Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Radulov posunul Rusko do finále

18:24
PRAHA/BERN - Překvapení se nekonalo, přestože k němu nebylo daleko. Američtí hokejisté opět trápili našlapané Rusko, tentokrát to ale zámořskému celku nevyšlo. Díky trefě Radulova 107 vteřin před koncem třetí třetiny se nakonec mohou z výhry a postupu do finále radovat hokejisté Ruska. Svěřenci kouče Bykova tak budou v neděli večer obhajovat loňské zlato z Quebecu.

Ruský bohatýr Ilja Kovalčuk se raduje. foto: ČTK

Utkání jako řemen viděli dnes diváci v semifinále světového šampionátu mezi favorizovanými Rusy a překvapením turnaje Američany. Zámořský tým opět potvrdil, že na sbornou umí zahrát a notně svěřence Vjačeslava Bykova trápil.

Po první oťukávácí třetině se dostali oba celky do obrovského tempa, kterému navíc pomohli skvělí sudí, kteří nechali hru volně plynout. Hráči na obou stranách toho nezneužili a tak se hrál parádní hokej. Jako první otevřeli skóre Američané, chybu Aťjušova využil kapitán Spojených států Dustin Brown. Rusové se střelecky trápili, Američané je příliš do střeleckých pozic nepouštěli. Favorita vysvobodil ve 32. minutě ve skvělé formě hrající Kovalčuk. O tři minuty již Rusové vedli, po další akci Kovalčuka dostal puk do brány ramenem Frolov.

Američané se nevzdali a těsně před druhou sirénou srovnal Okposo. Obdržená branka zatřásla suverenitou sborné. Ve třetí části vládli zámořští hokejisté a dokonce dvakrát trefili tyčku Bryzgalovovy branky. Když se již pomalu schylovalo k prodloužení, udeřilo překvapivě na druhé straně. Radulov v přesilovce zkusil štěstí nečekanou střelou, puk se otřel o lýtka Gorovikova a bylo to 3:2.

I přes mohutný nápor hokejistů Spojených států, dvě vteřiny před spálil obrovskou šanci O´Sullivan, Rusové již výhru udrželi. Američané si tak zahrají pouze o bronz, přestože byli favoritovi více jak vyrovnaným soupeřem. Rusko si po roce opět zahraje finále mistrovství světa.

Semifinále MS v ledním hokeji v Bernu:
Rusko - USA 3:2 (0:0, 2:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 32. Kovalčuk (Zinovjev), 35. Frolov (Kovalčuk), 59. Gorovikov (Radulov, I. Nikulin) - 24. Brown, 39. Okposo (Hainsey, Liles). Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Vinnerborg - Sabelström (oba Švéd.), Wirth (Švýc.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 11.057.

Sestavy: Rusko: Bryzgalov - I. Nikulin, Proškin, Višněvskij, Tverdovskij, Kalinin, Aťjušov, Kornějev, Grebeškov - Morozov, Těreščenko, Kovalčuk - Pěrežogin, Zinovjev, Frolov - Radulov, Gorovikov, Saprykin - Mozjakin, Kurjanov. Trenér: Vjačeslav Bykov.

USA: Esche - Hainsey, Suter, Johnson, Liles, Ballard, Niskanen, Bogosian - O'Sullivan, Brown, Blake - Okposo, Backes, Oshie - Pavelski, Higgins, Shannon - Stafford, Stempniak, C. Wilson - Foligno. Trenér: Ron Wilson.