Hirscher vyhrál celkově Světový pohár lyžařů

12:26aktualizováno  18:05
SCHLADMING (Rakousko) - Rakušan Marcel Hirscher vyhrál poprvé v kariéře celkové hodnocení Světového poháru v alpském lyžování. Jeho jediný konkurent Švýcar Beat Feuz se rozhodl vynechat poslední závod sezony, kterým bude v neděli ve Schladmingu slalom, takže z prvního místa už třiadvacetiletého Hirschera nemůže nikdo sesadit.

Rakouský slalomář Marcel Hirscher foto: Reuters

Rakouský lyžař se do čela průběžného pořadí seriálu posunul po dnešním triumfu v obřím slalomu, ve kterém porazil krajany Hannese Reichelta a Marcela Mathise a získal malý křišťálový glóbus. V čele SP si Hirscher před specialistou na rychlostní disciplíny Feuzem vypracoval náskok 25 bodů, třetí Nor Aksel Lund Svindal už ztrácí 224 bodů.

Feuz bezprostředně po obřím slalomu uvedl, že se o nedělním startu poradí s trenéry. Švýcarský svaz ale poté na svém webu uvedl, že Feuz do slalomu nenastoupí, protože ho v posledních týdnech nemohl kvůli problémům s koleny trénovat a start by tedy neměl smysl.

Hirscher je prvním rakouským vítězem celkového SP od triumfu Benjamina Reicha v roce 2006. Další triumf může přidat v neděli, protože je ještě ve hře o malý glóbus za slalom. V pořadí mu momentálně patří druhé místo a na vedoucího Chorvata Ivicu Kosteličez ztrácí 50 bodů.

Triumf získal v předstihu

Stejně jako celkové prvenství, i triumf v hodnocení obřího slalomu dnes Hirscher získal v předstihu. Už v úvodním kole mu k prvnímu glóbu v kariéře pomohla chyba jediného konkurenta a obhájce titulu Teda Ligetyho. Americký lyžař minul v závěru trati branku, vrátil se do ní a do cíle dorazil na posledním 29. místě s jedenáctivteřinovou ztrátou na nejrychlejšího muže úvodních jízd Rakušana Hannese Reichelta.

Hirscher byl po prvním kole druhý, nakonec ale svého krajana porazil o 19 setin. "Ještě nikdy jsem nejel tak riskantně jako ve druhém kole. Hodně mi to pomohlo," uvedl Hirscher.

Ligety se chybou připravil o možnost smazat Hirscherův náskok, který před závodem činil 92 bodů. Vítěz SP v obřím slalomu z let 2008, 2010 a 2011 také přišel o možnost získat třetí malý glóbus za sebou. "Věděl jsem, že nemám jinou možnost. Buď vyhraju, nebo půjdu s prázdnou domů. Zkusil jsem všechno, nemám si co vyčítat," řekl mistr světa. "Marcel si glóbus zaslouží, měl skvělou sezonu. Ani já ji neměl špatnou, ale prostě se našel někdo lepší," dodal.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Obří slalom ve Schladmingu byl posledním závodem v kariéře pro Didiera Cuche. Sedmatřicetiletý populární Švýcar vyjel na trať v dobovém obleku, s batohem, bambusovými hůlkami a dřevěnými lyžemi zapůjčenými v muzeu zimních sportů. Ani s nimi si čtyřnásobný vítěz SP ve sjezdu a olympijský šampion v super-G v cíli neodpustil tradiční vykopnutí lyže, kterým dnes i ostatní závodníci po dojetí vzdávali hold končící hvězdě.

"Myslím, že to byla dobrá jízda," žertoval Cuche v cílovém prostoru. Na svahu měl nicméně viditelné problémy, aby se na historickém materiálu udržel. "Chtěl jsem se do toho položit, ale to nešlo. Zjistil jsem, že musím 'smykovat'. Docela mě to vyčerpalo," přiznal Švýcar, poté co po dojezdu z napěchovaného ruksaku vytáhl moderní přilbu a rukavice a obdaroval jimi diváky. "Lyžařský důchodce, to zní divně, ale zvyknu si," dodal se smíchem.