Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

První ztráta hokejistů v sezoně. Češi podlehli 2:3 Finům

19:55aktualizováno  21:23
HELSINKY - Čeští hokejisté vstoupili do turnaje Channel One Cup, který je druhým dílem série Euro Hockey Tour, porážkou. V Helsinkách podlehli domácímu Finsku 2:3 a poprvé v sezoně ztratili body. Skóre otevřel už po 26 vteřinách Zdeněk Kutlák, ale pak se trefili třikrát Finové a až v samém závěru snížil Aleš Hemský. V sobotu se Češi utkají v Moskvě s domácím Ruskem.

Český brankář Alexander Salák a finský hokejista Oskar Osala foto: Reuters

Co řekl Josef Paleček, asistent trenéra Česka

Asistent trenéra Josef Paleček byl po zápase zklamaný, vyloženě špatný duel ale podle něj český tým ve finské metropoli nesehrál. "Chyběly tam ale určité věci, které potřebujeme zlepšit. Hlavně tah do branky nebyl z naší strany takový, jak bychom si představovali. Finové byli důraznější," řekl Paleček.

Velkou chybou podle něj byl inkasovaný gól při vlastní přesilovce. "Tak, jak bychom si to představovali, to je s tahem do branky, důrazem, se střelou jsme hráli až posledních deset minut," přiznal. Čeští trenéři byli i nespokojeni se třemi vyloučenými hráči v první třetině. "Někteří hráči byli díky tomu přetížení a jiní nechodili na led," vysvětlil.

Rychlé vedení prý český tým neukolébalo. "Je to zkušené mužstvo. Mělo by je to spíše povzbudit," řekl Paleček a vcelku jej potěšila hra v oslabení. Na sobotní zápas proti hvězdnému Rusku dnešní výkon podle něj mít vliv nebude. "Na prohrané utkání musíme zapomenout. Kluci ví, že nás čeká silný tým a musí se na to připravit," dodal Paleček.

Obránce Kutlák sice záhy po úvodním vhazování posadil český tým do sedla přesnou ranou od modré čáry, ale aktivnějším týmem bylo v první třetině Finsko, o čemž vypověděl i poměr střel mezi tyče 13:6 pro Seveřany. V končící čtvrté minutě přišla první přesilovka zápasu po Nakládalově faulu a blízko vyrovnání byl dorážející Eronen, ale gólman Salák byl připravený.

Poté si do výborné pozice vybruslil Aaltonen, při zakončení ovšem minul horní roh Salákovy branky. Možnost Krejčího pokryl Ahonen, střežící branku domácích. Záhy po přestávce byl Salák opět hrdinou okamžiku, když dokázal vychytat Enlundovu dorážku. Ve 23. minutě už se Finové dočkali, byť jim k prvnímu gólu do české sítě v této sezoně pomohla i velká dávka štěstí. Salákem vyražený puk se od Novákových zad odrazil do prostoru před Osalu a ten s velkým přehledem vyrovnal na 1:1.

Ve 32. minutě se proti pravidlům provinil Lehterä a přišla první početní výhoda českého výběru, v níž se Kutlák před finským brankovištěm natahoval ke gólové dorážce před odkrytou brankou. Finové však byli rychlejší. Záhy přišla další přesilovka, když fauloval Laakso, jenže místo českého náporu nadělali forčekující Finové obrovské problémy hostům v jejich obranném pásmu a před Salákem zapomenutý Pihlström povedenou tečí patkou hole dokonal obrat ve skóre. Ještě do přestávky mohl odpovědět Koukal, ale nedal.

Do třetí části přeskupil kouč Alois Hadamczik složení útoků a do hry se dostal i sedmý obránce Němec, ale šance chyběly na obou stranách.  Pak ale přišly během několika vteřin. Nejprve Enlund po otočce minul bekhendem, vzápětí Krejčí hledal před prázdnou brankou Hemského, tomu ale puk přeskočil hokejku. V oslabení zahrozil Koukal, na konci 52. minuty nejprve neúspěšně čaroval technik Hemský a poté jeli Pihlström a Ramstedt dva na jednoho, další gól ale přinesla až 54. minuta, kdy se parádně do horního růžku trefil Ramstedt.

Českému týmu utíkal čas hodně rychle, ale více než dvě minuty před vypršením základní hrací doby dostal výhodu přesilovky. Přišel oddechový čas a následná power play, při níž bek Polák vychytal možnost Finů na pojistku a i díky tomu 40 vteřin před koncem Hemský ještě oživil naději. Ale na vyrovnání už Hadamczikův výběr nedosáhl.

Výsledky turnaje Channel One Cup, druhého dílu Euro Hockey Tour

Finsko - ČR 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 23. Osala (Viitaluoma), 36. Pihlström (Osala), 54. Ramstedt (Mäenpää, Kiiskinen) - 1. Kutlák (Michael Frolík, Plekanec), 60. Hemský (P. Nedvěd, Plekanec). Rozhodčí: Nord, Sjöqvist (oba Švéd.) - Korteniemi, Puolakka (oba Fin.). Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7805.

Sestavy
Finsko:
Ahonen - Laakso, Eronen, Mäenpää, Näkyvä, Melart, Lepistö, Kukkonen, Ohtamaa - Aaltonen, Lehterä, Enlund - Kiiskinen, Ramstedt, Pihlström - Osala, Viitaluoma, Kähkönen - Kuusela, Lahti, Huhtala. Trenér: Jukka Jalonen.

ČR: Salák - Kutlák, Nakládal, F. Novák, Kindl, R. Polák, Škoula, od 41. navíc Němec - P. Nedvěd, Plekanec, Michael Frolík - Hemský, Krejčí, Voráček - M. Růžička, Koukal, Rolinek - Petružálek, Jan Kovář, J. Svoboda. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a Jan Procházka.

Rusko - Švédsko 5:1 (0:1, 4:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 21. Medvěděv (Dacjuk), 33. Mozjakin (Malkin), 33. Ovečkin (Těreščenko), 35. A. Radulov (Dacjuk, Kovalčuk), 41. Mozjakin - 10. Danielsson (Bäckström, Hörnqvist). Rozhodčí: Leppäalho, Rantala (oba Fin.). Vyloučení: 7:4. Využití: 0:1. Diváci: 12.500.