Nejhorší výsledek vystřídala euforie. Loprais vyhrál sedmou etapu Dakaru

Rallye Dakar

20:34aktualizováno  22:13
ATACAMA/PRAHA - V pátek prožil na Dakaru nejhorší den: zapadl v dunách a ztratil více než hodinu. O den později už se Aleš Loprais s kamionem MAN v cíli slastně radoval. Vyhrál sedmou etapu a posunul se z průběžného šestého místa na páté.

Aleš Loprais před startem Dakar Rallye 2015. foto: ČTK

Sobotních 335 km z chilského města Iquique do pouště Atacama vyšlo Lopraisovi parádně a v den svých 35. narozenin si připsal šesté etapové vítězství na Dakaru v kariéře.

Synovec šestinásobného dakarského vítěze Karla Lopraise porazil o 5:39 minuty druhého Nizozemce Gerarda de Rooye s kamionem Iveco. Až za nimi skončila trojice favorizovaných kamazů Andreje Karginova, Dmitrije Sotnikova a Ajrata Mardějeva.

Český závodník na kamionu Martin Kolomý.
Katařan Al-Attiyah během šesté etapy rallye.
Toyota pilotovaná Holanďanem Brinkem.
Portugalec Mario Patrao se snaží pokořit písečnou hráz.

Šestý muž této etapy Mardějev nicméně vede o více než dvacet minut před Karginovem, třetí je Sotnikov. Na čtvrtou pozici klesl dosavadní lídr Nikolajev, jenž na Lopraise ztratil přes hodinu.

Druhým nejlepším českým jezdcem byl v etapě Martin Kolomý s tatrou na devátém místě, jemuž stejná pozice patří i celkově. Tomáš Vrátný dojel na začátku třetí desítky a je jedenáctý.

V kategorii automobilů vyhrál letos potřetí Argentinec Orlando Terranova. Jeho týmový kolega na voze Mini Násir Attíja z Kataru byl sedmý a zůstává v čele průběžného pořadí. Dnes šestý Jihoafričana Giniel de Villiers stáhl na druhém místě jeho náskok z jedenácti na osm minut.

Motocyklisté měli volný den.

Rallye Dakar - 7. etapa: Iquique - Uyuni (automobily)/Atacama (kamiony)

Automobily (717 km/321 rychlostní zkouška): 1. Terranova, Graue (Arg./Mini) 3:31:18, 2. Al Rajhí, Gottschalk (S. Arábie, Něm./Toyota) -2:20, 3. Ten Brinke, Colsoul (Niz., Belg./Toyota) -2:28.

Průběžné pořadí: 1. Attíja, Baumel (Kat., Fr./Mini) 23:11:50, 2. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -8:14, 3. Al Rajhí, Gottschalk -21:16.

Kamiony (436/335): 1. Loprais (ČR/MAN) 4:02:54, 2. De Rooy (Niz./Iveco) -5:39, 3. Karginov (Rus./Kamaz) -5:49, ...9. Kolomý -36:01, 20. Vrátný (oba ČR/Tatra) -1:11:56.

Průběžné pořadí: 1. Mardějev (Rus./Kamaz) 22:35:32, 2. Karginov -22:13, 3. Sotnikov (Rus./Kamaz) -44:06, ...5. Loprais -1:11:20, 9. Kolomý -2:39:30, 11. Vrátný -3:47:39.