Prvoligový Liberec prohrál na Žižkově a vypadl z poháru, končí i Baník

19:13
PRAHA - Fotbalisté Ostravy a Liberce dnes vypadli s druholigovými soupeři z Poháru České pošty. Baník v duelu 3. kola podlehl 0:2 na hřišti Ústí nad Labem, Slovan po neúspěšném penaltovém rozstřelu prohrál na Žižkově. Oba celky se připojily k dvěma ligovým týmům Teplic a Bohemians Praha 1905, které soutěž opustily už v minulém kole.

Vlašim - Varnsdorf 2:2 (0:1), na pen. 3:5

Další ligové týmy uspěly, byť Dukla Praha musela zachraňovat postup v Třinci až v penaltovém rozstřelu. Zbylé tři zápasy 3. kola jsou na programu v říjnu. Už v minulém týdnu postoupila do osmifinále pražská Slavia, v úterý pak Sparta. Ostrava sice v neděli naznačila možné zlepšení, když v lize překvapivě porazila Liberec 3:0, ale dnes v Ústí dostala další lekci. Přestože kouč Martin Svědík v sestavě příliš neimprovizoval, Baníku uškodila už desátá minuta, kdy si vstřelil vlastní branku Engelmann.

Ve 20. minutě přidal další trefu domácích Pavlata a Baník nenašel síly na zvrat. Poté ještě nastřelili Severočeši Benčíkem a Pavlatou tyč a břevno. Ve druhém poločase se hosté zlepšili, ale Frydrych v rozmezí pěti sekund pouze mířil do břevna a tyče. Slezané končí ve stejné fázi jako v minulé sezoně, kdy byl nad jejich síly třetiligový Třinec. Fanoušci Baníku porážku v Ústí neunesli a své hráče po zápase zasypali sprškou nadávek. "O naší porážce rozhodla úvodní dvacetiminutovka, kdy domácí dali rychlý gól a mohli jsme prohrávat ještě větším rozdílem. Chápu rozezlení našich fanoušků, zvláště když absolvovali tak dalekou cestu. Chceme prohru odčinit tím, že budeme bodovat v lize na hřišti Slovácka," plánoval Svědík.

Kouč Ústí Lukáš Přerost měl radost ze skalpu prvoligového favorita. "Naši hráči odehráli zápas s dobrým nasazením a s chutí a podobné výkony od nich očekávám i v dalších zápasech," uvedl Přerost. Liberec doplatil na to, že šetřil opory a neporadil si s pokutovými kopy. Trenér Jaroslav Šilhavý nechal odpočívat kapitána Kováče, Keliče, Kušníra, brankáře Kováře, až do druhé půle poslal Pavelku, Rabušice a Delarge. Přesto už v páté minutě mohl Liberec jít do vedení, jenže Rybalka neuspěl s penaltou a brankář Boháč ho vychytal.

Prosadil se až Kalitvincev tvrdou střelou z hranice pokutového území. Jenže Žižkov ještě do poločasu skóre otočil. Nejprve dorážel Bartl a následně se prosadil hlavou Dressler. Liberci pak pomohl vlastní gól Hejného, který si do branky srazil centr Šurala. O postupujícím tak musely rozhodnout pokutové kopy. Jako první selhal Šural, který trefil jen tyč. Rozhodnout mohl už Sivrič, ale ten trefil břevno a dal Liberci ještě šanci. Jenže na Škodovu úspěšnou penaltu nedokázal odpovědět Pimpara a Liberec, účastník základní skupiny Evropské ligy, překvapivě vypadl.

Fotbalisté Ústí nad Labem se radují z výhra nad prvoligovým Baníkem Ostrava

"Hráli jsme na třech frontách, teď už jen na dvou. Máme čtyři zraněné hráče, museli jsme to prostřídat, protože v Ostravě v druhé půli bylo vidět, že hráči nemají dostatek sil. Museli si odpočinout. Ti, co nastoupili dnes, jsou právoplatnými členy týmu a měli by si se soupeřem poradit lépe," uvedl Šilhavý. Duklu na hřišti druholigového Třince poslal do vedení v 52. minutě Hlinka, ale šest minut před koncem vyrovnal Čtvrtníček. O vítězi nakonec rozhodla až devátá série pokutových kopů, rozhodující penaltu proměnil Matěj Hanousek.

Na postup se zapotilo také Slovácko, které při výhře 2:1 v Pardubicích muselo otáčet nepříznivé skóre 0:1. Těsně zvítězil také Jablonec, o jeho triumfu na hřišti lídra druhé ligy Hradce Králové rozhodl Třešňák. Naopak Olomouc, Mladá Boleslav, Brno a ligový nováček Znojmo si postup s přehledem pohlídaly. Boleslav rozstřílela Hlučín 5:1 a střeleckou formu dalšími dvěma góly potvrdil bosenský defenzivní záložník Jasmin Ščuk. Jen o branku méně dalo Brno třetiligové Roudnici nad Labem, jejíž jméno je skloňováno v souvislosti s nedávno propuklou sázkařskou aférou.