Největší porážka Rusů v historii: Američané je deklasovali 8:3

11:51aktualizováno  15:48
HELSINKY/PRAHA - Hokejisté Ruska titul na mistrovství světa neobhájí, ve čtvrtfinále v Helsinkách prohráli se Spojenými státy americkými vysoko 3:8. Američané se v sobotním semifinále utkají s vítězem duelu mezi Českem a Švýcarskem. Sborné nepomohla ani posila z Washingtonu Alexandr Ovečkin, který si připsal gól a asistenci. Pro Rusy to znamená největší porážku v historii, osm gólů nikdy předtím na šampionátu nedostali.

Radost hokejistů USA. foto: Reuters

Mezi nejlepšími čtyřmi Rusové chybějí poprvé od roku 2006. Pěti přihrávkami se na výhře USA podílel Craig Smith, čtyři body za dvě branky a stejný počet asistencí zaznamenal kapitán Paul Stastny.

Ovečkin se dostal do šance hned v první minutě, ale po Popovově přihrávce Gibsona nepřekonal. V deváté minutě z dobré pozice nezamířil přesně nejlepší střelec a nejproduktivnější hráč turnaje Kovalčuk. Ve 12. minutě se ale radovali z vedení Američané. Smith se za brankou prosadil přes Birjukova a přihrál najíždějícímu Stastnému, který poprvé překonal Bryzgalova.

Vše o hokejovém MS 2013

Už za 50 vteřin Američané zvýšili, když po spolupráci se Stapletonem se z pravého kruhu trefil přesně Oshie. Rusové snížili v 15. minutě, když po Soinově akce o přihrávce z otočky neměl Gibson šanci zareagovat na Svitovovo zakončení z mezikruží.

Na přelomu první a druhé třetiny hráli Rusové první přesilovku po faulu Stastného, ale zvýšit náskok mohli zámořští hráči. Po Giontově střele pomohla Bryzgalovovi horní tyč. Po skončení přesilovky mohl vyrovnat Ovečkin, ale u levé tyče ležícího Gibsona nepřekonal.

Rusové ale nehráli dobře v defenzivě. Palushaj ještě šanci nevyužil, ale v 26. minutě po přečíslení zužitkoval Carterovu přihrávku Thompson. Sborná se pak ubránila při Medveděvově trestu a následně při Palushajově vyloučení nedokázala snížit, když ve velké šanci přeskočil puk hokejku Ovečkinovi.

Další zaváhání Ruska v obranné třetině Američané potrestali. Stastny sebral puk Kuzněcovovi, Smith uvolnil Galchenyuka, který blafákem do bekhendu upravil na 4:1. O chvíli později vystřídal Bryzgalova Varlamov. Ten si v úvodu třetí části připsal asistenci, když se po 93 vteřinách trefil Ovečkin. Puk rychle vylétl z branky, pokračovalo se ve hře a sudí si platnost gólu ověřili u videorozhodčího až po přerušení.

Jenže v 43. minutě při Giontově vyloučení ztratil puk Radulov a Carter po úniku prostřelil Varlamova. Za 45 vteřin sice využil přesilovku Pěrežogin, vzápětí však netrefil Soin odkrytou branku a Američané pojistili výsledek.

V 49. minutě využil střelou od modré čáry početní výhodu Trouba a debakl odevzdaných Rusů pak během necelých dvou minut dovršili Moss a Stastny.

Američané od zisku bronzu v Praze v roce 2004 prošli mezi nejlepší čtyři teprve podruhé - před čtyřmi roky ve Švýcarsku skončili čtvrtí.

Rusko - USA 3:8

Branky a nahrávky: 16. Svitov (Soin, Tjutin), 42. Ovečkin (Varlamov), 44. Pěrežogin (Popov, Ovečkin) - 12. P. Stastny (C. Smith, Hunwick), 13. Oshie (Stapleton), 26. Thompson (Carter), 38. Galchenyuk (C. Smith, P. Stastny), 43. Carter, 49. Trouba (C. Smith, P. Stastny), 50. Moss (C. Smith), 51. P. Stastny (C. Smith, Ch. Butler). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Reiber - Arm (oba Švýc.), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5506.

Rusko: Bryzgalov (39. Varlamov) - Nikulin, Birjukov, Tjutin, Medveděv, Denisov, Bělov, Zajcev - A. Radulov, Těreščenko, Kovalčuk - Pěrežogin, Popov, Ovečkin - Anisimov, Petrov, Kuzněcov - Soin, Kokarev, Svitov - Mozjakin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

USA: Gibson - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Petry, Ch. Butler, McBain, Trouba - C. Smith, P. Stastny, Moss - Oshie, Stapleton, Galchenyuk - S. Gionta, Thompson, Carter - Kristo, Bjugstad, Palushaj. Trenér: Joe Sacco.