Rangers si po 20 letech zahrají finále Stanley Cupu

7:14aktualizováno  8:38
NEW YORK - Hokejisté New Yorku Rangers si po 20 letech znovu zahrají finále Stanleyova poháru. V semifinále vyřadili Montreal 4:2 na zápasy poté, co ve čtvrtečním šestém utkání zvítězili nejtěsnějším rozdílem 1:0. Jediný gól večera vstřelil v 39. minutě Dominic Moore.

Brendan Gallagher (11) a Martin St. Louis bojují o puk. foto: Reuters

"Podle mě jsme podali nejlepší výkon v celém play off," radoval se trenér Rangers Alain Vigneault. Zatímco v úterý Canadiens odvrátili vyřazení díky vysoké výhře 7:4, tentokrát soupeř jejich ofenzivu naprosto vymazal.

"Trošku těžko hledám slova, protože se stále snažím vyrovnat s tím, co se na ledě stalo. Je to těžké," uvedl obránce Montrealu Josh Gorges. "Dneska jsme stáli proti zdi. Nedokázali jsme se vyrovnat s tím tlakem a vůbec jsme nehráli svou hru. V třetí třetině jsme úplně zpanikařili," přiznal útočník Max Pacioretty.

Brankář Rangers Henrik Lundqvist, který v minulém duelu po čtyřech inkasovaných gólech v druhé třetině střídal, neměl příliš mnoho práce a k čistému kontu potřeboval jen 18 zákroků.

Ten nejdůležitější předvedl necelé tři minuty předtím, než padl vítězný gól. Švédský gólman vyrážečkou efektně zastavil puk, který si málem srazil do vlastní sítě obránce Dan Girardi, když zblokoval přihrávku Thomase Vaneka při přečíslení Canadiens dva na jednoho.

Sestřih z utkání New York Rangers - Montreal

Ve zbytku zápasu už se Lundqvist téměř nezapotil. Jeho spoluhráči během úvodních devíti minut třetí třetiny nepustili soupeře ke střele, přestože měl Montreal hned na začátku výhodu přesilové hry. Nakonec se hosté vzmohli na pět nepříliš nebezpečných pokusů a domácí těsné vedení 1:0 bez problémů udrželi.

Lundqvist si tak připsal 42. výhru v play off a překonal klubový rekord, který dosud držel legendární Mike Richter, jenž v roce 1994 vychytal pro Rangers poslední Stanley Cup. "Jeho dnešní výkon poté, co minule předčasně střídal, mě nepřekvapil. Znovu to byl ten starý Henrik. Chytal v neuvěřitelné pohodě, dodal nám velkou jistotu," prohlásil útočník Derek Stepan.

Rozhodl hrdina v nesnázích

Daleko více práce měl na druhé straně Dustin Tokarski, který čelil 32 střelám a dlouho udržoval fanoušky Montrealu v naději na sedmý zápas. Dvě minuty před koncem druhé třetiny však Rangers zamkli soupeře v pásmu, Brian Boyle přihrávkou od zadního mantinelu našel před brankou volného Moorea a ten nabídkou nepohrdl.

"Mít příležitost bojovat o Stanley Cup je něco výjimečného. Člověk o tom sní odmalička," konstatoval šťastný autor rozhodujícího gólu. "Jsem opravdu hrdý na to, že jsem součástí takového týmu. Dál budu poctivě makat a uvidíme, jestli to bude stačit," doplnil Moore, jenž má za sebou těžké životní období. Třiatřicetiletý útočník vynechal celou uplynulou sezonu poté, co mu loni v lednu zemřela manželka Katie na rakovinu.

Soupeřem Rangers bude vítěz série mezi obhájci trofeje z Chicaga a Los Angeles, v níž zatím Kings vedou 3:2 a postup do finále si mohou zajistit už dnes. Finále Stanley Cupu začne ve středu právě na ledě jednoho z těchto dvou týmů.

Semifinále play off NHL:

Východní konference - 6. zápas:

New York Rangers - Montreal 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 39. Moore. Střely na branku: 32:18. Diváci: 18.006. Konečný stav série: 4:2.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...