Prokletí trvá. Čeští hokejisté bojovali, Kanadě ale podlehli na úvod MS hladce 1:4

20:00aktualizováno  22:40
PAŘÍŽ - Čeští hokejisté prohráli v úvodním zápase mistrovství světa v Paříži s favorizovanou Kanadou 1:4. Jediný gól Česka, které úřadujícím šampionům podlehlo poosmé v řadě, vstřelil ve třetí třetině v přesilové hře Lukáš Radil.

Zápasy s Kanadou jsou vždy tvrdé. foto: ČTK/AP

Češi tak dokázali proti zámořskému týmu alespoň skórovat, v předešlých třech zápasech se jim to nepodařilo. Za Kanadu se střelecky prosadili Ryan O’Reilly, Michael Matheson, Tyson Barrie a Jeff Skinner.

Další zápas čeká svěřence trenéra Josefa Jandače v sobotu, kdy se od 16:15 utkají s Běloruskem, které dnes prohrálo 2:3 s Finskem.

ZÁPAS ČESKO VS. KANADA JSME SLEDOVALI V PODROBNÉ ON-LINE REPORTÁŽI ZDE!

Češi podporovaní početnou skupinou fanoušků začali proti favorizovanému soupeři aktivně. Ve 3. minutě se do slibné šance dostal Horák, ale proti Pickardovi neuspěl, stejně tak následně Zohorna.

Kanaďané se prosadili prakticky z první vážnější akce. Scheifele dojel puk nahozený za branku, přihrál O’Reillymu a Mrázek byl bez šance. V 10. minutě mohl přidat další gól Skinner, na českého brankáře však tentokrát vyzrát nedokázal.

Při hře čtyři na čtyři se do šance nejprve dostal Krejčík, ale neuspěl stejně jako na druhé straně Point. Vyrovnat nedokázal ani osamocený Řepík. Jedinečnou šanci srovnat krok měli Češi při vyloučeních MacKinnona a Mathesona, kteří se na 20 sekund sešli na trestné lavici. Gól však nedali, nejblíže k němu byl Rutta, jenž při přesilovce pět na čtyři trefil tyč.

V 19. minutě předvedl skvělý zákrok Mrázek, jenž se stihl přesunout a vyrazil Konecného střelu směřující do odkryté branky. Následně byl ale vyloučen Kempný a Kanaďané po 55 sekundách druhé třetiny přesilovku využili. Od modré čáry se trefil Matheson.

MS v hokeji 2017 - ČR vs. Kanada: zleva český reprezentant Lukáš Radil a Ryan...
MS v hokeji 2017 - ČR vs. Kanada: zleva Tyson Barrie a Jakub Voráček.

Prakticky vzápětí mohl snížit Kundrátek, ani on ale Pickarda nepřekonal. V další slibné příležitosti nestihl zakončit Voráček. Ve 29. minutě mohl zámořský výběr ještě více přiblížit tříbodové výhře Duchene, ale trefil jen tyč. Ve 31. minutě šanci nevyužil Radil a o čtyři minuty později připravil Voráček gólovou příležitost pro Kováře, útočník Magnitogorsku však do odkryté branky nezakončil.

Na začátku třetí třetiny se zkoušel individuálně prosadit Šimek, jeho akci zastavil až faul Morrisseye. Přesilovku ale Češi nevyužili. Dočkali se až v 53. minutě, kdy na trestné lavici seděl Killorn. Kovář trefil nejprve tyč a Radil dorazil puk za brankovou čáru. Český tým proti Kanadě ukončil dlouhé čekání na vstřelený gól, předešlé tři duely prohrál s nulou.

Žádné drama se ale nekonalo, Kanaďané získali dvougólový náskok záhy zpět. Mrázka překonal dvě minuty a devět sekund po Radilově brance Barrie. Češi v závěru riskovali při hře bez brankáře, ale místo snížení ještě jednou inkasovali.

ČR - Kanada 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

(mistrovství světa v hokeji: Skupina B - Paříž)

Branky a nahrávky: 53. Radil (Jan Kovář, Voráček) - 7. O'Reilly (Scheifele, Barrie), 21. Matheson (Skinner, Giroux), 55. Barrie (Konecny), 60. Skinner. Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Reneau - Ritter (oba USA), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 8846.

ČR: Mrázek - Gudas, Šimek, Kundrátek, Kempný, Jeřábek, Krejčík - Radil, Jan Kovář, Voráček - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Řepík, Vrána, Birner - R. Hanzl, Horák, T. Zohorna. Trenéři: Josef Jandač, Jaroslav Špaček, Jiří Kalous a Václav Prospal.

Kanada: Pickard - Demers, Vlasic, De Haan, Barrie, Matheson, Morrissey - Skinner, Scheifele, O'Reilly - Duchene, Giroux, MacKinnon - Schenn, Simmonds, Killorn - Marner, Point, Konecny. Trenér: Jon Cooper.