Sáblíková poprvé v sezoně slaví. V Astaně vyhrála pětku

12:08
ASTANA - Rychlobruslařka Martina Sáblíková se ve Světovém poháru dočkala prvního vítězství v sezoně. V Astaně vyhrála závod na 5000 metrů o tři desetiny sekundy před Němkou Claudií Pechsteinovou a dostala se do čela pohárového pořadí na dlouhých tratích.

Martina Sáblíková foto: Reuters

Sáblíková, která v předchozích závodech v Heerenveenu i v ruské Kolomně dojela na tříkilometrové trati druhá, vede SP o 40 bodů před Němkou Stephanií Beckertovou. S tou v Kazachstánu nastoupila v poslední rozjížďce a v závěru už bylo jasné, že česká reprezentantka bude ve vzájemném souboji rychlejší, o prvenství ale musela až do posledních metrů opět na dálku bojovat s Pechsteinovou.

Za vítězkou předchozího závodu v Kolomně měla Sáblíková ještě při nájezdu do závěrečného kola půlsekundový odstup, poslední čtyřstovku ale dvojnásobná olympijská vítězka zajela o osm desetin rychleji. Beckertovou porazila téměř o dvě sekundy, před dosavadní vedoucí ženu vytrvaleckého pořadí SP se ještě na třetí místo prosadila Ruska Olga Grafová. Tu Sáblíková předčila o 63 setin.

Pětadvacetiletá Sáblíková na pětikilometrové trati od roku 2007 kraluje, vyhrála všechny velké závody a na dlouhých tratích je šestinásobnou vítězkou celého seriálu SP. Dnes si připsala 27. pohárový triumf, čtyřicetiletá Pechsteinová se v SP posté prosadila na stupně vítězů.

Výsledky SP v rychlobruslení v Astaně

Muži
1500 m:
1. Davis (USA) 1:46,01, 2. Bökko (Nor.) 1:46,34, 3. Brodka (Pol.) 1:46,42.
Divize B: 20. Sáblík 1:53,67.
Průběžné pořadí SP (po 3 z 6 závodů): 1. Bökko 210, 2. Vriend (Niz.) 181, 3. Brodka 160.

Stíhací závod družstev: 1. Nizozemsko (Bergsma, Verweij, Blokhuijsen) 3:41,27, 2. Korea 3:41,49, 3. Norsko 3:43,43.
Průběžné pořadí SP (po 2 ze 4 závodů): 1. Nizozemsko 200, 2. Korea 150, 3. Rusko 120.

Ženy
5000 m:
1. Sáblíková 7:00,75, 2. Pechsteinová (Něm.) 7:01,05, 3. Grafová (Rus.) 7:01,38.
Průběžné pořadí SP (po 3 z 6 závodů): 1. Sáblíková 260, 2. Beckertová (Něm.) 220, 3. Pechsteinová 201.