Půjdou Němci ve čtvrtfinále na Česko? Porazili Bělorusy a jsou čtvrtí

18:00aktualizováno  22:43
PETROHRAD/MOSKVA - Hokejisté Německa porazili na mistrovství světa v Petrohradu Bělorusko 5:2, když po skvělém nástupu vedli už v 11. minutě 3:0. Díky tříbodovému zisku vystřídali Slovensko na čtvrté příčce, která jako poslední zajišťuje postup do čtvrtfinále.

Patrick Reimer, Felix Schütz a Patrick Hager se radují z gólu foto: Reuters

Plekanec: Můžeme děkovat Francouzovi. On nám dneska vychytal výhru

Gól a nahrávku si připsali útočníci vítězů Brooks Macek a Philip Gogulla. U obou běloruských branek si asistenci připsal gólman Vitalij Koval.

V německé brance nastoupil poprvé Greiss z New York Islanders, který posílil tým během turnaje. Po brzkém faulu Noebelse byl záhy v permanenci, ale Němci oslabení ustáli a krátce po jeho skončení sami udeřili. V páté minutě otevřel skóre Reimer.

Jen o 78 vteřin později navýšil vedení po rychlé kombinaci a nádherné Noebelsově přihrávce Draisaitl.

Koval sice na konci deváté minuty vychytal Hagera, jenže v 11. minutě se v přesilovce nejlépe zorientoval Schütz a bylo to už 3:0. Snížit mohli Pavlovič, Kitarov a také Platt, který byl gólu nejblíže, ale trefil tyč.

Tomáš Plekanec se raduje z gólu do sítě Vitalije Kolesnika.
Češi vyhráli díky několika výborným zákrokům Pavla Francouze. Takto vychytal...

Při přesilové hře ve 29. minutě se sice blýskl trefou po parádní individuální akci Stěpanov, jenže na druhé straně kontroval Macek.

Gogulla pak v úniku mohl zkraje třetí části definitivně rozhodnout, ale nezamířil přesně. Naděje Bělorusů v 50. minutě oživil obrovskou chybou Greiss, když chtěl zastavit nahozený puk a dal si holí vlastní gól.

Velkou hrubku ale dokázal záhy napravit, když vychytal únik osamoceného Gavruse. V závěru místo tlaku Bělorusů přišla přesilovka Německa, v níž Macek rozezvučel tyčku. Poslední vteřiny to Bělorusové zkusili ještě s hrou bez brankáře, ale jejich odvahu rychle uhasil pátým gólem Gogulla.

Výhra Němců, kteří nemohli díky pořadatelství příštího šampionátu společně s Francií sestoupit, znamená, že i tentokrát budou sestupovat z elitní skupiny dva týmy.

Američané porazili Maďarsko 5:1

Hokejisté USA porazili na mistrovství světa ve skupině B Maďarsko 5:1. Nováček mezi elitou držel bezbrankový stav do 25. minuty, ale pak inkasoval dvakrát během 18 sekund a zůstává jako jediný na turnaji bez bodu.

MS v hokeji

Skupina A (Moskva):

Dánsko - Lotyšsko 3:2 SN (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Nicklas Jensen (Madsen, Green), 29. Poulsen (Boedker, Christensen), rozhodující sam. nájezd Nicklas Jensen - 18. Džerinš (Bukarts, Cibulskis), 22. Daugavinš (Bukarts, Džerinš). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Wiegand (Švýc.) - McIntyre (USA), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 5:4, navíc Širokovs (Lotyšsko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 7788.

Skupina B (Petrohrad):

Německo - Bělorusko 5:2 (3:0, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 5. Reimer (Müller), 6. Draisaitl (Noebels, Macek), 11. Schütz (Gogulla, Hager), 35. Macek (Reul, Noebels), 60. Gogulla (Boyle) - 29. Stěpanov (Koval, Linglet), 50. Stas (Lisovec, Koval). Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Iverson (Kan.) - Kilian (Nor.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 4:2. Využití: 2:1. Diváci: 5275.

