7:40aktualizováno  10:17
NEW YORK - Útočník Václav Prospal rozhodl v NHL gólem v poslední minutě o výhře hokejistů Columbusu 3:2 v Detroitu. Třetí trefou v sezoně dokonal obrat týmu, který od třetí minuty prohrával 0:2, a byl vyhlášen první hvězdou zápasu..

Český hokejista Columbusu Blue Jackets Václav Prospal foto: ČTK

Prospal zakončil přečíslení tři na dva, když na hranici brankoviště skóroval bekhendem zády k brance. "Když se dostanete do přečíslení, mělo by to skončit gólem. Sehráli jsme to tak, jak by se to mělo hrát," řekl. Radost Columbusu z vítězství nad tradičním rivalem tlumil strach o útočníka Arťoma Anisimova, kterého ve druhé třetině odnesli na nosítkách poté, co se po střetu s Kylem Quinceym praštil hlavou o led. "Naštěstí neztratil vědomí. Jeho stav je stabilizovaný. To je skvělá zpráva," uvedl trenér Todd Richards.

Útočník Jiří Tlustý vstřelil v rozmezí posledních deseti dnů potřetí v jednom utkání dva góly. Ve čtvrtek překonal dvakrát dalšího kladenského odchovance Ondřeje Pavelce, z vítězství se ale nakonec radoval gólman Winnipegu, který na ledě Caroliny vyhrál 4:3. Pavelec kryl 27 střel. Carolina v utkání třikrát smazala jednobrankové manko. V prvním případě zakončil Tlustý hezkou akci Alexandra Sjomina do odkryté branky a v 55. minutě český útočník vyrovnal na 3:3. Za pouhých 16 sekund ale Blake Wheeler definitivně strhl výhru na stranu hostů.

"Třetí třetina byla se všemi těmi góly (5) trochu šílená. Mohlo to skončit jakkoliv," přiznal Pavelec po utkání. V kabině vítězů se ale hlavně řešilo zranění Zacha Redmonda. Mladý obránce, který nastupuje ve své první sezoně v NHL, na konci rozbruslení upadl na záda a jeden ze spoluhráčů mu bruslí způsobil krvavé zranění v oblasti stehenní tepny a žíly. Následná operace zabrala tři hodiny a podle prvních zpráv dopadla dobře. Mimo hru je ale na neurčito.

"Byl jsem v šoku. Byl to opravdu hrozný pocit sledovat spoluhráče, jak trpí a leží v kaluži krve," uvedl útočník Andrew Ladd. "Nedokážu popsat, co se vám honí hlavou, když tohle vidíte. Můžete udělat jediné, odložit emoce a snažit se vyhrát za parťáka, který zrovna nemůže být s vámi," řekl Wheeler, autor vítězné trefy.

Patrik Eliáš se podílel gólem a asistencí na výhře New Jersey

Patrik Eliáš se podílel gólem a asistencí na výhře New Jersey 3:2 ve Washingtonu. Nejproduktivnější český hráč v sezoně nejprve v oslabení vyrovnal na 1:1 a v závěrečné třetině při početní výhodě dvou mužů v poli přihrál společně s Markem Židlickým na vítěznou trefu Ilju Kovalčukovi. "Bylo to dobře sehrané. Chtěli jsme si měnit místa a soupeře dobrým bruslením rozhýbat. Pak mi Patty (Eliáš) skvěle nahrál a já vystřelil," řekl Kovalčuk, který se prosadil z pozice falešného obránce od modré čáry.

Eliáš se radoval, že New Jersey uspělo po předchozích dvou porážkách. "utkání rozhodně nebylo z naší strany perfektní. Něco jsme udělali dobře, něco ne, ale máme dva body a to je důležité," podotkl. Eliáš má 21 kanadských bodů, ale mohutně se na něj dotahuje Jakub Voráček z Philadelphie. V posledních třech zápasech nasbíral osm bodů, ve čtvrtek svým gólem ale jenom zmírnil porážku s Floridou na 2:5.

Naopak se "zasekl" Jaromír Jágr, který s Dallasem doma podlehl Vancouveru 3:4 a ve třetím utkání za sebou nebodoval. Česká hvězda byla v podobné situaci i na začátku sezony, kdy po skvělém debutu za Stars (2+2) vyšla v dalších čtyřech utkáních naprázdno. Buffalo v prvním utkání pod vedením dočasného kouče Rona Rolstona podlehlo v Torontu 1:3, i když po první třetině vedlo. Dvěma trefami pokazil Rolstonovi premiéru v NHL jeho bývalý svěřenec James Van Riemsdyk.

