Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Prokop a Klymčiw zajeli na Dakaru životní etapu, Loprais dojel pátý

22:31
San Juan - Automobilový jezdec Martin Prokop i motocyklista Ondřej Klymčiw se v desáté etapě Rallye Dakar umístili v elitní desítce. Prokop s fordem zajel devátý čas, Klymčiw byl původně desátý, ale po penalizaci vítěze skončil rovněž na devátém místě.

Martin Prokop na Dakaru foto: ČTK/AP

Rallye Dakar: 10. etapa: Chilecito - San Juan (751 km/měřených 449 km).

Automobily: 1. Peterhansel, Cottret (Fr./Peugeot) 4:47:00, 2. Loeb, Elena (Fr., Mon./Peugeot) -7:28, 3. Despres, Castera (Fr./Peugeot) -10:01, ...9. Prokop, Minorová (ČR, Rak./Ford) -38:55. Průběžné pořadí: 1. Peterhansel 24:58:43, 2. Loeb -5:50, 3. Despres -25:40, ...13. Prokop -4:39:47.

Motocykly: 1. Barreda (Šp./Honda) 5:49:45, 2. Svitko (SR/KTM) -24, 3. Caimi (Arg./Honda) -3:48, ...9. Klymčiw (ČR/Husqvarna) -9:22, 32. Engel -1:17:40, 34. Pabiška (oba ČR/KTM) -1:24:03. Průběžné pořadí: 1. Sunderland (Brit./KTM) 28:07:59, 2. Walkner (Rak./KTM) -30:01, 3. Farres (Šp./KTM) -38:43, ...13. Klymčiw -2:08:55, 30. Engel -4:50:57, 40. Pabiška -6:56:25.

Kamiony: 1. Nikolajev 5:33:06, 2. Sotnikov -7:01, 3. Mardějev (všichni Rus./Kamaz) -7:41, ...5. Loprais (ČR/Tatra) -16:04, 8. Macík (ČR/Liaz) -28:17. Průběžné pořadí: 1. Nikolajev 23:27:12, 2. Sotnikov -5:15, 3. De Rooy (Niz./Iveco) -24:17, ...10. Loprais -2:43:37, 11. Macík -3:26:39.

Čtyřkolky: 1. Karjakin (Rus./Yamaha) 6:52:43, 2. Casale (Chile/Yamaha) -10:46, 3. Hansen (Arg./Honda) -1:26:26. Průběžné pořadí: 1. Karjakin 34:38:33, 2. Casale -21:05, 3. Copetti (Arg./Yamaha) -3:34:21.

Pro oba to znamená nejlepší výsledky v populární dálkové soutěži v kariéře.
V soutěži kamionů byl Aleš Loprais pátý a při problémech týmového kolegy z Buggyry Martina Kolomého je novou českou jedničkou. Patří mu celkově desáté místo těsně před Martinem Macíkem, který dnes při absolutním triumfu ruských pilotů v kamazech obsadil osmou příčku.

Po druhém neplánovaném dnu volna si Prokop s fordem o jedno místo vylepšil maximum z loňské druhé etapy. Na 449 kilometrech rychlostní zkoušky na trase z Chilecita do San Juanu v Argentině byl po pozdější revizi výsledků o téměř 40 minut pomalejší než francouzský vítěz a nový lídr pořadí Stéphane Peterhansel.

“Dneska nejtěžší etapa. Úplně likvidační terén po většině z 450 kilometrů. Jsem fyzicky na dně. Shrek (vůz) je slušně dobitej, ale zvládl to na jedničku,“ ulevil si na facebooku Prokop, který se v celkovém pořadí posunul už na třinácté místo. Během etapy spadl do díry, potkal zraněného motorkáře, u něhož už byla helikoptéra, a nevyhnulo se mu ani bloudění. „Škoda, že jsme se zase ztratili. Je vidět že Shrek dokáže jet svižně v každým terénu. Druhá část byla sice rychlejší, ale úplně likvidační pro naše těla a auto. Bolí mě úplně všechno. Kluci si střihnou několikátou noční v kuse a já se zkusím konečně vyspat,“ uvedl Prokop.

Původně byl autorem nejrychlejšího času jiný Francouz Sébastien Loeb, pořadatelé ale odepsali rekordmanovi v počtu triumfů v Rallye Dakar Peterhanselovi ztrátu, kterou po kolizi s motocyklistou nabral čekáním na pomoc. Vrátil se díky tomu i do čela celkové klasifikace a vede před devítinásobným mistrem světa v klasické rallye s náskokem necelých šesti minut.

Jednatřicetiletý Klymčiw se dnes za řídítky husqvarny dlouho držel i v elitní trojici a na pátém mezičasu byl dokonce nejrychlejší, až v závěru ztratil. Za vítězným Michaelem Metgem zaostal o 10 minut a 17 sekund, Francouz ale později inkasoval hodinovou penalizaci. Etapový triumf tak připadl Joanu Barredovi ze Španělska.

Sebastien Loeb na Rallye Dakar.
Rallye Dakar 2017: Martin Prokop

Klymčiw byl v předchozích sedmi odjetých etapách na letošním Dakaru nejlépe sedmnáctý, jeho osobním maximem bylo 16. místo z předloňska. Tentokrát získal i skalp vedoucího jezdce průběžného pořadí Sama Sunderlanda z Velké Británie a je v neoficiálním celkovém pořadí třináctý. Při třetí účasti na jihoamerické rallye může vylepšit 20. místo z roku 2015. Vloni po těžké nehodě závod nedokončil.

Ze soutěže dnes odstoupil dosud druhý Chilan Pablo Quintanilla, který při pádu utrpěl otřes mozku. Sunderland tak vede klasifikaci dvě etapy před cílem s půlhodinovým náskokem.

Do čela hodnocení kamionů se po druhém triumfu vrátil poprvé od 3. etapy Eduard Nikolajev. Loprais uzavírá desítku se ztrátou dva a tři čtvrtě hodiny. Dosud osmý Kolomý hned v úvodu etapy nabral z dosud nezjištěných důvodů více než tříhodinové manko a do cíle ještě nedorazil.

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...