USA - Maďarsko 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 25. Foligno (Wideman, Hanifin), 25. Hinostroza (Fasching), 35. Larkin (McCabe, Murphy), 53. Foligno, 56. Murphy (Foligno, Maroon) - 58. Sofron (Bartalis, Sarauer). Rozhodčí: Gofman, Olenin (oba Rus.) - Lhotský (ČR), Suominen (Fin.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 3598.

Američané se naopak přiblížili čtvrtfinále. Dva góly vítězů dal útočník Nick Foligno, navrch přidal i jednu asistenci.

Zatímco Kinkaid v brance favorizovaných Američanů si za celou první třetinu připsal jediný zákrok, jeho protějšek Vay, který byl maďarským hrdinou předchozího duelu s Finskem (0:3), čelil 15 ranám mezi tyče. Ale pokaždé byl úspěšný. Překonat ho nedokázali Motte při přečíslení, ale ani velký talent Matthews, jehož nebezpečný pokus vykopl betonem.

Nechybělo mnoho a hned zkraje druhé části dostal zápas nečekanou zápletku: Sarauer však zblízka orazítkoval jen tyčku za Kinkaidovými zády. A pak už dostal zápas očekávaný scénář. Ve 25. minutě otevřel v přesilovce skóre Foligno. Po pouhých 18 sekundách přidal druhou trefu favorita Hinostroza a ve 35. minutě nachytal Vaye z boku Larkin.

Další možnosti měli ve třetím dějství Vatrano a Nelson v samostatném úniku, ale čtvrtou trefu přidal až v 53. minutě Foligno. Chvilku poté zvýšil Murphy na 5:0. Nakonec se dočkali malé radosti i Maďaři, kteří za celé utkání vyslali mezi tyče pouze osm střel. Dvě minuty před koncem využil přesilovku Sofron.

Boj o naději vyhráli Dánové

Hokejisté Dánska porazili na mistrovství světa v základní skupině A Lotyšsko 3:2 po samostatných nájezdech. Tuhý boj o čtvrtfinálovou naději rozhodl útočník Nicklas Jensen, jenž skóroval již v základní hrací době. Dánové ztrácejí bod na čtvrté Švýcary, ale odehráli o zápas více než oni i šestí Norové.

První větší hrozbou byla pro jednoho z brankářů až Ellerova rána v osmé minutě, ale Merzlikins ji lapil. Na konci 12. minuty ho však po 50 vteřinách přesilovky prostřelil Nicklas Jensen. Puk se od středové konstrukce branky odrazil rychle zpět do hry a Dánové mohli slavit naplno až poté, co jejich trefu potvrdil videorozhodčí.

Zvýšit mohl Ehlers, ale Merzlikins byl proti. Stejně dobře si vedl i při dalším minisouboji s Ellerem a umožnil tak svému celku vyrovnat stav v 18. minutě. Při přesilovce měl spoustu času na kruhu pro vhazování Džerinš a trefil se přesně do horního rohu. Lotyšům na gól stačilo jen 29 vteřin hry v početní výhodě.

Obrat ve vývoji zařídil na konci 22. minuty rovněž v přesilovce Daugavinš, jemuž ideálně nabil zpoza branky Bukarts. Ve 29. minutě vyrovnal Poulsen. Dánové pak měli velkou příležitost po vyloučení Širokovse na pět minut a do konce utkání. Během dlouhé přesilovky si zahráli i v pěti proti třem, ale bez gólového efektu.

Ve třetím dějství zářili při velkých šancích na obou stranách gólmani. A přišel strhující závěr. V 58. minutě trefil Lauridsen horní tyčku. Následovala přesilovka Lotyšů, v níž neuspěl v obrovské šanci Džerinš. Sotnieks chvilku před sirénou napálil od modré čáry tyčku.

Rozhodnutí nepřišlo ani v prodloužení a následovaly nájezdy. Eller skóroval v první sérii, ve druhé odpověděl za Lotyše skvěle provedeným blafákem do forhendu Indrašis, ale poté, co ve třetí sadě nájezdů svůj pokus nezvládl Daugavinš, rozjásal Dány „Forsbergovou fintou“ a zakončením jednoruč Nicklas Jensen.