První nula v play off NHL. Neuvirth táhne Caps za postupem

12:20
PRAHA - Brankář Michal Neuvirth poprvé v kariéře vychytal čisté konto v play off NHL, když v druhém utkání čtvrtfinále Východní konference dovedl hokejisty Washingtonu k výhře nad New Yorkem Rangers 2:0. Capitals stejným poměrem vedou i celou sérii.

Michal Neuvirth v akci proti NY Rangers. foto: Reuters

Český gólman, jenž v prvním duelu inkasoval pouze jednou, zneškodnil všech 22 střel Rangers a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Jeho spoluhráči vstřelili oba góly v úvodu druhé třetiny, když nejprve ve 23. minutě otevřel skóre Jason Chimera a o dvě minuty později zvýšil v přesilovce na 2:0 Jason Arnott.

Neuvirth podržel svůj tým zejména v první třetině, kdy čelil 13 střelám. "Prvních deset minut zápasu jsme byli pod tlakem a skoro celou třetí třetinu jsme strávili v našem obranném pásmu. To by se nám nemělo stávat, pokud chceme být v play off úspěšní," poznamenal trenér Capitals Bruce Boudreau.

Jeho protějšek John Tortorella svůj tým navzdory porážce chválil. Stejně jako řada hráčů Rangers po zápase žehral na nepřízeň štěstí. "Myslím, že jsme podali mnohem lepší výkon než v prvním utkání. Soupeře jsme přehráli, o to více porážka bolí. Ale teď nás čekají dva zápasy doma a věřím, že se k nám otočí i štěstí a dovedeme je do vítězného konce," prohlásil optimisticky Tortorella.

Video ze zápasu Washington - New York Rangers

Zejména při druhém inkasovaném gólu měl jeho tým smůlu. Arnott dorážel puk do odkryté branky poté, co se k němu kotouč nečekaně odrazil po zblokované střele Mika Greena. "Takový je hokej," krčil rameny brankář Henrik Lundqvist. "Mohli jsme předtím z několika šancí vyrovnat, ale nepovedlo se, soupeř získal přesilovku a díky šťastnému odrazu ji proměnil v druhý gól.

Ale musíme zůstat pozitivní, spoustu věcí děláme dobře," dodal švédský gólman. Druhé vítězství vybojoval v pátek také nejlepší tým základní části Vancouver, jenž udolal Chicago 4:3. Dvěma góly a jednou asistencí se na výhře Canucks nad obhájcem titulu podílel švédský útočník Daniel Sedin, asistenci u třetí branky Blackhawks si připsal Michael Frolík.

Výsledky play off

Washington - NY Rangers 2:0 (0:0, 2:0, 0:0) Branky: 23. Chimera, 25. Arnott. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 22 střel neinkasoval a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Střely na branku: 18:22. Diváci: 18.398. Stav série: 2:0.

Pittsburgh - Tampa Bay 1:5 (0:3, 1:1, 0:1) Branky: 30. Adams - 3. Brewer, 7. Lecavalier, 18. Thompson, 40. St. Louis, 58. Öhlund. Střely na branku: 36:21. Diváci: 18.507. Stav série: 1:1.

Vancouver - Chicago 4:3 (1:0, 2:1, 1:2) Branky: 21. a 51. D. Sedin, 8. Hansen, 40. Edler - 35. a 53. Smith (na druhou Frolík), 42. Stalberg. Střely na branku: 27:26. Diváci: 18.860. Stav série: 2:0.

Anaheim - Nashville 5:3 (2:0, 2:1, 1:2) Branky: 28. a 60. Ryan, 6. Perry, 7. Selänne, 36. Getzlaf - 25. Weber, 42. Hornqvist, 51. Ward (Erat). Střely na branku: 28:34. Diváci: 17.174. Stav série: 1:1.

Vancouver zlomil prokletí druhých zápasů proti Chicagu. V posledních dvou letech totiž pokaždé po úspěchu v prvním duelu druhý zápas prohrál a nakonec ztratil celou sérii. Teď má našlápnuto k postupu do druhého kola.

"Je samozřejmě příjemnější vést 2:0, než když je stav 1:1 nebo dokonce 0:2. Ale pořád si uvědomujeme, že nás čeká ještě velká bitva," krotil přehnaný optimismus Daniel Sedin. "V příštím zápase na domácím ledě na nás Chicago určitě vlétne a my se na to musíme dobře připravit," řekl Sedin.

Pro Blackhawks může být povzbuzující, že na rozdíl od prvního zápasu dokázali konečně překonat brankáře Roberta Luonga. Ale trvalo jim to, poprvé dostali puk za jeho záda až ve 35. minutě, kdy se prosadil nováček Ben Smith. Stejný hráč v 53. minutě snížil na rozdíl jediné branky, ve zbytku utkání už byl ale Luongo znovu neprůstřelný.

Zápas číslo 2 naopak nezvládli hokejisté Pittsburghu, kteří po výhře v prvním duelu 3:0 tentokrát podlehli Tampě vysoko 1:5. Hosté rozhodli o svém triumfu už v první třetině, kterou vyhráli 3:0.

Důležitý první gól vstřelil už po 122 sekundách hry Eric Brewer, v 7. minutě zvýšil na 2:0 v přesilovce Vincent Lecavalier a tři minuty před přestávkou přidal třetí branku Nate Thompson. "Ani za stavu 3:0 jsme ale nepolevili, dál jsme hráli naší hru a nedovolili soupeři dostat se zpátky do zápasu," pochvaloval si brankář Tampy Dwayne Roloson.

"Moc jsme chtěli vybojovat v Pittsburghu jedno vítězství a jsme rádi, že se nám to podařilo." Klíčové pro vývoj zápasu byly přesilové hry. Zatímco Lightning využili dvě ze šesti, Penguins, kteří se stále museli obejít bez zraněného Sidneyho Crosbyho, neproměnili žádnou ze sedmi početních výhod. "Nechali jsme se příliš často vylučovat a soupeř to dokázal trestat," stěžoval si na nedisciplinovanost kouč Pittsburghu Dan Bylsma.

Na 1:1 vyrovnal sérii také Anaheim, který porazil Nashville 5:3. Hosté prohrávali po dvou třetinách už 1:4, v třetím dějství sice dokázali dvěma góly zápas zdramatizovat, jejich naděje na vyrovnání ale utnul v poslední minutě gólem do prázdné branky při power play Bobby Ryan.