Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Česko slaví první titul. Prskavec je mistrem Evropy na kajaku

14:33
KRAKOV - Dvacetiletý vodní slalomář Jiří Prskavec se stal v Krakově historicky prvním českým mistrem Evropy v kategorii kajakářů. Ve finálové jízdě porazil o 63 setin Švýcara Michaela Kurta. Třetí byl rovněž trochu nečekaně Němec Sebastian Schubert, který na českého vodáka ztratil 2,45 sekundy.

Vavřinec Hradilek se propadl až na 15. místo foto: ČTK

Stříbrný olympijský medailista Vavřinec Hradilek neprojel jednu z branek a obsadil patnácté místo. Vít Přindiš skončil sedmnáctý. Postup do patnáctičlenného finále mu unikl o tři setiny i vinou trestného dotyku branky. Závod se jel po zkrácení programu kvůli záplavám pouze na jednu kvalifikační jízdu a jednu finálovou.

Prskavec je kometou mezi českými kajakáři. Rodák z Mělníka je znám svou dravou jízdou stylem buď a nebo, nemá rád závodění na jistotu. Do finále postoupil jako desátý, ale v něm předvedl svižnou a bezchybnou jízdu, obzvlášť ve spodní části byl jasně nejrychlejší. Olympijský vítěz Daniele Molmenti z Itálie skončil sedmý se ztrátou 3,65 na Prskavce.

Závod se nepodařil ani dalšímu z favoritů Peteru Kauzerovi ze Slovinska, který v kvalifikaci prohrál jen s Hradilkem. Hlavní český adept na medaili se rozhodl jet vabank, ale zhruba v polovině trati se mu nepodařil průjezd zády a další branku minul. Prskavec, svěřenec svého otce Jiřího, bývalého úspěšného kajakáře, tak ke zlatu z juniorského mistrovství Evropy v roce 2010 přidal i seniorský titul. Loni se stal také mistrem světa do 23 let.

Závod nevyšel Ježkovi

Kanoista Vítězslav Gebas skončil osmý. Skvěle zvládl první jízdu, v níž skončil druhý, ale ve finále byl skoro o deset sekund pomalejší i vinou čtyřsekundové penalizace. Zvítězil Němec Jan Benzien před krajanem Siderisem Tasiadisem. Bronz získal Slovák Matej Beňuš.

Závod se nepovedl nejlepšímu českému kanoistovi Stanislavu Ježkovi. Pátý muž z olympijských her v Londýně jel hned v první jízdě pomalu, navíc si připsal dva doteky branek a skončil šestnáctý.