vedení, když se po důsledném napadání v útočném pásmu prosadil Max Pacioretty.

Radost však vydržela domácím pouhých 17 sekund, než do jejich branky zapadlo nahození obránce Ryana McDonagha od modré čáry, které nešťastně tečoval do vlastní sítě zadák Josh Gorges.

Kotouč lovil z branky čtyřiadvacetiletý gólman Dustin Tokarski, který obvykle chytá na farmě v nižší AHL. Do prvního mužstva byl povolán poté, co se v úvodním zápase zranila jednička Carey Price. A Tokarski, jenž za poslední dvě sezony nastoupil k pouhým třem zápasům v NHL, hned dostal přednost před náhradníkem Peterem Budajem.

Při svém debutu v play off si vedl slušně, 62 sekund před koncem první třetiny však nestačil na střelu Ricka Nashe, který zakončil ukázkově sehrané přečíslení tři na dva. Třetí úder schytali Canadiens v úvodu 29. minuty, kdy v přesilové hře vyslal nechytatelnou ránu do horního rohu branky Martin St. Louis.

Dalších 32 minut pak Rangers poměrně s přehledem strážili svůj náskok a nepovolili domácím kontaktní gól. Brankář Lundqvist neinkasoval ani při více než čtyři minuty trvající power play, k níž se Canadiens uchýlili už v 56. minutě, kdy dostali výhodu přesilové hry po faulu Benoita Pouliota.

"Jediný důvod, proč jsme dnes prohráli, se jmenuje Lundqvist," konstatoval trenér Montrealu Michel Therrien. "Chytal fenomenálně. Ukradl nám vítězství. Byl to jeho zápas." Therrienův protějšek Alain Vigneault nemohl než souhlasit. "Jen díky němu jsme v první třetině zůstali ve hře o vítězství," řekl kouč Rangers.

Útočník Rick Nash měl výstižnou odpověď na otázku, jak by Lundqvista oznámkoval na stupnici od jedné do deseti. "Dvanáct," řekl úspěšný střelec, který před startem série neskóroval v patnácti zápasech za sebou. Proti Montrealu se ale trefil v obou střetnutích.

Přitom ani Tokarski nepodal špatný výkon. Zkušenějšímu souputníkovi v protější brance se ale rovnat nemohl. V pondělí to jednoduše nebylo možné. "Lundqvist je superstar a přesně tak chytal," krčil Tokarski rameny.

"Nejdůležitější dnes bylo, že jsme dokázali tak rychle vyrovnat," prohlásil hrdina večera Lundqvist, který si téměř polovinu zákroků připsal ve třetí třetině, kdy zneškodnil 19 střel, o pět více než v úvodním dějství.

"První třetina byla náročná. Věděli jsme, že na nás Montreal vletí a stalo se. Odehráli výborných dvacet minut, ale přesto jsme vstupovali do druhé třetiny s náskokem my. Cítili jsme se sebevědomě a ve druhé a třetí třetině jsme hráli opravdu dobře. Navíc nás uklidnil třetí gól," popsal zápas brankář Rangers.

Série se nyní přesouvá do Madison Square Garden v New Yorku. Třetí zápas je na programu ve čtvrtek.

Semifinále play off NHL

Finále Východní konference - 2. zápas

Montreal - New York Rangers 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)

Branky: 7. Pacioretty - 7. McDonagh, 19. Nash, 29. St. Louis. Střely na branku: 41:30. Diváci: 21.273. Stav série: 0:2.