První penaltový rozstřel na MS vyhrála Paraguay nad Japonskem

15:42
PRAHA/PRETORIA - Velice taktickou bitvu mezi Paraguayí a Japonskem musel rozhodnout až penaltový rozstřel. V nich selhal Japonec Komato, když nastřelil horní tyč, poté poslal Jihoameričany do čtvrtfinále Nelson Valdez.

Paraguay - Japonsko. foto: Reuters

Paraguay předvedla svojí plnou sílu v utkání se Slovenskem i s Itálií. Z duelu s úřadujícími mistry světa si zaslouženě připsala bod za remízu 1:1, a poté naše východní sousedy s přehledem přehráli poměrem 2:0. Japonci si postup mezi elitní šestnáctku zajistili až v poslední zápase ve skupině proti Dánům, v němž vyhráli 3:1.

Kdyby jste utkání prvních dvacet minut neviděli, tak jste absolutně o nic nepřišli. Branku neohrozil ani jeden z týmů a hrálo se především ve středu pole, kde měli navrch hráči Paraguaye. Šance se tak zrodily až po nudné dvacetiminutové pasáži.

V rozmezí dvou minut se oba brankáři museli co otáčet. Nejprve proti úniku Barriose musel zasahovat Kawašima, poté na druhé straně hřiště nastřelil Macui horní tyč Villarovy brány. O několik minut později selhal v dobré příležitosti i kanonýr Manchesteru City Roque Santa Cruz, a tak první půle skončila smírně - 0:0.

Paraguay - Japonsko. (střela Beníteze)

Ani přestávka utkání nepomohla, neboť defenzivní úkony měly i nadále přednost před ofezivními. Ačkoli se Paraguayci se ocitli v několika slibných šancích, tak jejich pokusy stačila japonská obrana zablokovat, nebo si s nimy poradil brankář Kawašima. Poslední pětiminutovka základní hrací doby patřila Asiatům, ale jejich centry ze stran se neujaly a všechny byly bezproblémů odvráceny.

V prodloužení se už oba týmy bez vyjímky nepouštěly do žádných větších akcích. Trenéři jasně apelovali na bezchybnou obranou fázi, která ovšem byla na úkor samotné hry, a tak musely rozhodnout až penalty. V nich trefil Japonec Komato pouze horní tyč, ale Jihoameričané se byli úspěšní všichni, a tak si Paraguay poprvé v historii zahraje čtvrtfinále MS, v němž narazí na vítěze z duelu Španělsko - Portugalsko, který budeme sledovat ONLINE od 20:30.

Osmifinále MS

Paraguay - Japonsko 0:0 po prodl., na pen. 5:3

Rozhodčí: De Bleeckere - Hermans, Vromans (všichni Belg.). ŽK: Riveros - Macui, Nagamoto, Honda, Endo. Diváci: 36.742.

Penalty proměnili: Barreto, Barrios, Riveros, Haedo, Cardozo - Endo, Hasebe, Honda. Penalty neproměnili: Komano (Jap.).

Paraguay: Villar - Bonet, Da Silva, Alcaráz, Rodríguez - Vera, Ortigoza (75. Barreto), Riveros - Santa Cruz (94. Cardozo), Barrios, Benítez (60. Haedo). Trenér: Martino.

Japonsko: Kawašima - Komano, Nakazawa, Tulio, Nagatomo - Abe (81. K. Nakamura) - Hasebe, Macui (65. Okazaki), Endo, Okubo (106. Tamada) - Honda. Trenér: Okada.