Rangers udolali Montreal. Od finále je dělí jedna výhra

7:19aktualizováno  11:57
NEW YORK - Hokejisté New Yorku Rangers zdolali ve čtvrtém finálovém utkání Východní konference NHL na svém ledě Montreal 3:2 v prodloužení a v sérii vedou už 3:1 na zápasy. K postupu do závěrečného boje o Stanleyův pohár, ve kterém byli Rangers naposledy před dvaceti lety, je přiblížil v čase 66:02 Martin St. Louis, první hvězda zápasu.

Benoit Pouliot z New York Rangers (vlevo) naráží do branky golmana Dustina Tokarského z Montrealu. foto: Reuters

"Je velký rozdíl vést 3:1 místo nerozhodného stavu 2:2," oddechl si hrdina nedělního utkání, jenž potrestal střelou z pravého kruhu k bližší tyči nedůslednost Andreje Markova při vyhození puku z vlastního obranného pásma.

"Byl jsem úplně volný a snažil jsem se věřit svým instinktům. Sice mi (brankář Dustin Tokarski) během zápasu skvěle zlikvidoval pár střel, ale nakonec jsem byl šťastnější," dodal St. Louis po zápase, jehož výsledek byl přesně opačný než v předchozím duelu. "Takový je hokej, dnes to bylo s dobrým koncem pro nás," řekl.

Rangers v průběhu utkání dvakrát získali jednogólový náskok. První třetinu vyhráli gólem Carla Hagelina, jenž zakončil samostatný únik bekhendovou kličkou.

Podruhé se Rangers dostali do vedení v závěrečné minutě prostřední části, když po rychlé akci skóroval Derick Brassard. Druhou asistenci si u gólu připsal gólman Henrik Lundqvist, který přihrál puk Danu Girardimu.

Hosté v obou případech srovnali krok brankami obránců. V polovině utkání podpořil útok Francis Bouillon a z levého kruhu se trefil nad Lundqvistovu lapačku. Druhé vyrovnání obstaral v úvodu třetí třetiny ranou od modré čáry v přesilové hře P. K. Subban.

V závěru ještě mohl překlopit výhru na stranu Montrealu Alex Galchenyuk, který rozhodl předchozí zápas v prodloužení, jenže jeho střelu zastavila horní tyč a puk skončil těsně před brankovou čárou. "Měl jsem štěstí, od mé hokejky se to odrazilo do tyče," reagoval Lundqvist, jenž si v play off připsal 41. výhru a v klubové historii tím vyrovnal vedoucího Mikea Richtera.

Klíčové byly v utkání i přesilové hry, v nichž se Montreal prosadil jen jednou z osmi možností. Navíc v nich dokonce inkasoval.

"Ten gól byl nakonec rozdílový. Měli jsme šance, ale nevyužili je. Musíme v nich být lepší," řekl kouč Canadiens Michel Therrien směrem k úternímu duelu, v němž mohou Rangers sérii v Montrealu uzavřít.

"Ještě není v žádném případě konec. Je to dnes těžká porážka. Hořká. Ale pořád jsme v sérii a stále máme šanci," podotkl kapitán kanadského týmu Brian Gionta.

Montreal v posledních deseti letech dokázal dvakrát otočit nepříznivou sérii z 1:3, na druhou stranu oba předchozí domácí duely s Rangers prohrál se skóre 3:10. "Budeme to chtít u nich uzavřít," dodal St. Louis.

Semifinále play off NHL

Východní konference - 4. zápas

New York Rangers - Montreal 3:2p (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

Branky: 7. Hagelin, 40. Brassard, 67. St. Louis - 29. Bouillon, 42. Subban. Střely na branku: 29:29. Diváci: 18.006. Stav série: 3:1.