Rolston v minulosti vedl sedm let americkou osmnáctku a získal s ní tři tituly mistra světa a jedno stříbro. Dvakrát u toho byl i Van Riemsdyk. "Má velký podíl na mých úspěších. Důvěřoval mi, nasazoval mě v každém utkání do každé situace a tím mi umožnil zlepšovat se. Jsem mu vděčný za vše, co mě naučil," řekl Van Riemsdyk. Smůla na zranění nadále provází Ottawu. Kanadský tým, který už ztratil do konce sezony nejlepšího obránce minulého roku Erika Karlssona, a chybí mu i Jason Spezza či Milan Michálek, přišel ve čtvrtek také o brankářskou jedničku Craiga Andersona.

Nejlepší gólman letošní sezony v procentuální úspěšnosti zásahů i v počtu inkasovaných branek za zápas má vymknutý pravý kotník. I bez něho Senators zdolali New York Rangers 3:2 po nájezdech. Disciplinární komise NHL bude mít práci při posuzování zákroku útočníka Edmontonu Taylora Halla, který byl proti Minnesotě vyloučen za faul kolenem na pět minut a do konce utkání. "Překvapilo by mě, kdyby z toho vyvázl bez suspendace," řekl útočník Matt Cullen, který dvěma góly a asistencí zařídil vítězství hostů 3:1.

Výsledky NHL:

Toronto - Buffalo 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Branky: 39. a 55. Van Riemsdyk, 22. Phaneuf - 14. Ennis.
Střely na branku: 36:32. Diváci: 19.473.

Philadelphia - Florda 2:5 (0:3, 0:1, 2:1)
Branky: 54. L. Schenn, 56. Voráček - 9. a 55. Mueller, 11. a 32. Huberdeau, 9. Kopecký. Střely na branku: 34:26. Diváci: 19.605.

Washington - New Jersey 2:3 (0:0, 2:1, 0:2)
Branky: 30. M. Perreault, 33. Ribeiro - 32. Eliáš, 50. Loktionov, 52. Kovalčuk (Eliáš, Židlický). Střely na branku: 19:37. Diváci: 18.506.

Carolina - Winnipeg 3:4 (1:1, 0:0, 2:3)
Branky: 19. a 55. Tlustý, 44. J. Staal - 2. a 56. Wheeler, 43. E. Kane, 55. Ladd. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval tři branky z 30 střel a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Střely na branku: 30:23. Diváci: 18.282.

Montreal - NY Islanders 3:4 v prodl. (2:0, 1:2, 0:1 - 0:1)
Branky: 12. a 29. Pacioretty, 1. Moen - 21. a 37. Moulson, 50. Nielsen, 64. Hickey.
Střely na branku: 33:25. Diváci: 21.273.

Ottawa - NY Rangers 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 7. Silfverberg, 54. Zibanejad, rozhodující sam. nájezd Daugavins - 51. Callahan, 52. McDonagh. Střely na branku: 37:34. Diváci: 19.076.

Tampa Bay - Boston 2:4 (1:2, 1:1, 0:1)
Branky: 9. Stamkos, 29. Conacher - 2. a 43. Horton, 4. P. Bergeron, 34. Marchand.
Střely na branku: 26:26. Diváci: 19.204.

Detroit - Columbus 2:3 (2:1, 0:0, 0:2)
Branky: 1. Brunner, 3. Filppula - 5. Umberger, 46. Dorsett, 60. Prospal.
Střely na branku: 30:24. Diváci: 20.066.

Dallas - Vancouver 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)
Branky: 1. Benn, 23. Ryder, 47. Morrow - 9. Burrows, 28. Bieksa, 43. Garrison, 45. H. Sedin. Střely na branku: 25:22. Diváci: 17.393.

Edmonton - Minnesota 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Branky: 33. Smyth - 36. a 54. Cullen, 43. Setoguchi. Střely na branku: 28:28. Diváci: 16.839.

1. Vancouver 16 9 4 3 48:40 22
2. Minnesota 16 8 2 6 36:39 18
3. Colorado 15 7 1 7 38:43 15
4. Edmonton 16 6 3 7 37:44 15
5. Calgary 15 5 3 7 40:54 13