Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Prokletí je zlomeno. Češi drama s Finy zvládli a jsou v semifinále

15:45aktualizováno  19:25
KOLÍN NAD RÝNEM/PRAHA - Odplata vyšla. Čeští hokejisté zdolali v obrovském dramatu na nájezdy 2:1 Finy a oplatili severskému soupeři porážku ze čtvrtfinále olympijského turnaje. Češi narazí v sobotním semifinále na Švédy, kteří porazili Dánsko 4:2.

Česko - Finsko (česká radost). foto: ČTK

Mistrovství světa 2007 - 2009, olympijské hry 2010. Co všechny tyto turnaje spojuje? Čeští hokejisté ani na jednom z nich nepřelezli přes zrádný čtvrtfinálový duel, který odděluje úspěšné od těch neúspěšných. Na olympiádě ve Vancouveru se postarali o český smutek hokejisté Finska.

VÍCE O MS V LEDNÍM HOKEJI ČTĚTE ZDE

Česko - Finsko (Jágrova radost po vyrovnání).

Již dva skalpy zemí elitní šestky si na německém světovém šampionátu v Německu připsali čeští hokejisté. Po výhrách 3:2 nad Švédskem a Kanadou nyní toužili zlomit další prokletí - to čtvrtfinálové.

Ovšem vstup do zápasu s Finskem, přemožitelem Růžičkovy party z olympijského čtvrtfinále (0:2 - VÍCE ČTĚTE ZDE), se českým hráčům nepovedl. Již po 55 vteřinách hry se objevil před Vokounem sám Kontiola a perfektním blafákem otevřel skóre zápasu - 0:1. Takový start si čeští hráči ani fanoušci jistě nepředstavovali.

Česko - Finsko (finská gólová radost).

"Růžičkovci" se ale po několika minutách oklepali ze šoku, jako by skutečným začátkem duelu byla bomba Jaromíra Jágra z 5. minuty, která jen těsně minula břevno finské branky a třísknula o zadní plexisklo. Češi poté zvýšili obrátky a na Rinneho branku se valil jeden útok za druhým, Finové se především bránili českým nájezdníkům.

Všechny české pětky se dokázali dostat do tlaku, několikrát to před finským brankářem pořádně hořelo, ten ale s velkou dávkou štěstí odolal i po střelách Klepiše, Červenky, Jágra, či dorážkách Kašpara , Rachůnka a Vampoly.

Česko - Finsko (finští fanoušci).

Centr první pětky měl největší šanci českého týmu, když se vymotal až před finského mladíka v brance, ale jeho cestu skrz celé brankoviště zakončil faulem jeden z obránců soupeře. Češi ale tuto ani přesilovku v závěru první části v gólovou radost nevyužili.

Druhá třetina začala vzájemným osekáváním Jágra s finským útočníkem a stejně nerozhodně jako jejich šermířský souboj skončilo také toto dějiství zápasu. Čeští hokejisté sice měli optickou převahu, do další obrovské šance se dostal ve 29. minutě Vampola, ale ani tentokrát Rinneho nepřekonal.

Česko - Finsko (Rinne v souboji s Markem).

Ovšem hrozilo i před Vokounem. Nejvíce po zaváhání Mojžíše, který namazal do brejku Pihlströmovi a jen skvělý zákrok českého brankáře (a faul vracejícího se Mojžíše) zabránil druhému finskému gólu. Seveřané se navíc dostávali do šancí i při špatně hraných českých přesilovkách, Vokoun byl ale pozorný.

ČESKÉ ČTVRTFINÁLOVÉ NEÚSPĚCHY

MS 2007 - prohra s Ruskem 0:4: Sborná oplatila českému souboru prohru s předešlého šampionátu.

MS 2008 - prohra se Švédskem 2:3 v prodloužení: Loučení gólmana Hniličky s reprezentační kariérou mělo hořkou příchuť, soupeř vyhrál šťastným gólem.

MS 2009 - prohra se Švédskem 1:3: Čeští hokejisté bušili do soupeře, švédská zeď jménem Gustavsson ovšel neodolala pouze jednou.

OH 2010 - prohra s Finy 0:2: Smolný severský hattrick byl na světě. Finové vyhráli zásluhou šťastné trefy v závěru zápasu, druhý gól přidali při české power play.

Poslední třetina zápasu s Finskem? Ve znamení obrovského dramatu a také stupňujícího se tlaku. Již v první střídání se dostal do další velké šance Jágr, ale dnes mu prostě a jednoduše nebylo souzeno. Vyrovnávací gól tak musel obstarat Klepiš - v přesilové hře mu nabil na modré Blaťák a Rinne mohl jen bezmocně máchat rukama - 1:1.

Češi svého soupeře ždímali i poté, finští hokejisté se poté, co více jak dvě třetiny bránili svůj nejtěsnější náskok, nemohli dostat do tempa. Nebezpečí pro finského gólmana koukalo téměř z každého českého útoku, jen Jágr spálil minimálně tři tutovky. V závěru třetí třetiny ale zahrozili také Finové, Vokoun byl ale tou pravou zdí. Zápas tak dospěl do prodloužení.

Také v něm hýřili Růžičkovi borci aktivitou, kterou jen na dvě minuty utnulo vyloučení Voráčka v polovině nastavení. Poté se ovšem Jágr a spol. opět hnali na zteč Rinneho branky. Neúspěšně. A když na druhé straně odmítl roli finského hrdiny Korpikoski, na řadu museli přijít samostatné nájezdy.

Česko - Finsko (radost Vokouna po posledním nájezdu).

V první sérii se střelou mezi betony gólmanů trefili Kašpar a Immonen. Ve druhé propašoval kotouč za Rinneho se štěstím Marek, zatímco Jokinenovi "forsbergovka" nevyšla - 2:1. O stejnou fintu se neúspěšně pokusil ve třetí sérii také Klepiš, sklopenou hlavu měl ale jen chvíli. Vokoun vzápětí vychytal Kontiolu a stylově mu oplatil prohraný souboj z úvodu zápasu.

Odplata byla dokonána. Češi po čtyřech letech mohou slavit postup do semifinále velkého turnaje a Růžičkovo loučení s reprezentací tak může mít medailový lesk. V semifinále narazí čeští bojovnící podruhé na turnaji na Švédsko (v základní skupině vyhráli Jágr a spol. 2:1).

ČESKO - FINSKO 2:1 SN (0:1, 0:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 42. Klepiš (Blaťák), rozhodující sam. nájezd Marek - 1. Kontiola (Niskala, Nummelin). Proměněné nájezdy: Kašpar, Marek - Immonen. Neproměněné nájezdy: Klepiš - J. Jokinen, Kontiola. Rozhodčí: Savage (Kan.), Sjöberg - Sabelström (oba Švéd.), Bechard (Kan.). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 9258.

Česká republika: Vokoun - Rozsíval, Mojžíš, Němec, Čáslava, Blaťák, K. Rachůnek, Gřegořek - Jágr, Vampola, Klepiš - Voráček, Marek, Rolinek - Kašpar, Červenka, Novotný - Kvapil, Koukal, Hubáček. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Finsko: Rinne - Nummelin, Jaakola, Hietanen, Kukkonen, Vatanen, Niskala, Mäenpää - Miettinen, Immonen, J. Jokinen - Aaltonen, Korpikoski, Kontiola - Pihlström, Hytönen, S. Kapanen - Komarov, Osala, Hahl - Lehterä. Trenéři: Jukka Jalonen, Timo Lehkonen a Risto Dufva.