Největší debakl v historii play off, ragbisté Nového Zélandu zničili Francii

22:52aktualizováno  23:10
CARDIFF - Před zápasem si na největšího favorita troufali, věřili si na něj. "Můžeme to dokázat, protože jsme Francouzi." Ale na hřišti se odehrál největší debakl v historii vyřazovacích bojů ragbyového mistrovství světa. Nový Zéland v repríze posledního finále smetl Francii 62:13, vítězové položili devět pětek.

Brodie Retallick (uprostřed) slaví se spoluhráči položení pětky. foto: Reuters

Historie se neopakovala. Před osmi lety v Cardiffu ve stejné fázi světového šampionátu Francie šokovala Nový Zéland 20:18. V sobotu večer se hrálo zase v Cardiffu, ale čtvrtfinále turnaje mělo zápas zcela jiný průběh, exhibiční. Rozdíl 49 bodů je největší v historii play-off.

Novozélanďané překonali svůj rekord z prvního šampionátu v roce 1987, kdy porazili Wales 49:6, do brankoviště se probojovali osmkrát. Tenkrát se za položení dávaly čtyři body.

Zapálený fanoušek Nového Zélandu.
Francie tentokrát Novému Zélandu nestíhala.

Zatímco úvodní čtvrtfinále letošního mistrovství světa, které hostí Anglie, se v Londýně rozhodlo až v samém závěru, kdy Jižní Afrika otočila skóre proti Walesu, v následujícím souboji nebylo o vítězi pochyb od úvodního hvizdu, byť v 10. minutě Speding z trestného kopu vyrovnal na 3:3.

Jenže vzápětí po výkopu udělal chybu Michalak, novozélandský rojník Retallick, nejlepšího ragbista světa loňského roku, mu srazil odkop a po sprintu položil první pětku utkání.

Novozélanďané hráli neustále rukama, žádná protlačovaná, pro své útočné a pohledné akce využívali celou šířku hřiště. Do poločasu se prosadila obě křídla Julian Savea a Nehe Milner-Skudder, vycházející hvězdy All Blacks. Zvlášť impozantní byla druhá pětka Savey těsně před půlí, kdy jednoho bránícího protivníka odmítl, druhého srazil a třetí mu visel na zádech. Pětka ve stylu Jonaha Lomu, legendárního novozélandského ragbisty, který hrál levé křídlo jako Savea.

Čtvrtfinále mistrovství světa v ragby:

JAR - Wales 23:19 (12:13), Nový Zéland - Francie 62:13 (29:13).

Francouzi se v první půli ještě částečně drželi, Picamoles po vytrvalém tlaku roje v 36. minutě položil jejich jedinou pětku a Para kopem snížil na 13:24.

Do druhé půle nastoupili aktivně, prvních deset minut hráli na polovině soupeře, ale pětka Jerome Caina je zlomila. Poté Savea dovršil hattrick, což byla jeho osmá pětka na turnaji.

A ze zápasu se stala exhibice. Novozélanďané předváděli neskutečné kousky, snadno překonávali obranu a zvyšovali skóre. Náhradník na mlýnové spojce Tawera Kerr-Barlow skóroval snad po deseti vteřinách na hřišti, za tři minuty přidal další pětku, čímž demolici Francie završil.